Predlog sprememb zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je prejšnji teden predstavila ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, med drugim predvideva prepoved samoplačniškega dela pri zasebnikih za zdravnike, zaposlene v javnih bolnišnicah. Dodatno bodo še vedno lahko delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih, a le prek podjemnih pogodb in ne več kot samostojni podjetniki. Odziv nekaterih deležnikov je bil pričakovan. V strokovnem združenju zdravnikov so denimo navedli, da predlog vlade »zahteva prisilno delo v javnih zavodih.«
Čeprav v združenju zasebnikov v tem vidijo poseg v človekove pravice, je nesporno dejstvo, da so si posamezne skupine zdravnikov v zadnjih letih sistem prilagodile v svoj prid, ne pa tudi v korist pacientov, danes poroča portal necenzurirano.si, kjer kot enega od področij zdravstva, kjer so samoplačniške ambulante najbolj razširjene, izpostavljajo ortopedijo. Medtem ko se čakalne dobe za preglede in operacije v javnih bolnišnicah daljšajo, lahko pacienti že v nekaj dneh v zameno za plačilo pridejo na vrsto v zasebnih ambulantah, kjer delajo tudi zdravniki, zaposleni v javnih zavodih.
Zakaj se čakalne dobe na prvi ortopedski pregled v javnih bolnišnicah daljšajo, medtem ko jih ni v samoplačniških ambulantah, za katere delajo zdravniki iz teh istih bolnišnic? In kako bi nov zakon spremenil sistem, ki so si ga ortopedi prilagodili v svoj prid? Več na portalu necenzurirano.si.