Odziv Slovenije

Fajon: Padec režima zgodovinska priložnost za sirsko ljudstvo

A.S./STA
8. 12. 2024, 18.37
Posodobljeno: 8. 12. 2024, 18.39
Deli članek:

Padec režima sirskega predsednika Bašarja al Asada je po prepričanju zunanje ministrice Tanje Fajon "zgodovinska priložnost za sirsko ljudstvo". Rešitev za trenutne razmere je lahko zgolj politična pod sirskim vodstvom, meni. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

Prof
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.

Predsednik vlade Golob je na omrežju X zapisal, da so zadnji dogodki v Siriji ljudem po letih neizmernega trpljenja in nasilja ljudem prinesli upanje. Padec Asadovega diktatorstva je zagotovo dolgo pričakovan trenutek, je zapisal premier, ki upa, da bodo Sirci zdaj dobili priložnost za dostojanstveno, varno in stabilno prihodnost, ki si jo zaslužijo. Kot je dodal, se veseli razprave z drugimi evropskimi voditelji o tem, kako lahko pomagamo sirskemu ljudstvu doseči takšno prihodnost.

"Padec Asadovega režima predstavlja zgodovinsko priložnost za sirsko ljudstvo, ki si po letih trpljenja in negotovosti zasluži ob podpori mednarodne skupnosti zgraditi novo Sirijo, pomirjeno samo s seboj in soseščino, ter enotno, ozemeljsko celovito in suvereno. Rešitev za trenutno situacijo je lahko zgolj politična, pod sirskim vodstvom - takšna rešitev, ki bo izpolnila želje in prizadevanja sirskega prebivalstva in bo dosežena pod vodstvom posebnega odposlanca OZN Geira Otta Pedersena in ob polnem spoštovanju resolucije Varnostnega sveta OZN 2254," pa so odziv ministrice Fajon povzeli na zunanjem ministrstvu.

Ob tem so navedli, da Slovenija pozorno spremlja hitro spreminjajoče se razmere v Siriji - v prvi vrsti z vidika tveganja za civilno prebivalstvo. Slovenija od vseh strani pričakuje ravnanja za zaščito vseh civilistov, zlasti manjšin, ter za vzpostavitev reda. Prehodna ureditev mora biti vključujoča in stabilna, so še dodali.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Na MZEZ so že pred tem pojasnili, da spremljajo razmere v Siriji prek veleposlaništev in koordinacije EU. Podatkov, da bi bili tam slovenski državljani, nimajo, za zdaj se jim od tam ni nihče javil ali prosil za pomoč.

Sirija je sicer na lestvici MZEZ že od aprila označena s črno barvo, ki pomeni najvišjo stopnjo varnostnega tveganja. To pomeni, da MZEZ odsvetuje vsa potovanja v državo, obenem pa državljane, ki se tam morebiti že nahajajo, poziva, naj jo nemudoma zapustijo.

Islamistična uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam in zavezniške frakcije so v bliskoviti ofenzivi v minulih dneh zavzele dele Sirije, davi pa vkorakale v prestolnico Damask in strmoglavile predsednika Asada, ki je zapustil državo.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost