Okrogla miza

Medvrstniško nasilje v porastu: Slovenski sistem in zakonodaja sta do otrok preveč zaščitniška

A.S./STA
24. 9. 2024, 16.37
Posodobljeno: 24. 9. 2024, 16.37
Deli članek:

Medvrstniško nasilje je po opažanju policije v porastu, je dejala državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin. Je pa po njenih besedah več tudi ozaveščanja in pozivanja k prijavi nasilja. Na ministrstvu prepoznavajo svojo vlogo v preventivnem delovanju, a poudarjajo, da je, ko na prizorišče nasilja stopi policija, že prepozno.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Na ministrstvu za notranje zadeve so o medvrstniškem nasilju danes pripravili okroglo mizo, ki pa je bila zaprta za javnost. V izjavi za medije po okrogli mizi je Dobrin dejala, da ministrstvo prepoznava medvrstniško nasilje kot eno svojih prednostnih področij, kjer bi radi imeli bolj aktivno vlogo.

Na okrogli mizi so med drugim sodelovali predstavniki ministrstva za notranje zadeve, inšpektorata za šolstvo, skupnosti centrov za socialno delo, policije, šol in zavodov. V razpravi so izpostavili, da bi morali povabiti tudi predstavnike ministrstva za zdravje, ministrstva za pravosodje ter staršev, je povedala Dobrin.

Po njenih besedah so v splošni razpravi ugotovili, da imajo "že veliko stvari napisanih, problem pa je izvedba", zato bi moral vsak resor narediti več.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Na ministrstvu so pripravili tudi akcijski načrt za preprečevanje in obravnavo medvrstniškega nasilja, ki pa po besedah Dobrin zadeva samo ministrstvo za notranje zadeve in je načrt, "kako bomo spodbudili, da bo policija na tem področju delala še bolje".

Ravnateljica Strokovnega centra Planina Leonida Zalokar pa je po okrogli mizi dejala, da sta slovenski sistem in zakonodaja do otrok preveč zaščitniška. Meni, da otroci in mladostniki za nasilna dejanja ne prejmejo ustrezne kazni. "Pred leti so določena kazniva dejanja, ki bi morala biti pri mladoletnikih naslovljena kot kazniva dejanja, prekvalificirali v prekrške," je navedla.

Opozorila je tudi, da v Sloveniji ni oddelka za otroško in mladoletniško psihiatrijo, kot jih poznajo v tujini, kjer bi ugotovili vzrok otrokovih nasilnih ali neprimernih dejanj. "Pri nas je ravno obratno. Jaz pravim, da je idiotizem, norost in nevarnost, ker se tovrstne otroke, brez da bi vedeli, kaj je z njimi, namešča v vzgojne zavode," je poudarila.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja