"Zapiranje in odpiranje maloprodajnih objektov je normalen proces, v katerem trgovci zamenjujejo manjše, manj profitabilne enote za tiste z višjo profitabilnostjo," glede tega pojasnjujejo v družbi in dodajajo, da je zapiranje maloprodajnih objektov zadnji korak v vrsti aktivnosti, ki jih izvajajo pred zaprtjem.
Nihče ne bo izgubil delovnega mesta
Trinajst zaprtih enot je po njihovih navedbah malo glede na Mercatorjevo razvejeno maloprodajno mrežo po vsej Sloveniji. Pri tem so vse zaprte enote blizu njihovih drugih enot, hkrati odpirajo nove, so še zapisali v družbi, ki jo vodi Tomislav Kramarić. "Rešitve za novo vsebino v objektih iščemo skupaj z lokalnimi skupnostmi, bistveno pa je, da nihče od zaposlenih ni izgubil delovnega mesta – premeščeni so bili v bližnje enote.« Poleg omenjenih so zaprli tudi deset poslovalnic M Tehnike, v zvezi s katero so, kot pravijo, spremenili poslovno strategijo in posledično poslovni model, s čimer se prilagajajo razmeram na trgu. "Tudi v tem primeru iščemo rešitve za nove vsebine v objektih. Zaradi zapiranja enot nihče od zaposlenih ne bo izgubil delovnega mesta, ne nazadnje tudi zato, ker je v Mercatorju trenutno odprtih več kot 500 delovnih mest, torej je skrb za varnost delovnih mest odveč."
Želijo vedeti, kam bodo razporejeni
Kljub tem zagotovilom pa je nekatere zaposlene očitno zmotil način, kako so se seznanili s svojo usodo. Na naslove več slovenskih medijev je tako pred kratkim prišlo anonimno pismo, v katerem zaposleni v Mercatorjevih trgovinah M Tehnika izražajo zaskrbljenost zaradi zapiranja poslovalnic. "O zaprtju so nas obvestili v sredo, zadnji delovni dan pa je bil že v soboto istega tedna, ko je bila trgovina še odprta za stranke. Po tem so sledila navodila o tem, kako izprazniti trgovino. Edina zagotovitev, ki smo jo prejeli, je bila, da nihče ne bo ostal brez službe. Vendar pa si zaposleni zaslužimo vedeti več – kam bomo razporejeni? Namesto ugibanj in dvomov o naši prihodnosti bi pričakovali konkretne odgovore. Konec tega meseca se zapira še osem poslovalnic M Tehnike, zato je situacija za vse še bolj negotova," so med drugim zapisali v pismu.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Kot izpostavljajo, se jih je večina zaposlila v tehnični trgovini z namenom, da bi delali na tem področju: "Prav tako nimamo pravice odkloniti ponujenega dela – pa naj bo to v skladišču ali živilski trgovini – sicer nam ne pripada niti nadomestilo za brezposelnost niti odpravnina. Med zaposlenimi v M Tehniki nismo le mladi, ki bi brez težav našli drugo zaposlitev. Med nami so tudi ljudje, ki jim do upokojitve manjka le nekaj mesecev ali let, ljudje z omejitvami, mladi starši in drugi, ki se soočajo z različnimi izzivi."
Predsednica Sindikata delavcev trgovine Slovenije (SDTS) Tina Skubic je tudi predsednica hišnega sindikata v Mercatorju, kjer poklicno opravlja to funkcijo. "Dejstvo je, da nihče od zaposlenih ne bo ostal brez zaposlitve, kar je za nas najpomembnejše. Preostalo pa so poslovne odločitve, na katere žal nimamo vpliva," pravi in dodaja, da gre za zelo majhne poslovne enote, ki so imele v nekaterih primerih po enega ali dva zaposlena. Tudi pogoji ob menjavi delovnega mesta se za zaposlene ne bodo poslabšali, pravi Skubičeva: "Upoštevane bodo vse omejitve. Kolikor sem seznanjena, bodo delavci z omejitvami na novo opravili tudi zdravniške preglede in vse to se bo spoštovalo."
Se pripravlja prodaja M Tehnike?
Generalni sekretar SDTS Ladi Rožič pravi, da ga čudi, da Mercator krči svoj prodajni prostor z zapiranjem poslovalnic M Tehnike, ki je po njegovih besedah konkurenčna na trgu. "Potemtakem sta lahko opciji samo dve – da se bo M Tehnika prodala kot podjetje, in sicer kakšnemu hrvaškemu kupcu, ali pa se bo prodala kot zaprta poslovalnica, s čimer bi se izognili AVK. Sam si tega drugače ne znam razlagati, a to so le špekulacije, saj nismo seznanjeni z njihovimi poslovnimi odločitvami."
V Mercatorju govoric o morebitni prodaji M Tehnike in morebitnih drugih poslovnih odločitvah ne komentirajo. Poleg tega ne odgovarjajo na vprašanja Večera, ali je do konca leta predvideno še zapiranje dodatnih poslovalnic in ali so med njimi tudi poslovalnice v severovzhodni Sloveniji. Prav tako ne na vprašanje, ali drži informacija, da so letos zmanjšali sredstva za oglaševanje v medijih. Mercator, ki je imel ob koncu lanskega leta nekaj več kot 7000 zaposlenih, je lansko leto zaključil globoko v rdečih številkah, in sicer je lani ustvaril 47,8 milijona evrov izgube, še piše Večer.