"Kljub temu da se naš sindikat zavzema za pravične in konstruktivne rešitve v prid vseh zaposlenih in same družbe Dars, se soočamo z nezaslišanimi poskusi ustrahovanja, diskreditacije in sankcij s strani vodstva," so danes v sporočilu za javnost zapisali v Sindikatu delavcev Darsa. Posamezniki znotraj uprave po njihovih navedbah na zahrbten način zlorabljajo službo za skladnost poslovanja in integriteto za obračunavanje z delavskimi predstavniki. "Takšno ravnanje je v popolnem nasprotju z načeli pravičnosti in integritete, ki bi morala biti temelj vsakega delovnega okolja, še posebej pa družb v državni lasti," so poudarili.
Vodja sindikata delavcev Dars Damir Lišić svari, da gre v teh primerih za grozljiv poskus zatiranja sindikalnega delovanja. Vodstvo Darsa poziva, da postopke nemudoma ustavi, ter svoje aktivnosti usmeri v krepitev socialnega dialoga o ravni delavskih pravic v podjetju. Kot je Svet24TV povedal vodja Lišić je spor med vodstvom in sindikatom zaradi zahteve po dvigu plač v Darsu.
Poleg prenizkih plač so v sindikatu med ključnimi težavami podjetja izpostavili izredno slabo organizacijsko klimo in pomanjkanje ustreznega kadra. "Kljub tem težavam že drugo leto zapored na postavki stroškov dela ostaja velik znesek neporabljenih sredstev, ki bi jih lahko namenili izboljšanju delovnih pogojev in plač zaposlenih," so zapisali.
Nad dogajanjem so ogorčeni tudi v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam, pod okrilje katere sodi Sindikat delavcev Darsa. "Namesto, da bi delodajalec spričo velike podpore sindikatu prisluhnil upravičenim pričakovanjem zaposlenih, so se pogajanja čez poletje praktično zaustavila in naj bi se nadaljevala šele konec tega meseca, v tem času pa je delodajalec začel postopke zoper vidne predstavnike sindikata," so zapisali. V Pergamu so, kot so dodali, seznanjeni z vsaj dvema postopkoma, pri čemer je najnovejši postopek usmerjen v izredno odpoved delovnega razmerja sindikalnemu zaupniku, "kar je še veliko bolj grozljiv poskus zatiranja sindikalnega delovanja, kot so bile v preteklosti zlorabe opozoril pred krivdnimi odpovedmi delovnega razmerja, na kar smo slovenske sindikalne centrale večkrat opozarjale". Tako Sindikat delavcev Darsa kot Pergam vodstvo Darsa pozivata, naj nemudoma ustavi sporne postopke in pristopi h krepitvi socialnega dialoga. "Prepričani smo namreč, da je grožnja z izredno odpovedjo oziroma izredna odpoved, če bo do nje slučajno prišlo, povsem neutemeljena, pravi razlog delodajalčevega postopanja pa poskus utišanja, discipliniranja in celo uničenje sindikata, ne pa domnevne kršitve, ki naj bi jih posamezniki storili," so zapisali v Pergamu.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Pričakujejo, da bo k ravnanju skladno z akti, ki opredeljujejo korporativno upravljanje družb v državni lasti in etičnim kodeksom, vodstvo Darsa pozval tudi upravljalec kapitalskih naložb v državni lasti Slovenski državni holding (SDH). Od slednjega tudi pričakujejo, da bo v primeru nadaljevanja postopkov resno razmislil o zamenjavi vodstva Darsa.
Dars zavrača očitke
Dars se je odzval na očitke. V celoti zavračajo očitke izvajanja poskusov ustrahovanja delavskh predstavnikov. Kot dokaz navajajo, da "uprava z vsemi socialnimi partnerji neprekinjeno vodi socialni dialog, v katerem si prizadeva ugoditi vsem zahtevam delavskih predstavnikov. Upravi je uspelo doseči dogovor z dvema od treh reprezentativnih sindikatov."
Res je bilo vloženih več prijav domnevnih kršitev s področja korporativne agende, a vse te postopke vodijo v Službi za skladnost poslovanja in integriteto, ki deluje neodvisno. "Postopki s področja korporativne integritete, ki se nanašajo na predstavnike Sindikata delavcev DARS, se obravnavajo v skladu z Zakonom o zaščiti prijaviteljev in internim aktom, ki ureja to področje. Postopki še niso zaključeni in jih zato ne moremo komentirati," sporočajo z Darsa in dodajajo, da so vsi razgovori potekali korektno in strokovno, kar ne nazadnje dokazuje dejstvo, da je pri enem izmed njih sodeloval tudi predstavnik Pergama, ki na njegov potek ni imel pripomb oziroma se je z izvedenimi procesnimi dejanji strinjal.