Iz štaba občinske civilne zaščite občine Miren - Kostanjevica so sporočili, da so vzorce odvzeli na petih točkah – na jezovih Bilje, pri Šelu, pri Mlinu, pri Grabcu in na meji z Italijo oziroma s sovodenjsko občino. Poleg terenskih meritev in ugotavljanja senzoričnih lastnosti vode so bila na vseh odvzetih vzorcih opravljena mikrobiološka preizkušanja.
Skladni parametri
»Mikrobiološki parametri so skladni,« so sporočili iz štaba CZ občine Miren - Kostanjevica, kjer dodajajo, da je površinska kopalna voda skladna s priporočili o varnosti kopanja s smernimi vrednostmi za prepoved ali odsvetovanje kopanja na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih.
Reka Vipava sicer ne spada med območja s statusom kopalne vode, takih je v Sloveniji 48, od tega jih je 27 na območju rek, 21 pa na morju. Seznam kopalnih voda določi vlada z uredbo o upravljanju kakovosti kopalnih voda. Tam redno spremljajo kakovost vode, vzorčenje in analize pa izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Spremljanje kakovosti vode na območju s statusom kopalnih voda poteka vsake 14 dni v času kopalne sezone, ki na celinskih vodah traja od 15. junija do 31. avgusta.
Ob vzorčenju opravljajo terenske meritve in organoleptično ocenijo prisotnost vidnih nečistoč, površinsko aktivnih snovi, mineralnih olj, fenolov in pojava cvetenja. V odvzetih vzorcih vode v mikrobiološkem laboratoriju se ugotavlja prisotnost dveh bakterij, ki sta kazalnika morebitnega fekalnega onesnaženja, to sta escherichia coli in intestinalni enterokoki, ustreznost posameznega vzorca vode pa je ocenjena glede na priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Domačini se vračajo k reki
Domačini iz Mirna, Orehovelj in Bilj se zadnja leta z veseljem vračajo k reki Vipavi in so si ob njej uredili prijetne kotičke ter naravna kopališča. Mladi se radi kopajo pri »orehovskem jezu«, a ne samo tam, privlačni so tudi počasni okljuki med Biljami in Renčami ter drugi kotički.