Državni zbor

Glasovanje o predlogu za razrešitev Klakočar Zupančičeve morda že decembra

P. S. / STA
28. 11. 2024, 12.35
Posodobljeno: 28. 11. 2024, 13.28
Deli članek:

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ob predlogu za njeno razrešitev, ki ga je podala SDS, poudarja, da stoji za vsako svojo odločitvijo.

Sa. R.
Urška Klakočar Zupančič

Ping pong zaradi nesoglasij med Klakočar Zupančičevo in SDS traja že kar nekaj časa. Poslancem SDS je zdaj prekipelo zaradi ravnanja predsednice državnega zbora ob predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so ga predlagali prav v SDS. Kolegij predsednice DZ je namreč na torkovi seji glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma uvrstil na današnjo izredno sejo DZ, čemur pa v SDS nasprotujejo.

SDS očita kršenje poslovnika

Klakočar Zupančičevevi že od nastopa funkcije opozicija očita neprimerno vedenje, kršenje poslovnika DZ, ustave in zakonodaje, diskriminatoren in žaljiv odnos do opozicijskih poslancev in omejevanje njihovega dela. Iz SDS so oktobra sporočili, da na sejah kolegija predsednice DZ ne bodo več sodelovali, in že tedaj zažugali tudi z možnostjo zahteve za razrešitev. Še pred tem se je NSi s pismom o "eroziji parlamentarne demokracije v Sloveniji" obrnila tudi na Evropski parlament. Ker se sej kolegija predsednice DZ SDS ne udeležuje več, so Klakočar Zupančičevo z dopisom pozvali k umiku uvrstitve glasovanja na izredno sejo, ker menijo, da gre za kršitev 184. člena poslovnika, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. Ta rok se po njihovem mnenju še ni iztekel, pač pa bi morali o pobudi odločati šele po 30 dneh po vložitvi.

"Ne moremo več gledati petja in plesa Svobode"

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Enako kršitev so Klakočar Zupančičevi očitali tudi ob predlogu za posvetovalni referendum o priznanju Palestine, češ, da je to storila za potrebe predvolilne kampanje Gibanja Svoboda. "Tako očitnim zlorabam poslovnika in kršenju parlamentarne prakse kot pod sedanjim vodstvom nismo bili še nikoli priča," je dejala Karmen Furman iz poslanske skupine SDS. Slednja je v sredo napovedala vložitev predloga za razrešitev predsednice DZ, podpise k predlogu za razrešitev pa je prispevalo tudi osem poslancev NSi. "V poslanski skupini SDS v dobro vseh državljank in državljanov ne moremo več gledati petja in plesa Svobode ter razglašene dirigentske palice predsednice državnega zbora," je še povedala Furmanova.

"Za vsako svojo odločitvijo stojim"

Urška Klakočar Zupančič vse očitke na svoj račun zavrača. V današnji izjavi je, podobno kot že v sredinem pisnem odzivu, izpostavila, da se bo tudi dan po glasovanju o predlogu za njeno razrešitev, ne glede na razplet, svet vrtel naprej. Spomnila je, da je na sejah kolegija predsednice DZ, sejah DZ, kot tudi v izjavah za novinarje vse očitke in kritike že večkrat zavrnila. "Vedno sem tudi argumentirala svoje odločitve, vsako odločitev, ki jo sprejmem, argumentiram, utemeljim pravno. Za vsako svojo odločitvijo stojim," je zatrdila. Obenem je izpostavila, da se v DZ ne bi smeli igrati z zlorabami postopkov, ampak morajo skrbeti za blaginjo državljank in državljanov.

Kdaj bo glasovanje?

O tem, kdaj bi poslanci lahko glasovali o predlogu za njeno razrešitev, Klakočar Zupančičeva ni želela špekulirati. Kot je pojasnila, je treba predlog, ko je vložen, najprej pregledati in potem predvideti nadaljnji postopek. "Teoretično bi, predvidevam, bilo možno, da bi bil predlog že na decembrski redni seji," je dejala predsednica DZ, ki ima po besedah namestnika vodje poslancev Svobode Lenarta Žavbija popolno zaupanje in podporo poslanske skupine Svoboda. Podporo so ji izrazili tudi v koalicijski Levici, v SD pa so prepričani, da ta manever SDS ne bo razbil koalicije.