- Vlada podaljšala regulacijo cen električne energije, pomagalo se bo tudi gospodarstvu
- Če ne bo šlo preko trajnika, sledita decembra dve položnici
Vlada Roberta Goloba je na četrtkovi seji sprejela odločitev, da se regulacija cen električne energije podaljša za naslednje štiri mesece, pri čemer so ukrep še nekoliko spremenili. Poteza vlade je bila zadnji odziv na uvedbo zdaj že razvpitega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki, ki je sicer v veljavo stopil oktobra, a lahko del prebivalstva prve višje položnice pričakuje v naslednjem mesecu. »Če je kdo pričakoval, da bi dovolili, da bi se računi za ljudi povečali za 30 odstotkov, se moti,« je na četrtkovi novinarski konferenci po seji vlade poudaril Golob, ki je naznanil še, da bodo z interventnim zakonom na tem področju pomagali tudi gospodarstvu. Obenem je sporočil, da je naslednji, torej ta teden, sklicana sklicana seja odbora državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor.
Koalicija namreč odboru predlaga, naj Agencijo za energijo, ki je avtorica sistema in deluje neodvisno, pozove k zamrznitvi izvajanja novega sistema obračuna omrežnine do nadaljnjega, in sicer dokler se ne zagotovi natančne analize vplivov sprememb na gospodarstvo, gospodinjstva in širše socialno stanje državljanov. Seja odbora, na kateri bodo na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica razpravljali o zamrznitvi izvajanja novega sistema obračunavanja omrežnine, na zahtevo poslanske skupine NSi pa o domnevnem zavajanju z izračuni pri uvedbi novega sistema omrežnine s strani vlade in koalicije, se začne danes ob 16. uri.
Koalicija si od Agencije za energijo želi podrobnejših informacij o učinkih novega sistema na posamezne uporabniške skupine, ukrepih za zaščito socialno ranljivih skupin in gospodarstva pred prevelikim finančnim bremenom ter možnostih prilagoditve metodologij. Golob je pred dnevi dejal, da agencija morda vendarle prisluhnila opozorilom, da metodologija obračuna omrežnine morda ni ustrezna, v nasprotnem primeru pa da bo morala na področje poseči interventna zakonodaja. Z interventnim zakonom naj bi po besedah gospodarskega ministra Matjaža Hana sicer pomagali gospodarstvu, ki ni deležno zamejitve cen, je poročala STA.
Direktorica Agencije za energijo Duška Godina je sicer pred dnevi v Odmevih na TV Slovenija zavrnila kritike vlade in napovedala, da novega sistema omrežnine ne bodo zamrznili.