Po podatkih statističnega urada je bilo v Sloveniji leta 2021 165 tisoč stanovanj in hiš uradno nenaseljenih, poroča spletni portal Necenzurirano, pri katerem so preverili, koliko je v Sloveniji stanovanj, ki samevajo. Točnega števila v državni ne ve nihče. Po definiciji Sursa so nenaseljene nepremičnine tiste, ki »med popisom niso bile običajno prebivališče nobene osebe«. Če se od številke odšteje stanovanjske nepremičnine, ki so namenjene sezonski ali sekundarni ravni, torej vikende – teh je po zadnjih podatkih iz leta 2018 približno 20 tisoč – ostane 145 tisoč stanovanj in hiš, ki so po Sursovi metodologiji uradno prazni.
Pri portalu Necenzurirano so izračunali, da bi ob dejstvu, da imamo v Sloveniji približno pol milijona hiš in 400 tisoč stanovanj, to pomenilo, da je praznih 16 odstotkov stanovanjskih enot oziroma vsaka šesta. Visok delež pa verjetno ni realen, praznih nepremičnin je na račun sivega najemnega trga bržkone manj: lastniki svoja stanovanja in hiše oddajajo, vendar tega ne prijavijo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Prazna so stanovanja, ki porabijo malo elektrike
Iskanja odgovora na vprašanje, koliko je v Sloveniji praznih stanovanj, so se pri portalu Necenzurirano lotili s preverjanjem podatkov o porabi elektrike. Pet elektrodistribucijskih podjetij so vprašali, pri kolikšnem številu gospodinjskih merilnih mest je poraba elektrike znašala manj kot 500 kilovatnih ur – takšno stanovanjsko nepremičnino bi namreč lahko označili za prazno.
Približno merodajne ocene so dobili za največji slovenski mesti. Koliko je torej dejansko praznih v Ljubljani in Mariboru, pa tudi koliko ljudi bi plačalo davek na nepremičnine, izhodišča za uvedbo katerega je vlada Roberta Goloba predstavila tik pred koncem lanskega leta, preberite na necenzurirano.si.