Škode za zdaj še ni mogoče oceniti, so dodali. Kot so nekoliko bolj obširno pojasnili, so v sredo po 20. uri zvečer zaznali izpad delovanja IT storitev ter nedostopnost opreme. Napadalec je uspel kriptirati centralne podatkovne oziroma strežniške zmogljivosti in izvesti druge destruktivne aktivnosti. "Prometni podatki nakazujejo, da do odtoka informacij ni prišlo. V tem trenutku skupina strokovnjakov v sodelovanju s pristojnimi organizacijami in policijo še vedno opravlja analizo oziroma diagnostiko," so pojasnili na Univerzi v Mariboru in dodali, da je bil ugotovljen tudi vektor napada, ki je bil, kot kaže, usmerjen le v centralne zmogljivosti univerze.
Ne deluje nobena IT storitev
Na univerzi ocenjujejo, da je obseg napada zelo velik, saj v tem trenutku ne deluje nobena IT storitev. To za njih predstavlja veliko motnjo, a so izvajanje pedagoškega in raziskovalnega dela prilagodili razmeram, so še sporočili iz rektorata univerze.
Ob tem so še pojasnili, da bo škodo in čas, ki bo potreben za vzpostavitev delujočega stanja, mogoče oceniti šele po končani preiskavi. Drugih podrobnosti zaradi interesa preiskave za zdaj še ne morejo razkrivati.
Policija preiskuje, SI-CERT nudi podporo
Univerza je sicer ves čas od napada v stiku z ustreznimi organi in strokovnjaki za informacijsko tehnologijo ter si prizadeva vzpostaviti sistem. Z vdorom v informacijski sistem se ukvarja tudi policija. Kot so v četrtek sporočili s Policijske uprave Maribor, trenutno potekajo intenzivne kriminalistične aktivnosti v zvezi s tem.
O kibernetskem incidentu so bili obveščeni tudi na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT. Kot so sporočili od tam, univerzi nudijo metodološko podporo pri izvajanju preiskave in ponovni vzpostavitvi delovanja informacijskega sistema. Prizadetim uporabnikom svetujejo, da spremljajo obvestila univerze in upoštevajo njihova navodila.