Zelena smer

Izid referenduma močan signal politiki, kaj si ljudstvo želi

Mihael Korsika
13. 7. 2021, 08.08
Posodobljeno: 13. 7. 2021, 08.16
Deli članek:

Rezultat referenduma ni le dokončno razkril, da aktualna vlada v javnosti nima podpore, temveč so volivci politikom poslali jasno sporočilo, da od njih pričakujejo, da v ospredje postavijo zeleni preboj države ne le z besedami, temveč tudi z dejanji.

STA
Predstavniki 11 organizacij, združenih v Gibanju za pitno vodo.

Po siloviti zaušnici ljudstva, ki je v nedeljo z dobrimi 86 odstotki zavrnilo novelo zakona o vodi, ki jo je pripravilo ministrstvo za okolje in prostor pod okriljem Andreja Vizjaka iz SDS, so dan po referendumu različni strokovnjaki ugotavljali, da je šlo za silovito zaušnico aktualni vladi Janeza Janše.

STA
Okoljski minister Andrej Vizjak je prepričan, da je bil referendum zmanipuliran.

Politični analitik Andraž Zorko iz agencije Valicon, ki se ukvarja s tržnim svetovanjem in raziskavami, je za spletni portal nacionalne televizije in radia ocenil, da je šlo za pravo »ljudsko nezaupnico«. »To bi moralo nositi določene posledice. V nekih normalnih razmerah, normalnih demokracijah bi glede na rezultat in udeležbo odstopil ne samo minister, ampak bi morala odstopiti vlada kot celota,« je ugotavljal Zorko.

Vlada nima podpore

Ob tem je še poudaril, da je proti noveli zakona glasovalo več kot 600.000 ljudi, kar predstavlja dve tretjini volilne udeležbe na zadnjih parlamentarnih volitvah. »Je zelo jasno sporočilo, da ta vlada nima podpore med volivci, nima legitimnosti,« meni Zorko.

Gibanje za pitno vodo, ki je zbralo podpise za referendum o noveli zakona o vodi, je veliki zmagovalec referenduma. Združuje nevladne organizacije, in sicer Eko krog – društvo za naravovarstvo in okoljevarstvo, Greenpeace Slovenija, Focus, Umanotera, Civilna iniciativa Danes, Ekologi brez meja, PIC – Center za pravno varstvo človekovih pravic, Mladi za podnebno pravičnost, Cipra Slovenija, Smetumet – kulturno ekološko društvo in Inštitut 8. marec. 

Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB, ki so aktivno nasprotovale noveli zakona o vodi, so po prepričljivi zavrnitvi novele na nedeljskem referendumu vsaka po svoje razglašale zmago. Slišati je bilo tudi pozive k odstopu, medtem ko so iz največje vladne stranke SDS prihajali očitki o ukradenem in zmanipuliranem referendumu.

Zmagalo je ljudstvo. Omenjene opozicijske stranke bi zmagale le, če bi sprejem zakona preprečile že v slovenskem parlamentu, a jim to ni uspelo. Predsednica SAB in poslanka Alenka Bratušek se glasovanja v državnem zboru sploh ni udeležila, medtem ko je poslanec SAB Vojko Starović celo podprl sprejem novele zakona o vodah.

Rezultat referenduma pa ni le dokončno razkril, da je cesar gol in da ima celotna vlada v javnosti toliko podpore, kot jo je dobila največja opozicijska stranka LMŠ na zadnjih volitvah, temveč je politiki ponudil tudi rešitev.

Velika podpora ohranjanju narave 

Skoraj plebiscitarno nasprotovanje noveli zakona o vodi je pokazalo, da bi se morala Slovenija in politične stranke popolnoma usmeriti v zeleno politiko in razvoj, saj ima oblast, vsaj tako kaže referendum, za takšno smer popolno podporo ljudstva.

Na prvem mestu bi morala država spodbujati, ne le z besedami, ampak z občutnimi subvencijami in davčnimi olajšavami naložbe v obnovljive vire energije. Iz TEŠ 6 pa bi lahko naredili le še muzej.

Obenem bi morali sredstva usmeriti v saniranje degradiranih območij. Samo čiščenje podzemnih jam bi verjetno trajalo več desetletij. V Sloveniji je namreč onesnaženih več kot 2500 podzemnih jam, tudi z nevarnimi odpadki, izmed katerih je četrtina močno onesnaženih.

Taksisti so v večjih slovenskih mestih v nedeljo na volišča brezplačno prepeljali skoraj 800 stanovalcev domov za starejše, ki so se tako lahko izrekli o noveli zakona o vodah. Kot je za STA povedala predstavnica Sindikata taksistov pri ZSSS Petra Krištof, jih je odziv zelo presenetil, saj takšne številke niso pričakovali.

Če parafraziramo plagiat predsednika SDS Janeza Janše, bi morala Slovenija postati zeleni svetilnik sveta. Da je skrb za čisto naravno okolje visoko na lestvici slovenskih vrednot, bi moralo biti odločevalcem jasno že po vseljudskih akcijah Očistimo Slovenijo, v katerih je sodelovalo več kot pol milijona ljudi, nedeljsko odločanje pa je to potrdilo črno na belem. 

Sporočilo volivcev je še močnejše zaradi visoke volilne udeležbe, je za nacionalno televizijo dejal direktor Državne volilne komisije Dušan Vučko. Z večjo udeležbo dobi referendum večjo legitimnost, je za nacionalno televizijo dejal predsednik Državne volilne komisije.

Pritisk na politične stranke

STA
Sociolog Jože Vogrinc meni, da se tudi iz ravnanja države z osnovnimi življenjskimi viri kaže merilo domoljubnosti.

Sociolog Jože Vogrinc je glede rezultata referenduma včeraj za Slovensko tiskovno agencijo ocenil, da so ljudje »vzeli v roke odločanje o tem, kaj je za družbo politično pomembno«.

»Odprl se je nov prostor svobode, kjer na novo določamo, kaj so temeljni problemi današnje družbe, se jih lotimo in o njih razmišljamo na nov način. Ta rezultat referenduma je silen pritisk na organizirane politične sile, da se vprašajo, kaj delajo. Ali se sploh ukvarjajo s tem, kaj ljudi najbolj prizadeva,« se sprašuje Vogrinc. Po njegovih besedah je odnos do vode nekaj »elementarnega in bistvenega za vse ljudi. In če že govorimo o domoljubju, je ravnanje države z osnovnimi življenjskimi viri njegovo merilo,« je še dodal Vogrinc.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij