Ob koncu novembra je bilo na zavodu registriranih 45.709 brezposelnih, kar je 0,5 % več kot oktobra in 3,1 % manj kot novembra lani. Na novo se je novembra pri zavodu prijavilo 5.119 brezposelnih, kar je 29,1 % manj kot oktobra in 2,5 % več kot pred letom dni. Med novoprijavljenimi je bilo 2000 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas, 1036 presežnih delavcev, 152 brezposelnih zaradi stečajev in 615 iskalcev prve zaposlitve.
Glede na predhodni mesec se je na novo prijavilo 130,3 odstotka več brezposelnih zaradi stečajev in 14 odstotkov več presežnih delavcev. Iskalcev prve zaposlitve se je prijavilo 75,9 odstotka manj, 10,4 odstotka manj je bilo tudi prijav brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas. V primerjavi z lanskim novembrom se je brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas prijavilo prav tako 10,4 odstotka manj, iskalcev prve zaposlitve 0,8 odstotka manj, presežnih delavcev 23,8 odstotka več, brezposelnih zaradi stečajev pa 360,6 odstotka več.
Med temi, ki so se novembra prijavili pri zavodu, prevladujejo osebe, ki jim je delovno razmerje prenehalo v predelovalnih dejavnostih, v dejavnosti trgovina, v vzdrževanju in popravilih motornih vozil, v gostinstvu in gradbeništvu.
Novembra se jih je zaposlilo skoraj 11 % manj kot oktobra
Od 4873 brezposelnih, ki jih je zavod novembra odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oziroma samozaposlilo 3092, to je 10,6 % manj kot oktobra in 1,6 % več kot v lanskem novembru. Med tistimi, ki so se zaposlili, je bilo največ tajnikov, prodajalcev, delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, komercialnih zastopnikov za prodajo, voznikov osebnih vozil, taksijev in lahkih dostavnih vozil, skladiščnikov in uradnikov za nabavo in prodajo, natakarjev, vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev predšolskih otok, čistilcev, strežnikov in gospodinjskih pomočnikov ipd. v uradih, hotelih in drugih ustanovah, strokovnjakov za prodajo, oglaševanje in trženje ter kuhinjskih pomočnikov.
V obdobju prvih enajstih mesecev je bilo na novo prijavljenih 56.610 brezposelnih ali 3,9 % več kot v enakem obdobju leta 2023, zaposlilo se je 1,7 % manj brezposelnih. Največ oseb (24.343) se je prijavilo, ker jim je prenehala zaposlitev za določen čas. V povprečju je bilo v obdobju od januarja do novembra brezposelnih 45.886 oseb na mesec, 5,9 % manj kot v enakem obdobju lani.
Največji porast brezposelnosti v Kopru
Porast brezposelnosti v primerjavi z oktobrom so novembra beležile območne službe zavoda Koper (+8 odstotkov), Ptuj (+4,2 odstotka), Kranj (+2 odstotka), Murska Sobota (+1,8 odstotka), Maribor (+0,6 odstotka) in Novo mesto (+0,1 odstotka). V območni službi Trbovlje se je brezposelnost zmanjšala za 2,7 odstotka, v Velenju in Novi Gorici za dva odstotka, v Celju za 0,9 odstotka, v območnih službah Sevnica in Ljubljana pa za 0,5 oziroma 0,4 odstotka. Območna služba Trbovlje je zabeležila tudi največji medletni upad (-11,1 odstotka), sledi območna služba Velenje z 10,2-odstotnim upadom. Medletno večjo brezposelnost so medtem zabeležili v območnih službah Ptuj (+7 odstotkov) in Kranj (+3,3 odstotka).
Delodajalci, med katerimi jih je bilo največ s področja zdravstva in socialnega varstva, iz predelovalnih dejavnosti ter iz izobraževanja, so novembra zavodu sporočili 11.697 prostih delovnih mest, kar je 9,6 odstotka manj kot oktobra in 0,7 odstotka manj kot novembra lani. Najbolj so povpraševali po čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih v uradih, hotelih in drugih ustanovah, delavcih za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, delavcih za preprosta dela pri visokih gradnjah, strokovnjakih za zdravstveno nego ter voznikih težkih tovornjakov in vlačilcev.
Od začetka leta do konca novembra so delodajalci zavodu sporočili 147.576 prostih delovnih mest, 4,2 % manj kot lani v tem času.