»Situacija morda ne bo tako nedolžna, kot trenutno nakazujejo modeli,« so že v petek zapisali na vremenskem portalu Neurje.si. Razlog za njihove skrbi je bilo dogajanje nad Genovskim zalivom. Pojasnili so, da bo tam nastal sekundarni ciklon, ki prinaša obilne padavine. Da bomo bržkone deležni obilice padavin, so zdaj potrdili tudi meteorologi na Agenciji RS za okolje (Arso).
»V nedeljo popoldne in zvečer ter v noči na ponedeljek in v ponedeljek čez dan bo na vreme pri nas vplival tako ciklon, ki bo nastal nad srednjo Evropo in severnim Sredozemljem, kot tudi vremenska fronta, ki bo naše kraje prešla v ponedeljek v zgodnjih jutranjih urah,« so napovedali na Arsu. Poudarili so, da je napoved glede same časovnice padavinskega dogodka precej gotova. Na zahodu Slovenije se bodo začele pojavljati krajevne plohe in nevihte, ki se bodo zvečer hitro razširile proti vzhodu. Vmes bodo posegle tudi kakšne nevihte, ki jih bodo spremljali krajevno močnejši nalivi in sunki vetra. Padavine bodo oslabele v ponedeljek popoldne.
Na Arsu so nato ob 10. uri izdali opozorilo pred nevihtami z močnejšimi nalivi. Pojasnili so, da se bodo nevihte, ki se bodo popoldne začele pojavljati v zahodni polovici države, zvečer okrepile in se v noči na ponedeljek razširile nad vso Slovenijo. »Glavni problem bodo močni nalivi,« so opozorili ter dodali, da bodo pasovi z močnejšimi padavinami »z jugozahodnim vetrom potovali iznad severnega Jadrana proti notranjosti.« Skupno lahko predvsem v zahodni polovici države do ponedeljka zjutraj pade od 50 do 100 milimetrov padavin, krajevno pa lahko tudi več kot 150 milimetrov. Morje je zelo toplo in predstavlja izdaten vir vlage.
Pri Arsu so zaradi obilice padavin za večji del države izdali oranžno opozorilo. Opozarjajo, da so ob hudourniških vodotokih možne poplave. Verjetne so poplave meteorne in zaledne vode. Plavje lahko zamaši posamezne objekte vodne infrastrukture in zajezi vodni tok. »Če opazite hitro naraščanje hudourniškega vodotoka najprej poskrbite, da se umaknete nad območje, ki ga lahko doseže voda. Ne skušajte prečkati vodnega toka. Izjemoma, če presodite, da to lahko pravočasno storite, umaknite iz nižjih prostorov in kleti hrano, premičnine, dokumente, denar in druge dragocenosti. Spremljajte meteorološka in hidrološka opozorila in informacije, ki jih posredujejo druge pristojne službe in organi.«
V gorah sneg?
Zaenkrat kaže, da bosta temu padavinskemu dogodku sledila precej suha torek in sreda, a nas v četrtek in petek čakata nova dva namočena dneva, ki bi lahko bila marsikje padavinsko izdatnejša kot nedeljski in ponedeljkov. Nad našimi kraji se bodo pojavili izraziti južni in jugozahodni vetrovi, v zraku bo veliko vlage, tako da se po trenutnih izračunih obetata vsaj dva dneva obilnega dežja in tudi ohladitev. »Kar izrazito se bo ohladilo, verjetno bodo temperature kakšen dan tudi pod 15 stopinjami, morda celo okoli 10 stopinj, tako da bi lahko v gorah celo zapadlo nekaj snega,« je za STA dejal meteorolog na Arsu Blaž Šter. Ob tem je Šter spomnil, da to ni nič neobičajnega za ta čas in da je bil zadnja leta prav september marsikje najbolj namočen mesec v letu.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Vodnatost slovenskih rek avgusta 2024
Avgusta se je po slovenskih rekah pretakalo približno 30 odstotkov manj vode kot v povprečno vodnatem avgustu primerjalnega obdobja 1991–2020. Vse reke po Sloveniji so bile podpovprečno vodnate, najmanj vodnate pa so bile reke Jadranskega povodja in Pokolpja, so sporočili na Arsu.
Soča je v Kobaridu manjši srednji avgustovski pretok od letošnjega dosegla le ob izredni suši leta 2022. Tudi gorvodno, v Kršovcu, se je njen srednji mesečni pretok približal najmanjšemu: od leta 1981 je bil tretji najmanjši. Prav tako tretji najmanjši od leta 1981 in tudi v celotnem obdobju meritev na tej vodomerni postaji je bil srednji mesečni pretok Kolpe v Petrini.