Ana Marija Cetin Lapajne se je rodila leta 1935 pri Ilirski Bistrici. Diplomirala je iz geografije in se že v študijskih letih poglabljala v študij literarnih in filozofskih del, vse bolj pa jo je pritegovalo tudi politično dogajanje.
Od 60. let prejšnjega stoletja naprej je opravljala vrsto odgovornih del in funkcij v javnem življenju. Vodila je Ljudsko univerzo v Ilirski Bistrici, bila direktorica Delavske univerze v Kopru, delala je v republiški upravi, pomembno prelomnico pa je pomenilo leto 1972, ko je postala profesionalna sekretarka komisij MK ZKS Ljubljana za vzgojo in izobraževanje, znanost in kulturo ter odločilno vplivala na programe in delovanje omenjenih komisij.
Najbolj se je posvetila delovanju na kulturnem področju. Po njeni zaslugi sta film in knjiga dobila prednost v srednjeročnem načrtu družbenega razvoja Slovenije. Bila je predsednica strokovne žirije na filmskem festivalu v Celju leta 1978, članica žirij v Beogradu, obiskovala je tudi Filmski festival v Berlinu. Nato je prevzela vodenje Marksističnega centra v Ljubljani, preden je svojo delovno pot zaključila kot direktorica Pionirskega doma - centra za kulturo mladih, so sporočili iz družinskega kroga.
Izdala je pesniški zbirki Šepet in Žarek. V prvi je razkrila navezanost na rojstno vas, starše in domačo pokrajino, v drugi pa se je predstavila kot pronicljiva politična analitičarka in borka za človekove pravice, še piše v sporočilu.