Najbolj uspešni neodvisni kandidati

LDS je bil boljši od Levice, Socialni demokrati v mestih pometli s SDS

S.R.
5. 12. 2022, 18.00
Deli članek:

Če na parlamentarni sceni v dobrem desetletju opažamo trend ustanavljanja novih strank, je na lokalni ravni vse več županov, ki se pred volivci prikazujejo kot neodvisni, samostojni kandidati.

Bobo
V Novi Gorici bo županoval kandidat Gibanja Svoboda Samo Turel.

Drugi krog lokalnih volitev je znova potrdil, da se na županskih položajih krepijo navidezno "neodvisne" sile. Nesporni zmagovalci županskih volitev so bili namreč kandidati, ki so se za položaj potegovali s podporo skupine volivcev.

Tovrstnih samostojnih kandidatov je bilo letos 279, na koncu pa so slavili v 138 občinah. Na županskih volitvah leta 2018 je bilo denimo izvoljenih 123 "neodvisnih" županov, s podporo volivcev pa se je na volitve podalo 298 kandidatov. Med njimi je seveda tudi nekaj tistih, ki so uživali podporo različnih strank.

Čeprav so po drugem krogu največ zadovoljstva nad izidom pokazali v stranki SD, je z vidika županskih mest v Sloveniji še vedno najmočnejša SLS. Njihova bera je sicer precej nižja kot v preteklem mandatu, ko se je na županske stolčke zavihtelo 26 njihovih kandidatov. Po drugem krogu na letošnjih volitvah se lahko pohvalijo s 15 župani, ki so jih sopredlagali. Če v statistiko prištejemo tudi tiste, ki jih je predlagala koalicija strank in predlagala SLS, se število poveča na 19. Še 19 pa je takih županov, ki so jim naklonili svojo podporo. Kot je v nedeljo zvečer, ko je postal znan končni izkupiček, pojasnil predsednik SLS Marko Balažic, so "kljub praskam" najuspešnejša stranka na lokalnih volitvah, pod črto pa so zadovoljni.

Bobo
Predsednik SLS Marko Balažic je z rezultatom "kljub praskam" zadovoljen.

SD na drugem mestu

Z vidika županskih mest so druga najmočnejša stranka postali Socialni demokrati. V naslednjem štiriletnem mandatu bodo imeli 14 županov, kar je dva župana manj kot v zadnjih štirih letih. Na lokalnih volitvah leta 2018 je namreč zmagalo 16 kandidatov, ki so jih predlagali v SD. Skupno so jih sicer predlagali 54. Predsednica stranke Tanja Fajon je za STA izrazila zadovoljstvo nad rezultati. Čeprav so osvojili dve županski mesti manj kot pred štirimi leti, so po številu županov prehiteli stranko SDS in se uvrstili na drugo mesto.

Hkrati so obdržali enako število mestnih občin kot pred štirimi leti. Fajonova je ocenila, da to pomeni, da si je stranka po državnozborskih volitvah opomogla. Stranka SD je bila sicer s štirimi izvoljenimi kandidati nesporna zmagovalka drugega kroga volitev, a le med strankami. Najbolje so se namreč tudi v drugem krogu izkazali samostojni kandidati.

Bobo
Janševa SDS v mestnih občinah nima svojega župana.

SDS stranka podeželja

Z županskim izkupičkom bodo nekoliko manj zadovoljni v Janševi SDS. Predlagali so največ kandidatov, kar 62, na županskih stolčkih pa bo, kot kaže, v naslednjih štirih letih sedelo 12 njihovih županov, kar je za pet manj kot v zadnjem mandatu. Za las se jim je izmuznil še eden, in sicer 13. županski stolček, saj je v občini Središče ob Dravi njihov kandidat in aktualni župan Jurij Borko izgubil le za en glas. Rezultate mora potrditi občinska volilna komisija, ki zaseda v torek.

V drugem krogu se je sicer potrdilo, da SDS postaja stranka podeželja oziroma je že postala. Tako ne bodo imeli svojega župana v nobeni od 12 mestnih občin v Sloveniji. V drugem krogu so nekaj upov polagali v Iva Bajca in Andreja Mešiča, ki sta kandidirala v Kranju oziroma Murski Soboti, a sta z njima pometla kandidata Socialnih demokratov Matjaž Rakovec in Damjan Anželj.

Bobo
Tanja Fajon in kandidat SD Matjaž Rakovec, ki je v drugem krogu slavil v Kranju.

Tonin ob seštevku zadovoljen

Nad izplenom so na drugi strani zadovoljni v stranki NSi, kjer med »svoje« prištevajo tudi tiste, ki so jih sopredlagali, prišteli pa so tudi novoizvoljenega župana občine Gorišnica Boruta Kolarja, ki je sicer član stranke, a je kandidiral s podpisi volivcev. "Rekord za NSi: 17 županov, 290 svetnikov," je na družbenem omrežju zapisal prvak stranke Matej Tonin. NSi se sicer lahko pohvali z 11 župani, ki so jih predlagali. Na volitvah leta 2018 je bil njihov izkupiček 10 županov.

Gibanje Svoboda s tremi

Največja vladna stranka Gibanje Svoboda je bila na lokalnih volitvah sicer prvič, glede na število kandidatov, ki so jih predlagali, pa so si zagotovo obetali precej boljši izplen. Predlagali so jih kar 51, pri čemer so s tega vidika zaostajali le za SDS in SD, ki sta predlagali 62 oziroma 54 kandidatov. Na koncu so se morali zadovoljiti s tremi županskimi mesti. Po tem, ko je že v prvem krogu županja Osilnice, najmanjše slovenske občine, znova postala Alenka Kovač, sta v drugem krogu slavila tudi njihova kandidata v Izoli in Novi Gorici Milan Bogatič in Samo Turel.

LDS boljši od Levice

Levica, še ena stranka vladajoče koalicije, je letošnje lokalne volitve z vidika županskih stolčkov zaključila z enakim izkupičkom kot pred štirimi leti. Ta izkupiček je ničen. Predlagali so sicer 13 kandidatov. Boljši rezultat je uspel celo od sveta pozabljeni stranki LDS, ki je predlagala dva kandidata in se na koncu veselila ene zmage. Že v prvem krogu je namreč v občini Markovci zmagal njihov kandidat Milan Gabrovec.

dvk
Tako izgleda lestvica.