Pobudo za odločanje o dveh odložilnih vetih je podala interesna skupina delodajalcev.
V obrazložitvi predloga odložilnega veta na novelo zakona o dohodnini so zastopniki interesov delodajalcev v državnem svetu zapisali, da bodo spremembe v sistemu normiranih odhodkov, ki jih prinaša novela povzročile neenakost med davčnimi zavezanci. Opozorili so, da je pričakovati več zatekanja k nedovoljenim praksam in posledično nižje prilive v davčno, pokojninsko in zdravstveno blagajno, prav tako pa je pričakovati nižjo gospodarsko rast in posledično večje potrebe po socialnih transferjih.
V obrazložitvi predloga odložilnega veta na novelo zakona o DDV pa so pobudniki za sprejem odložilnega veta nasprotovali obveznosti predložitve evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV finančni upravi v elektronski obliki po elektronski poti. To bo po njihovih opozorilih podjetjem povzročilo dodatne stroške za nadgradnjo programske opreme, nalaga pa jim tudi dodatne administrativne obremenitve. Pobudniki predlagajo podaljšanje prehodnega obdobja, ki bi se končalo 1. julija prihodnje leto, do vsaj 30 septembra.
Zastopniki interesne skupine delodajalcev so se obregnili tudi ob novo obdavčitev pijač z dodanim sladkorjem in sladili. Dvig davčne stopnje z 9,5-odstotne na 22-odstotno so ocenili kot nepremišljeno. Če bi se navedena sredstva namensko zbirala in porabljala z namenom podpore prizadevanju zdravstvene politike po zmanjševanju vsebnosti sladkorja v prehrani, bi bil takšen ukrep še sprejemljiv, tako pa se zdi se, da gre le za povečevanje davčnega priliva, ki ne bo uresničil deklariranega namena, so prepričani pobudniki odložilnega veta.
Državni svetnik Marko Staroveški je v obrazložitvi vsebine odložilnega veta sicer poudaril, da zakon vsebuje veliko dobrih rešitev in da je zato velika škoda, da je trenutna poslovniška ureditev takšna, da lahko državni svet izglasuje veto izključno na celoten zakon in ne na njegov posamezen člen.
Po izglasovanih odložilnih vetih bodo morali poslanci ponovno glasovati o omenjenih dveh novelah zakona. Za njuno uveljavitev bo potrebnih vsaj 46 glasov podpore.