VOŽNJA V SKUPINI
V številnih državah predpisi dovoljujejo vožnjo kolesarjev v skupini, saj se tako skrajša pot prehitevanja, avtomobili pa so za prehitevanje prisiljeni izbrati najvarnejšo možnost.
Čeprav smo vsi prepričani, da poznamo cestnoprometna pravila, povezana s kolesarjenjem, se pogosto izkaže, da smo v zmoti. Ogledali smo si nekaj najpogostejših vprašanj. Največkrat nastanejo težave pri vožnji rekreativnih kolesarjev na cestnih kolesih, tako imenovanih »specialkah«.
Najpogostejša dilema je, ali se lahko kolesarji vozijo po cesti, če je poleg tudi kolesarska steza. Odgovor je: ne. Kolesarji morajo za vožnjo uporabljati kolesarske pasove, kolesarske steze ali kolesarski poti – označeni so s prometnimi znaki in talnimi oznakami. Kjer teh površin ni, smejo kolesarji voziti po vozišču ceste, če prometna signalizacija tega izrecno ne prepoveduje.
Ali lahko kolesarji vozijo po sredini ceste? Odgovor je: ne. Voziti morajo čim bližje desnemu robu vozišča, vendar ne smejo zavzeti več kot en meter od roba vozišča.
S kakšno hitrostjo lahko vozijo kolesarji? Največja dovoljena hitrost kolesarja je na kolesarskih poteh in stezah omejena na 25 km/h, v območjih umirjenega prometa in območjih za pešce na 5 km/h, na preostalih cestah, ki jih kolesar sme uporabljati, pa lahko vozi največ tako hitro kot preostala vozila.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Ali morajo kolesarji spoštovati varnostno razdaljo? Seveda. Najmanjša pa naj bo enaka dolžinam treh koles.
STATISTIKA
Lani je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 1392 kolesarjev. Od vseh udeleženih kolesarjev jih je 780 povzročilo prometno nesrečo.
Ali lahko kolesarji na cesti vozijo drug ob drugem? Ne, razen tistih s tekmovalno licenco in spremstvom.
Ali lahko kolesarji vozijo po območjih za pešce? Da, vendar s hitrostjo največ 5 km/h oziroma tako, da ne ogrožajo varnosti pešcev.
Kako prehiteti kolono kolesarjev? Prehiteva se, razen v izjemah, le po levi strani. Najprej mora voznik motornega vozila dati predpisani znak za prehitevanje in nato na primerni bočni razdalji zapeljati na levo stran prehitevanega kolesa. Čeprav primerna bočna razdalja ni določena, velja, da je v mestih to en meter, zunaj naselij pa meter in pol.
Ali sme avtomobilist z zvočnimi signali opozarjati kolesarje? Ne, saj se ga lahko ustrašimo. Zvočne opozorilne signale lahko voznik uporabi izjemoma le pri prehitevanju zunaj naselja ali kadar je ogrožen sam oziroma kdo drug. Pri prehitevanju v naselju sme praviloma opozarjati le s svetlobnimi znaki.