Težak nahrbtnik preteklosti

Teflonski Karl se vrača na slovensko politično sceno

Žiga Kariž
27. 11. 2024, 18.18
Posodobljeno: 27. 11. 2024, 19.26
Deli članek:

In besede so meso postale: z današnjo ustanovitvijo stranke Zaupanje se je tudi formalno v nov politični projekt podal prekaljeni dolgoletni politik Karl Erjavec, ki so ga soglasno izvolili za predsednika stranke.

Primož Lavre
Karl Erjavec ustanavlja stranko Zaupanje.

Karl Erjavec je napovedal, da bo Zaupanje sredinska in razvojno usmerjena stranka, ki bo nagovarjala vse, ki jih skrbi prihodnost Slovenije. A vprašanje je, ali so volivci že pozabili na vse, kar v nahrbtniku nosi politik, ki se ga je zaradi dejstva, da mu afere ne pridejo do živega, prejel naziv »teflonski« Karl. Erjavec je eden izmed politikov, ki imajo na slovenskem političnem prostoru najdaljši staž. Na spletu lahko zasledimo podatek, da je leta 1990 postal član Izvršnega sveta Skupščine občine Kranj in bil imenovan za sekretarja za občo upravo in druge pravne zadeve. Član prve stranke je postal leta 1993, ko se je včlanil v SKD. Med letoma 1995 in 2000 se je v Uradu varuha človekovih pravic RS ukvarjal z zadevami, povezanimi z varovanjem temeljnih človekovih pravic. Bil je vodja kabineta pri varuhu človekovih pravic in direktor strokovne službe. Od leta 2001 do leta 2004 je bil državni sekretar za pravosodno upravo na Ministrstvu za pravosodje RS. Po razpadu stranke SLS+SKD je ostal član SLS, vendar je zaradi neuresničenih ambicij stranko zapustil in se maja 2004 pridružil LDS. A le za kratek čas. Še isto leto je prestopil v DeSUS in postal človek, katerega obljubam so upokojenci najraje verjeli.

Patrie vozile mimo Erjavca

Mesto predsednika stranke je zasedel leta 2005, že pred tem pa je postal minister za obrambo v vladi Janeza Janše. Njegovo ministrovanje je zaznamoval nakup razvpitih oklepnikov Patria, a kljub temu, da posel velja za eno največjih afer v zgodovini Slovenije, Erjavec ni utrpel nobene škode. Tožilstvo mu je sicer očitalo nevestno delo v službi, a so ovadbo zoper njega opustili. Mandat ministra za obrambo je oddelal do konca kljub temu, da se je moral zagovarjati tudi zaradi najema luksuznega letala, ki ga je za 3,3 milijona takratnih tolarjev peljal na eno od državniških poti. Tudi nakup bojne ladje Triglav med volivci ni požel odobravanja.

Karl Erjavec je mesto predsednika stranke DeSUS izgubil na kongresu leta 2020.

Odnesle so ga kante

V vladi Boruta Pahorja se je usedel na stolček ministra za okolje, a ga tudi hitro zapustil, ko je računsko sodišče izdalo mnenje, da so bili ukrepi ministra za okolje na področju okoljskih dajatev za vzpodbujanje ločenega zbiranja komunalnih odpadkov ocenjeni kot zelo slabi in neustrezni. Erjavec se je kasneje večkrat norčeval, da so ga odnesle »kante«.

Tit Košir
Karl Erjavec je eden od slovenskih politikov z največ izkušnjami.

Zaradi pralnega stroja na sodišče

V našem mediju smo poročali tudi o zapletu s pralnim strojem, ki ga je njegova hčerka namestila na hodnik stanovanjske zgradbe, v kateri je bivala. Hrup, ki ga je stroj povzročal, pa je sosedo in nekdanjo smučarsko šampionko Špelo Pretnar motil do te mere, da je pravico iskala na sodišču. Šele ko mu je to ukazalo sodišče, so Erjavčevi stroj umaknili.

Dopust sredi mednarodnega škandala

Leta 2012 mu je zadišal položaj zunanjega ministra. V času njegovega mandata je potekala arbitraža o meji med Slovenijo in Hrvaško. Slovenska delegacija se je nespretno ujela v prisluhe in tako povzročila mednarodni škandal. Minister Erjavec je ob izbruhu največje slovenske diplomatske afere dopustoval v Franciji in se kljub krizi ni vrnil v Slovenijo. Arbitražni proces je utrpel nepopravljivo škodo in kljub temu, da je sodišče pripeljalo postopek do konca, meje med Slovenijo in Hrvaško še danes niso dokončno določene. Erjavec kljub pozivom opozicije s položaja ni odstopil. Prav tako ga ni zamenjal takratni predsednik vlade Miro Cerar. Erjavec se je v času ministrovanja tudi sam ujel v prisluhe, ko je slabšalno govoril o Miru Cerarju in izjavil, da je slednji politik zgolj za eno leto. Cerar je sicer zdržal malce dlje, a je tudi kariera Karla Erjavca začela usihati.

Primož Lavre, Mediaspeed
Karl Erjavec in njegov bivši zet Andrej Marčič sta spore reševala na sodiščih.

Premalo za predsednika vlade

Na volitvah leta 2018 je DeSUS pod njegovim vodstvom doživel enega najslabših rezultatov v zgodovini, Erjavcu ni uspelo prepričati dovolj volivcev, da bi lahko zasedel mesto poslanca. Kljub temu se je »teflonski Karl« uspel ponovno vrniti na mesto ministra za obrambo v vladi Marjana Šarca, kjer je vztrajal do razpada vlade marca 2020. Tik pred tem je že izgubil mesto predsednika stranke, saj ga je na kongresu porazila Aleksandra Pivec. Ko so Pivčevo kasneje odnesle različne afere, se je Erjavec vrnil na mesto predsednika in se celo pojavil kot možni mandatar, ki bi zamenjal Janeza Janšo, a so njegov veliki preboj na vrh slovenske politike preprečili prav poslanci njegove stranke.