Vodja veterinarsko higienske službe Špela Vidrih nam je pojasnila, da poskušajo v čim večji meri zadostiti pravilniku o izvajanju javne veterinarske službe zbiranja, prevoza, skladiščenja in ravnanja z živalskim trupli.
Pravilnik določa, da je treba pogin živali prijaviti na številko 112 v vsakem primeru, ko je kadaver živali na javnem kraju, če leži v naravi, pa samo takrat, če obstaja sum kužne bolezni ali če je taka usmeritev uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Zaradi nevarnosti širjenja afriške prašičje kuge tako higieniki prednostno pobirajo poginule divje prašiče.
Običajno v 36 urah, poleti v 24 urah od prijave
Pravilnik še določa, da morajo kadavre živali s cest pobrati v 36 urah po prejeti prijavi, če temperatura presega 30 stopinj, pa v 24 urah. "To določilo je bilo sprejeto kljub večkratnim opozorilom veterinarsko higienske službe, da z obstoječo kadrovsko zasedbo tega ni sposobna izvajati. Opozorila smo že večkrat naslovili na upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter kmetijsko ministrstvo," je pojasnila Špela Vidrih.
Ker jih je premalo, v veterinarsko higienski službi odkrito priznavajo, da se čas odvoza kadavrov v poletnih mesecih podaljša, saj je zaradi dopustov osebja še manj kot v drugih delih leta. Razpadanje kadavrov pa je poleti zaradi visokih temperatur hitrejše.
Srnjak ležal ob cesti skoraj tri dni
O dveh povoženih srnjakih in srni, o katerih smo pisali pred dvema tednoma, nam je Špela Vidrih pojasnila, da so prijavo za srnjaka v Bošamarinu prejeli v nedeljo (11. avgusta), higienik pa je na kraj prišel v torek (13. avgusta). Prijavo povožene srne pod Škofijami so prejeli v ponedeljek (12. avgusta), higienik je na kraj prišel v torek (13. avgusta), prijavo za poginulega srnjaka na Lazaretu pa so prejeli že v soboto (10. avgusta), na kraj so prišli šele v torek.
Od treh poginulih primerkov srnjadi je higienik na kraju našel le srno pod Škofijami in jo pobral v manj kot 24 urah od prijave, preostalih dveh srnjakov ni našel, ker jih je zaradi številnih klicev domačinov prej pobral gospodar Lovske družine Koper Boris Dolenc. Če bi lovec pustil srnjaka na kraju, bi higienik srnjaka na Lazaretu pobral v 65 urah, srnjaka pod Bošamarinom pa v 51 urah od prijave.
Pet higienikov ne zmore vsega
Dolenc je takrat pobral tri kadavre, poleg dveh srnjakov tudi srno pod Škofijami, glede na to, da je eno srno potem za njem pobral tudi higienik, to pomeni, da sta pod Škofijami ležali dve poginuli srni.
V veterinarsko higienski službi pojasnjujejo, da je njihovih pet higienikov v ponedeljek in torek (12. in 13. avgusta) prevzelo 70 poginulih živali. "Služba se je poleg številnih sočasnih naročil za odvoz poginulih rejnih in hišnih živali odzvala tudi na prijave o povoženi srnjadi, o kateri nas sprašujete. Vendar zaradi prej podanih pojasnil te ne morejo vedno biti odpeljane v roku, ki ga predvideva pravilnik. Hiter odziv namreč potrebujejo tudi lastniki rejnih in hišnih živali," je povedala Špela Vidrih.
Po njenih besedah je pobiranje povoženih živali še vedno neurejen problem, na kar že vrsto let opozarjajo vsi, ki so vključeni v operativno delo veterinarsko higienske službe. "Samo zapis člena v pravilnik ne more operativno urediti problematike, če se ob tem ne uredi vse potrebno za njegovo izvajanje," je opozorila.