Vse pogostejše vprašanje

Prepoved uporabe mobilnih telefonov na vseh slovenskih šolah?

P. S.
20. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Vse pogosteje se na tapeti znajde vprašanje, ali bi morali mobilne telefone v vrtcih in šolah povsem prepovedati.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Ves svet "drži v rokah telefone", praktično ves čas je človeška populacija v stiku z zasloni. V Sloveniji ni nič drugače. Mladostniki uporabljajo mobilne telefone skoraj 7 ur dnevno, na družbenih omrežjih pa preživijo 3,4 ure dnevno, kot so pokazali podatki Safe.si, kjer osveščajo o varni rabi interneta, in raziskave MIMIc iz leta 2023, pri njej je sodelovala tudi Fakulteta za družbene vede iz Ljubljane.

NIJZ sicer glede uporabe telefonov oziroma naprav z zaslonom svetuje, naj jim otroci do drugega leta starosti sploh ne bodo izpostavljeni, med drugim in petim letom starosti naj bi bil čas pred zaslonom omejen na manj kot eno uro dnevno. Pri otrocih od šestega do devetega leta je priporočilo strokovnjakov največ ena ura dnevno, pri otrocih med desetim in dvanajstim letom pa ura in pol. Mladostniki od trinajstega do osemnajstega leta naj po njihovo pred zasloni ne bi bili več kot dve uri dnevno.

Posledice prekomerne uporabe mobilnih telefonov so razdraženost, izčrpanost, motnje spanja, dolgotrajna izpostavljenost zaslonom lahko v marsičem negativno vpliva na razvoj otrok, pa naj bo to zmanjševanje motoričnih spretnosti, jezikovnega razvoja, socialnih veščin, do tega, da manjša pozornost in empatijo.

V Evropi neenotno

Tudi v šolah se telefon velikokrat znajde v rokah otrok in mladostnikov, vse več pa je iniciativ, da bi bilo treba glede tega nekaj ukreniti. Ker v Evropski uniji ni enotnih predpisov, v vsaki državi glede tega pravila oblikujejo po svoje. Nizozemska je tako septembra uvedla popolno prepoved uporabe mobilnih telefonov v šolah, razen, če so potrebni za izvedbo pouka. V Belgiji so mobilne telefone s tem šolskim letom prepovedali v francosko govorečem delu. V Italiji je vlada s tem šolskim letom prepovedala mobilne telefone v učilnicah., tablice in računalniki se lahko še vedno uporabljajo s soglasjem učiteljev.

V Španiji so v tem šolskem letu prepovedali uporabo mobilnih telefonov v osnovnih šolah in uvedli omejitve v srednjih šolah. V Grčiji morajo učenci med poukom mobilne telefone ves čas hraniti v šolskih torbah. V Franciji letos na skoraj 200 šolah pri več kot 50.000 učencih med 11. in 15. letom preizkušajo sistem prepovedi uporabe mobilnih telefonov med celotnim šolskim dnevom. Potem bo padla odločitev, ali tak sistem z novim šolskim letom vpeljati po vsej državi.

spletne-prevare, splet, varnost-na-spletu, uzivajmo-pametno, telekom-slovenije

Njena.si

Bi plačali 5000 € za 'odklenitev' bančnega računa?

Prepovedano je najslajše

Kaj pa pri nas? V Sloveniji tako kot v EU ni enotnega predpisa oziroma pristopa, zato je to prepuščeno vsaki šoli posebej. "Nekatere šole uporabo popolnoma prepovedujejo, ponekod morajo učenci naprave ob prihodu oddati na za to predvideno mesto, nekatere šole dovoljujejo naprave v torbah, če ne motijo pouka, ponekod je dovoljena uporaba naprav pod nadzorom," je že ob začetku šolskega leta pojasnila Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, ki vključuje osnovne in glasbene šole.

Kar nekaj šol je, kjer so mobilni telefoni prepovedani ne samo v času pouka, ampak tudi med odmori oziroma ves čas zadrževanja v prostorih šole oziroma na njenem dvorišču. Če učenec prinese telefon v šolo, mora biti ta izključen in spravljen v šolski torbi. Tistemu, ki ga dobijo pri kršenju tega pravila, se telefon odvzame in preda ravnatelju, ki o tem obvesti starše.

V srednjih šolah so pravila običajno nekoliko ohlapnejša kot v osnovnih. "Seveda je najlažje prepovedati uporabo, ampak tisto, kar je prepovedano, je najslajše. Nagibam se k temu, da bi dijake naučili, kaj je smiselno in kaj ne in da bi telefone tudi uporabili pri pouku, ko je to smiselno," je pred časom za STA povedala predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Nives Počkar in dodala, da se večina srednjih šol v šolskih pravilih odloči za omejitve, ker se sicer dijaki igrajo, gledajo po telefonu, snemajo in ne sledijo pouku.

Predlog za zakonsko omejitev

škodljivih posledicah pretirane rabe digitalnih tehnologij med otroki in mladostniki ter o razlogih za predlagano zakonsko omejitev uporabe mobilnih telefonov in drugih zaslonskih naprav v šolah in vrtcih, bo govora tudi na današnji novinarski konferenci Odklopi.net, na kateri bodo sodelovali Miheličeva, vodja projektov v Centru za trajnostni razvoj podeželja Kranj Vlasta Juršak, Marko Pokorn z ljubljanske Pediatrične klinike, predsednica ZPMZ Darja Groznik in antropolog Dan Podjed.