Nujni postopek

Daljši rok za uveljavljanje vdovske pokojnine

A.Z./STA
28. 11. 2024, 20.41
Posodobljeno: 28. 11. 2024, 20.46
Deli članek:

Vlada je v državni zbor poslala predlog novele zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Za novelo zakona, s katero bi med drugim za pol leta podaljšali rok za oddajo vloge za pridobitev zagotovljene vdovske pokojnine, predlaga obravnavo po nujnem postopku.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Predlog tako prinaša številne prilagoditve, ki izboljšujejo učinkovitost vodenja matične evidence, poenostavljajo administrativne postopke ter usklajujejo zakonodajo z obstoječimi predpisi.

Daljši naj bi bil tudi rok za vložitev zahtev za pridobitev vdovske pokojnine za dodatnih šest mesecev, do 30. junija prihodnje leto. Predlog ob tem predvideva tudi izvedbo zagotovljene vdovske pokojnine po uradni dolžnosti, enako tudi za obstoječe prejemnike lastne pokojnine in dela vdovske pokojnine, za katere zavod razpolaga z vsemi podatki.

Med ključnimi predlaganimi rešitvami so izpostavili tudi poenostavljeno poročanje za oblikovanje pokojninske osnove. Zavezanci, ki izplačujejo nadomestila in prispevke iz obveznih socialnih zavarovanj, bodo namreč od 1. januarja prihodnje leto poročali podatke na enotnem obrazcu REK-O. Ta sprememba nadomešča obrazec M-4 in združuje poročanje za prispevke, akontacijo dohodnine ter podatke za oblikovanje pokojninske osnove. Nov način poročanja bo administrativno razbremenil zavezance in poenotil proces.

Prav tako po navedbah ministrstva urejajo postopke prijav v obvezna socialna zavarovanja na skupnih obrazcih in podaljšujejo roke za revizijo matične evidence. Med pomembnejšimi spremembami je tudi natančnejše evidentiranje napotitev v tujino, dovoljenj za prebivanje tujcev in evidenc invalidskih komisij.

Novela tudi prehodno ureja obvezno zavarovanje za posameznike, ki po prenehanju delovnega razmerja prejemajo nadomestila, povezana z nekdanjo zaposlitvijo, kot so izplačila zaradi konkurenčne klavzule. Cilj je zagotoviti enako obravnavo kot pri osebah s prihodki iz drugih pogodbenih razmerij.