Deinstitucionalizacija

Minister Maljevac o Domu na Krasu: Vsak izmed nas ima pravico, da odloča, kje bo živel in s kom bo živel

S.R.
23. 1. 2025, 16.43
Posodobljeno: 23. 1. 2025, 19.19
Deli članek:

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je danes po srečanju s civilno iniciativo in predstavniki lokalnih skupnosti glede problematike stanovalcev v stanovanjski skupnosti Doma na Krasu v Solkanu in Renčah dejal, da je okoli tega treba pojasniti še veliko stvari.

Sa. R.
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Okoli Doma na Krasu, javnega, posebnega socialno varstvenega zavoda, ki izvaja institucionalno varstvo, namenjeno odraslim osebam z dolgotrajnimi težavami v duševnem zdravju in odraslim osebam z motnjami v duševnem in/ali telesnem razvoju, se je začelo zapletati lanskega decembra, ko je gradbeni inšpektor inšpektorata za naravne vire in prostor decembra izdal odločbo o prenehanju uporabe stanovanjske stavbe v Solkanu, v katero se je v sklopu zavoda preselilo šest invalidnih oseb.

Selitev šestih uporabnikov v stanovanjsko skupino v Solkanu je bila sicer izvedena v okviru procesa deinstitucionalizacije zavoda Dom na Krasu, ki poteka od leta 2019. Ta proces temelji na zavezah Slovenije iz Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov in predstavlja dolgoročen cilj socialnovarstvene reforme.

Inšpektor je takrat ocenil, da takšna raba ni skladna z namensko rabo enostanovanjske stavbe. Gradbeno dovoljenje namreč stavbo določa kot enostanovanjski objekt, zavod pa da jo uporablja za namen stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, ker predstavlja spremembo namembnosti objekta.

Zgodba je dobila nove razsežnosti na začetku januarja, ko je gradbeni inšpektor po stanovanjski stavbi v Solkanu vročil še eno odločbo, s katero je odredil takojšnjo prepoved uporabe objekta, v katerem bivajo invalidi pod okriljem javnega zavoda Dom na Krasu. Tokrat je inšpektor odredil prepoved uporabe za objekt v občini Renče - Vogrsko, in sicer v naselju Žigoni. Tudi v tem primeru je inšpektor ugotovil, da stanovanjska skupnost biva v objektu, ki je po mnenju inšpektorja nepravilno kvalificirana kot stanovanjski objekt. V zavodu so zoper novo odločbo napovedali pritožbo.

Katja Kirn Vodopivec
Dom na Krasu

Glede zadeve so po današnjem sestanku na novinarski konferenci spregovorili minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, Andreja Rafaelič z Inštituta RS za socialno varstvo (IRSSV), Emir Okanović iz Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije – Sonček in direktor Doma na Krasu Goran Blaško.

Glede zadeve je po današnjem sestanku, na katerem so sodelovali tudi Andreja Rafaelič z Inštituta RS za socialno varstvo (IRSSV), Emir Okanović iz Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije – Sonček in direktor Doma na Krasu Goran Blaško, spregovorili minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Pojasnil je, da so se s civilno iniciativo, predstavniki lokalnih skupnosti in strokovnjaki s področja deinstitucionalizacije na ministrstvu sestali drugič, a dialog poteka že dlje časa. Po njegovih besedah je konvencije o pravicah invalidov »povsem jasna, jasno pove, da ima vsak izmed nas, ki živi v Sloveniji, ima pravico, da odloča, kje bo živel in s kom bo živel, država pa je tista, ki mu mora nuditi ustrezno oskrbo.«

Kar zadeva problematiko v Solkanu in Renčah, je Maljevac poudaril, da je glede tega treba pojasniti še veliko stvari, zato je dialog tako pomemben. »Civilna iniciativa ima določene strahove, kdo in kako bo, ampak tu smo jasni, naša strategija je jasna, konvencija o pravicah invalidov je jasna, vsak ima pravico, da živi, kjer lahko.« Maljevac je ob tem poudaril, da je vsak, ki je nameščen v stanovanjsko skupino, tja nameščen na podlagi osebne želje in osebnega načrta, ki ga pripravi strokovna komisija. Ta načrt predvideva, katere storitve in kako obliko oskrbe oseba potrebuje. S tega vidika so po njegovem mnenju strahovi civilne iniciative neupravičeni . Ne gre zgolj za to, da se osebe zgolj preseli v stanovanje, temveč se jim »nudi vso oskrbo, ki jo potrebujejo, in ta je prilagojena posamezniku.«

Maljevac je poudaril še, da so ustanovili posebno strokovno skupino, ki »bo pregledala zakonodajo in pripravila rešitve,« tudi za stanovanjske skupnosti javnega zavoda Dom na Krasu in širše. Ob tem je zagotovil, da se stanovalci, ki jim grozi deložacija, ne bodo nikamor selili.