Navsezgodaj je požar zajel trgovino Agrarija, ki je v celoti uničena. Pristojni so posvarili, da se lahko gorijo različne snovi, med drugimi tudi fitofarmacevtska sredstev, kar lahko za prebivalce predstavlja nevarnost. Gasilci so sicer pozneje sporočili, da se v skladišču ni nahajalo veliko teh sredstev. Nesrečo v Luciji so z napotki pospremili tudi na NIJZ.
Kot so opozorili, z vdihavanjem ali zaužitjem snovi, ki nastanejo pri požaru, vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje. Posledice so lahko takojšnje ali zakasnele. "Močno so odvisne od vrste onesnaževala, količine vnesene v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter dovzetnosti posameznika," so navedli. Še posebej so po njihovih besedah ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal, sladkorni bolniki.
Ob tem so poobjavili več napotkov. Prebivalcem svetujejo, naj ves čas upoštevajo priporočila ekip za reševanje, se izogibajo prizadetih območij, v morebitni bližini pa dihala zaščitijo, denimo z obrazno masko. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom, so zapisali.
Vsem, ki so izpostavljeni materialom, nastalim pri požaru, svetujejo odstranitev prahu in kontaminirane obleke, ki jo velja spraviti v plastično vrečko, ter umivanje izpostavljene kože z velikimi količinami mila in vode.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj, smrad po požaru, priporočajo zadrževanje izven območja ali v zaprtih prostorih. "Če je vidna kakršnakoli onesnaženost okolja, je najbolje, da se temu področju izognemo, dokler ta območja niso očiščena," so dodali.
Svetujejo tudi izogibanje dotikanju izpostavljenih površin, tekočin, povezanih s požarom, in čim večje zmanjšanje izpostavljenosti izpustom v zrak tako, da se človek giblje proti vetru ali stran od ognja oz. pogorišča.
"Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. Med drugim se namreč posedajo tudi na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo tudi v tla, tako bi se lahko preko podtalnice onesnažila tudi pitna voda. Priporočamo, da vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, ne uporabljate. Navedena priporočila veljajo tudi za ostale plodove do objave nadaljnjih navodil ter s tem povezanih morebitnih drugačnih napotkov oziroma novih priporočil," tudi piše v priporočilih NIJZ.
Glede pitne vode pa so zapisali, da je treba upoštevati priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave RS za zaščito in reševanje. Za lastnike kapnic velja, da pred nastopom padavin preusmerijo vodo iz s požarom onesnaženih lovilnih površin stran od hranilnika za vodo in s tem preprečijo onesnaženje vode.