necenzurirano.si

V vodo je padel hrvaški prevzem Celjskih mesnin, lastnika umikata premoženje

Primož Cirman in Tomaž Modic
9. 8. 2024, 17.00
Deli članek:

Zakaj je padel v vodo načrtovani hrvaški prevzem enega največjih slovenskih živilskopredelovalnih podjetij? Kaj razkrivajo dokumenti iz Avstrije? In zakaj sta dosedanja lastnika začela na hitro umikati svoje premoženje?

Marko Vavpotič
Po tem, ko je tožilstvo blokiralo hrvaški prevzem Celjskih mesnin, sta lastnika družbe, dolgoletni direktor Izidor Krivec (na fotografiji) in Danilo Dujović, začela umikati premoženje, ki bi se še lahko znašlo pod blokado.

Prodaje Celjskih mesnin, enega največjih slovenskih živilskopredelovalnih podjetij, ki ga je želela prevzeti hrvaška skupina Braća Pivac, za zdaj ne bo. Izidorju Krivcu, večinskemu lastniku in direktorju Celjskih mesnin, so namreč načrte zdaj prekrižali še v Avstriji. Dokumenti, ki smo jih pridobili, razkrivajo, da mu je registrsko sodišče v Celovcu prepovedalo razpolaganje z lastniškim deležem v tamkajšnjem podjetju CM Invest, prek katerega Krivec vrsto let obvladuje Celjske mesnine. Do nadaljnega ga tako ne sme ne prodati ne zastaviti za posojilo.

Ajpes
Specializirano državno tožilstvo je že 12. junija blokiralo hrvaški prevzem Celjskih mesnin. Prepovedalo je prodajo 60 odstotkov avstrijskega podjetja, ki je njihov edini lastnik.

To so v Celovcu storili na zahtevo sodišča v Celju, kjer teče kazenski postopek, povezan z domnevno spornim financiranjem prevzema Celjskih mesnin. Vsaj v naslednjih mesecih tako hrvaška skupina, ki ima trenutno v lasti 40 odstotkov Celjskih mesnin, ne bo mogla pridobiti večinskega deleža. To pa je očitno ugotovil tudi Krivec, ki je tik pred poletjem prevetril nadzorni svet Celjskih mesnin. Vanj je imenoval:

Dušana Mohorka, odvetnika in nekdanjega direktorja kriminalistične policije, ki je bil nekoč del kroga nekdanjega lastnika Pivovarne Laško Boška Šrota. Leta 2005, ko so Laščani postali lastniki Mercatorja, je bil imenovan v nadzorni svet največjega slovenskega trgovca, pozneje pa prvi nadzornik medijske hiše Večer.

Petra Drobeža, nekdanjega člana uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) iz kvote bivšega ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška, dobrega Krivčevega prijatelja.

Roka slovenskega tožilstva segla v Avstrijo

Kot je znano, sta se Izidor Krivec in njegov dolgoletni poslovni partner Danilo Dujović letos spomladi zaradi medsebojnega spora odločila, da večinski delež podjetja prodata hrvaški skupini Braća Pivac. Pogodba o nakupu je bila podpisana maja, posel pa bi morali izpeljati v dveh korakih in to prek Avstrije.

Najprej so tako Hrvati še isti mesec od Dujovića kupili 40-odstotni delež podjetja CM Invest, uradnega lastnika Celjskih mesnin. Ko bi morali od Krivca pridobiti večinski delež, pa se je zataknilo. Kot smo razkrili, se je v dogajanje okrog prodaje Celjskih mesnin vpletlo specializirano državno tožilstvo, ki Dujovića preganja zaradi kaznivega dejanja pomoči pri zlorabi položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Na njegovo zahtevo je tako celjsko sodišče vpisalo plombo na lastniški delež Celjskih mesnin.

S tem je storilo prvi korak pri blokadi prodaje Celjskih mesnin. Toda iz dokumentov je razvidno, da se tožilstvo in sodišče nista ustavila le pri tem. V začetku julija je namreč sledil še drugi korak: "zamrznitev" Krivčevega deleža v avstrijskem lastniku Celjskih mesnin. S tem pa sta sodišče in tožilstvo vsaj za nekaj časa preprečila njihovo prodajo Hrvatom.

necenzurirano.si
Podjetje Amur Inženiring, ki ga obvladuje Izidor Krivec, do nadaljnjega ne sme prodati deleža v avstrijskem podjetju CM Invest, uradnemu lastniku Celjskih mesnin. V Celovcu so ga "zamrznili" na zahtevo celjskega sodišča.

Dan po sklepu sodišča poslal podjetje v izbris

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Posli, ki jih preiskuje tožilstvo, sicer izhajajo iz leta 2010, ko sta Krivec in Dujović iskala najkrajšo pot do vračila posojil, najetih za financiranje prevzema Celjskih mesnin. V istem obdobju je Tušev poslovni imperij zaradi prezadolženosti in neuspešnih dogovorov z bankami drsel v bankrot.

Prav takrat je po ugotovitvah kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) prišlo do več transakcij med Engrotušem na eni strani ter Celjskimi mesninami in podjetjem Radgonske gorice na drugi strani. Natančneje, pri večkratni preprodaji deležev v obeh podjetij, ki sta jih obvladovala Krivec in Dujović, naj bi vpleteni s cenitvami navidezno zviševali realno ceno njihovih nepremičnin, ki jih je Engrotuš kupoval po nekajkrat preplačanih vrednostih.

Bobo
Lani so Celjske mesnine prvič v zgodovini poslovale z izgubo. Zmanjšalo se je število zaposlenih v skupini, poslabšala se je likvidnost in podaljšali so se plačilni roki.

NPU je decembra 2021 zaradi gospodarskih kaznivih dejanj kazensko ovadil tri fizične osebe: zakonca Tuš in Dujovića. Toda na tožilstvu so očitno ocenili, da bi lahko v primeru uspešnega kazenskega pregona imeli velike težave pri izterjavi oziroma povračilu premoženjske koristi. Kot smo že poročali, so vpis plombe na tožilstvu zahtevali le 14 dni po tem, ko je že bilo znano, da Celjske mesnine kupujejo Hrvati.

Takoj po blokadi prevzema Celjskih mesnin sta Krivec in Dujović začela pospešeno umikati premoženje, ki bi ga lahko še zajela plomba sodišča. Le dan pozneje je Dujović po skrajšanem postopku sprožil postopek izbrisa svojega podjetja MIF Invest, na katerega so Hrvati nakazali kupnino za njegov delež v Celjskih mesninah. Po izbrisu podjetja bo njegovo premoženje, torej tudi kupnina, preneseno na Dujovića.

necenzurirano.si
Dan po sklepu sodišča je Danilo Dujović svoje podjetje MIF Invest poslal v izbris.

necenzurirano.si
V istem dnevu se je na Dujovićevi stanovanjski nepremičnini znašla še pol milijona evrov visoka hipoteka.

Koliko denarja je Dujović dobil od Hrvatov?

Koliko denarja je od Hrvatov prejel za 40-odstotni delež Celjskih mesnin, iz uradnih virov ni mogoče ugotoviti. Tega podatka ne Krivec ne Dujović nista razkrila javnosti. Znano je le, da sta se Krivec in Dujović za prodajo Celjskih mesnin odločila tudi zato, ker se je podjetje znašlo v težavah in jima je zmanjkalo denarja za poplačevanje njunih posojil.

Še konec lanskega leta je Dujović svojo naložbo v avstrijskem podjetju, lastniku Celjskih mesnin, vrednotil na več kot štiri milijone evrov. Poleg tega mu je bil okoli 1,7 milijona evrov dolžan še Krivec.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja