Ob petkovi smrti radijskega voditelja so mediji in družbena omrežja polni izrazov žalosti, šoka in spominov nanj, ki je za in z RTV Slovenija živel kar 38 let. Na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je zdaj potekala žalna seja v spomin na dolgoletnega radijskega voditelja Saša Hribarja. Program žalne seje se je sicer začel z minuto molka in nadaljeval z glasbeno točko, pozneje so si ogledali odlomek iz bogatega ustvarjalnega opusa Hribarja, ki je v petek nenadno umrl v 64. letu starosti. Po žalni seji je v avli Radia Slovenija sledila komemoracija.
"Sašo Hribar je bil in ostaja legenda RTV Slovenija"
Številni Hribarja opisujejo kot legendo slovenskega radia in satire, kot človeka, ki jih je ob petkovih dopoldnevih spravljal v smeh, njegovi sodelavci pa tudi kot globokega in razmišljujočega človeka. Na žalni seji Sveta RTV Slovenija je Saša Hribarja predsednik sveta Goran Forbici opisal kot legendarnega radijskega voditelja, programskega pionirja in vrhunskega satirika. "Neumorno je raziskoval in premikal meje etra in enako drzno humorja. Bil je pronicljiv, oster in duhovit družbeni komentator in kritik. Sašo Hribar je bil in ostaja legenda RTV Slovenija”.
Kot je še dejal Forbici, je sovražil nesmisle, zato ne preseneča, da je bil dolgoletni član programskega sveta RTV Slovenija, od letos pa tudi član novoustanovljenega sveta RTVS, je povedal.
“Sašo se je boril za svobodo”
Mnogi si ga bodo zapomnili tudi kot neverjetnega borca, ki se je vedno zavzel za sočloveka in boril za pravice novinarjev.
"V času, ko se večina bori zgolj za lastne pravice in ugodnosti, se je Sašo boril za svobodo. Za svobodo sodelavcev, svobodo medijske hiše, ki ji je z vsem srcem pripadal. Mnogi so bili tiho, mnogi so se skrili, so sodelovali. Sašo pa je bil glasen in v prvih vrstah. Največji sovražnik svobode je zadovoljen suženj. Sašo je do zadnjega izražal svoje nezadovoljstvo. Do zadnjega se je boril. Bitka za svobodo pa ni nikoli dokončno dobljena. Upam, da Sašo ve, da bomo v njegovem imenu nadaljevali. Sašo, hvala," je dejal predsednik uprave RTV Slovenija Zvezdan Martić.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Vedno je risal po papirju
Predsednik sveta delavcev RTVS Robert Pajek se je v žalnem govoru spomnil, da je Hribar med sejo sveta vedno risal po papirju. "Velikokrat si mi rekel: ne zdržim več, grem domov. Med sejo si vedno risal po listu papirja kroge, kvadrate, diagonale - poudaril globino svojih likov, jih obračal in spet dopolnjeval. Včasih si deloval odsotno in naveličano. Ker si dobro razumel Einsteina je tebi čas tekel počasneje kot nam, zato si se velikokrat dolgočasil, ko si nas poslušal," je dejal. Poudaril je, da je žalostno, da ustvarjalce, kreativce začnemo ceniti šele po smrti. "Sedaj razumem tvoj popisan list papirja z grafičnimi oblikami," je še dodal.
Odvetnik ustvarjalnosti
Članica sveta delavcev Ksenija Horvat je Hribarja imela priložnost še drugače spoznati. "Ne le kot neusmiljenega kritika potez prejšnjega vodstva proti zaposlenim in kot zagovornika naših pravic v najboljšem pomenu besede, ampak predvsem kot odvetnika ustvarjalnosti, besede, ki si jo ti pisal z veliko začetnico. Kadar smo te potrebovali, ko je bilo treba javnosti povedati, zakaj potrebujemo RTV in kaj vse RTV je ali pa bi morala biti, si bil vedno zraven. Lakajstvo ti je bilo tuje, nisi bil prizanesljiv, včasih je beseda prehitela misel, včasih si jo kasneje obžaloval. Ni ti bilo vseeno in nisi bil brezbrižen.” je med drugim dejala.
Dar, ki ga ne bomo pozabili
Član sveta Gregor Drnovšek je medtem izpostavil, da je Hribar kot nekdanji programski svetnik in potem član sveta RTVS ključno prispeval k spremembam na javnem zavodu, "ki so se šele začele uveljavljati, a tiste najbolj težko pričakovane šele prihajajo in jih žal ne boš doživel". Obljubil mu je, da "njegov trud ni bil in ne sme biti zaman”.
Urednica uredništva glasbenega in razvedrilnega programa na Radiu Slovenija Simona Moličnik je o Hribarju dejala, da je vsakokrat znova občudovala njegov dar, ne le za imitacijo in humor, temveč tudi za filozofijo in retoriko. “Svoje življenjsko poslanstvo je čutil v tem, da ljudem daje samega sebe. Uresničil ga je v popolnosti,” je zaključila.