Poletno gledališče z avditorijem v Tivoliju je arhitekt Jože Plečnik uredil leta 1933. Do sredine 60. let je v njem deloval poletni kino, nato pa so ga odstranili. Ljubljanska občina je prostor obudila v luči ohranjanja Plečnikove ideje in ga namenila kulturnim dogodkom na prostem.
Projekt obnove so končali lani in ga s septembrom 2023, ko s tam odprli ljubljanski grafični bienale, predali v upravljanje MGLC. Prvega dogodka v avditoriju se je udeležilo približno 1000 obiskovalcev, že takrat pa se je po pojasnilih MGLC potrdilo, da ima prizorišče potencial za organizacijo kulturnih dogodkov v naravnem okolju.
"Po naših dosedanjih izkušnjah je MGLC Plečnikov avditorij prizorišče z velikim potencialom za programsko intimne in tehnično nezahtevne dogodke, opažamo pa tudi, da so obiskovalci parka Tivoli avditoriju zelo naklonjeni, saj se tam dnevno družijo, berejo in rekreirajo," so povedali za STA.
Poleg dogodkov ljubljanskega grafičnega bienala, ki so primerni za naravno okolje, so v avditoriju doslej organizirali festival MGLC Poletje v Tivoliju, junija je v njem potekal tudi festival Spider, katerega partner je tudi MGLC. Z omenjenima prireditvama namerava MGLC na prizorišču nadaljevati.
Avditorij je sicer pod ustreznimi pogoji na voljo tudi drugim kulturnim producentom in institucijam. Producenti se za prizorišče zanimajo, vendar na realizacijo dogodkov pomembno vplivajo posebni pogoji, ki jih je potrebno izpolnjevati. Vpliva pa tudi dejstvo, da gre za odprto prizorišče brez strehe in odra.
"Pomemben dejavnik je po naših izkušnjah tudi to, da organizacija dogodka na avditoriju zahteva določen finančni vložek producenta, kot so varnostna služba, čiščenje, elektrika, postavitev odra, ki ga ob tveganjih prizorišča na prostem interesenti pogosto niso pripravljeni sprejeti," so pojasnili v MGLC.
In kakšne so omejitve oziroma pogoji za uporabo tega prostora? Organizator javnega dogodka v Plečnikovem avditoriju mora pridobiti dovoljenja za izvedbo dogodka ali prireditve na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Med drugim mora pridobiti dovoljenje policije za organizacijo javne prireditve, soglasje Zavoda RS za varstvo narave in upravljavca prireditvenega prostora ter dovoljenje za začasno čezmerno odobritev okolja s hrupom.
Število sedišč v avditoriju je lahko največ 250, ozvočenje pa lahko sega le na območje prireditvenega prostora. Dostava in odvoz tehnične opreme se lahko izvede samo po obstoječih utrjenih dovoznih površinah, medtem ko obiskovalci na prizorišče dostopajo peš ali s kolesi po obstoječih poteh. Vse skupaj, od postavitve odra do druge opreme, pa mora biti izvedeno tako, da prireditev po koncu ne pušča sledi.