Pravila oblačenja za dijake

Ptujska šola: Nič več prekratkih kril, oprijetih kratkih hlačk in majic, ki ne zakrijejo popka

Estera Korošec
16. 10. 2024, 06.14
Deli članek:

Šola za ekonomijo, turizem in kmetijstvo (ŠETK) ŠC Ptuj je z novim šolskim letom sprejela nova pravila vedenja in oblačenja. Ta poleg uporabe mobilnih telefonov zajemajo še uporabo vseh vrst tobačnih izdelkov in način oblačenja.

Profimedia
Pri dekletih je največji problem razgaljenost, torej prekratka krila, oprijete kratke hlačke, majice, ki ne zakrijejo popka.

Šola se je za ta korak odločila, da bi izboljšala šolsko kulturo, povečala spoštovanje do vseh članov skupnosti ter ustvarila bolj profesionalno in vključujoče okolje za izobraževanje. 

Ravnateljica Darja Harb poudarja, da kodeks ne prinaša strogih prepovedi, ampak gre zgolj za priporočila. Pozitivno so jih sprejeli tako dijaki in učitelji kot tudi starši. Njihov osnovni cilj je seznaniti mlade z osnovnim bontonom oblačenja. »Odločili smo se za subtilni pristop, saj pri najstnikih s prepovedmi ne bi dosegli pravega učinka. Naši učitelji se bodo z njimi pogovarjali o tem, kako se primerno obleči za različne priložnosti. Prizadevali si bomo, da se bodo mladi vse bolj zavedali, da z izbiro oblačil ustvarimo zelo pomemben prvi vtis,« je poudarila Harbova.

V zadnjih letih so se na šoli pojavljali različni izzivi v zvezi z oblačenjem dijakov, kar je vodstvo, učitelje in starše spodbudilo k razpravi o ustreznosti šolske garderobe. Pomisleki so bili povezani z neprimernim oblačenjem, ki ni odražalo spoštovanja do šolskega okolja. Medtem ko je šola vedno spodbujala osebni slog dijakov, so se pri vodstvu pojavila vprašanja, kdaj postane oblačenje moteče ali neprimerno za učni prostor. Pri dekletih je največji problem razgaljenost, torej prekratka krila, oprijete kratke hlačke, majice, ki ne pokrijejo popka. Velikokrat so opažali tudi, da se mladi ne oblečejo primerno za slovesne dogodke, kot sta obisk kulturnih ustanov ali podelitev spričeval. Fantje so prišli kar v kratkih hlačah in športnih copatih, dekleta pa v mini krilih ali trenirkah. Tej tematiki bodo posvečali pozornost skozi celo šolsko leto, saj se morajo dijaki pravilne presoje glede oblačenja za posamezne priložnosti šele naučiti. Nekaj polemik je bilo v povezavi z dolgimi nohti pri dijakinjah.

Č. G.
Pri oblačenju ne gre za uniformiranost, preprosto želijo vplivati na dijake na način, da bi znali ločiti, kaj je primerno obleči za v šolo in česa ne.

»V programu Gastronomske storitve so dolgi nohti prepovedani, drugje želimo doseči miselnost, da so nohti lepi in urejeni tudi, če niso predolgi,« je pojasnila Harbova in dodala, da z novimi priporočili oblačenja ne omejujejo ustvarjalnosti ali individualnosti dijakov, temveč le uvajajo smernice za primerno oblačenje v šolskem prostoru.

Na Elektro in računalniški šoli bodo kodeksu sledili

Kodeks oblačenja so podprli na Elektro in računalniški šoli ŠC Ptuj. Ravnatelj Rajko Fajt pričakuje, da bodo priporočilom sledili tako vsi dijaki in dijakinje kot tudi zaposleni. Učitelji so namreč zelo pomemben zgled. Od mladostnikov namreč ne morejo pričakovati »primernih« oblačil, če bi sami prihajali v razred v kratkih hlačah in natikačih, učiteljice pa na primer v prekratkih krilih in s preglobokimi dekolteji. Ptujska Strojna šola omenjenemu kodeksu oblačenja ne bo sledila, tovrstnih priporočil pa sploh ne potrebujejo. Večina dijakov namreč prihaja v šolo primerno oblečenih, torej v dolgih hlačah, majicah, mikicah. Tisti, ki so na praksi, nosijo zahtevano delovno obleko, čevlje, kapo … Po besedah ravnateljice Anje Jesenek Grašič pa se jih večina lepo uredi tudi za slovesne in druge pomembnejše dogodke.