V Altooni v ameriški zvezni državi Pensilvanija naj bi prijeli osumljenca za umor direktorja ene največjih zdravstvenih zavarovalnic v ZDA UnitedHealthcare Briana Thompsona prejšnji teden v središču Manhattna. Moškega so prijeli na podlagi namiga zaposlenega v restavraciji McDonald's, kjer je bil nekaj čez 9. uro zjutraj tudi prijet, poroča New York Times.
Mladenič je kriminalistom pokazal isto ponarejeno osebno izkaznico, ki jo je domnevni strelec uporabil pred Thompsonovo likvidacijo ob prijavi v hostel na Manhattnu. Newyorški preiskovalci so zdaj na poti v 450 kilometrov oddaljeno Altoono v zahodni Pensilvaniji, kjer ga bodo podrobneje zaslišali okoli umora 50-letnega Thompsona, še piše New York Times.
Gre za 26-letnega Luigija Mangioneja, je na tiskovni konferenci razkrila Jessica Tisch iz newyorške policije. Pri sebi je imel več ponarejenih osebnih izkaznic, ameriški potni list, strelno orožje in dušilec, ki ustreza karakteristikam tistega, ki ga je uporabil Thompsonov morilec.
Newyorška policija ga še ni obravnavala
Mangione je rojen v ameriški zvezni državi Maryland, njegov zadnji znani naslov pa je bil v Honoluluju na Havajih. Na območju zvezne države New York ga policija v preteklosti še ni obravnavala, pa je povedal eden glavnih preiskovalcev Joseph Kenny.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Morilsko orodje naprintal sam
Zaplenjeno 9mm orožje je po besedah Kennya moški najverjetneje izdelal sam s pomočjo 3D printerja, in nima serijskih številk, zaradi česar ga je težko izslediti in regulirati. Policisti so pri njem našli tudi ročno napisan dokument, ki govori o njegovi motivaciji in načinu razmišljanja.
Javnost v lovu za morilcem ni kaj prida sodelovala
Osumljenec naj bi po usodnem streljanju New York zapustil z avtobusom, lov za njim pa se je krepil tudi z objavo tiralice. Policija je objavila posnetke varnostnih kamer in skušala pridobiti pomoč javnosti, vendar pa ameriški mediji poročajo, da veliko navdušenja pri tem med državljani ni bilo. Zdravstvene zavarovalnice so namreč med prebivalci ZDA izjemno nepriljubljene, ker pogosto zavračajo plačila zdravstvenih posegov.
Napisi na tulcih izstreljenih nabojev
Preiskovalci sumijo, da bi lahko motiv bil maščevanje zaradi spora z eno največjih zdravstvenih zavarovalnic v ZDA, ali pa zaradi osebnega spora z direktorjem Thompsonom. Osumljenec je za seboj pustil tulce izstreljenih nabojev z napisi "zavlačuj", "zavrni" in "zagovarjaj", kar je tudi naslov leta 2010 izdane kritične knjige o ameriški industriji zdravstvenih zavarovalnic. Izvedba umora naj sicer ne bi govorila o poklicnem morilcu, zaenkrat kaže, da je deloval sam.