Do 28. novembra letos so policisti obravnavali oz. podali 1396 kazenskih ovadb zaradi tatvin registrskih tablic. Največ jih je bilo ukradenih na območju največjih policijskih uprav; z naskokom vodi Ljubljana (893), sledijo Maribor (184), Celje (107), Koper (75), Kranj (52), Novo mesto (44), Nova Gorica (28) in Murska Sobota (13). Številke v preteklih letih, kot je razbrati iz statističnih podatkov Generalne policijske uprave (GPU), niso pretirano odstopale.
Ko nam nepridipravi ukradejo registrsko tablico, je pomembno, da to čimprej prijavimo na najbližji policijski postaji, ki bo krajo zabeležila v računalniški sistem Ministrstva za notranje zadeve (MNZ), da se po nepotrebnem ne znajdete v nadaljnjih težavah.
Po določilih Zakona o motornih vozilih (ZMV-1) mora lastnik vozila registrske tablice zamenjati za nove, kadar je vsaj ena registrska tablica pogrešana, uničena ali kadar zaradi obrabljenosti postane neuporabna, beremo v tretjem odstavku 36. člena. Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek posameznika, ki ravna v nasprotju s tem.
Storilci izvajajo večinoma hujše kršitve
Kot poudarjajo na policiji, storilci z ukradenimi tablicami izvajajo večinoma hujše kršitve; pobege z bencinskih postaj ob natakanju goriva, objestno vožnjo, parkiranje brez plačila, vožnjo neregistriranih vozil, prevoz ukradenih avtov čez mejo in prevoze migrantov ipd. Pogosti so primeri, ko večkratni kršitelji cestnoprometnih predpisov, ki so ostali brez vozniških dovoljenj in brez vozil, kupijo stara poceni vozila in nanje namestijo ukradene registrske tablice ter se tako ponovno vključujejo v promet.
Hitre prijave so izjemno pomembne
Redkejša so kazniva dejanja, ko storilci ukradene tablice namestijo na ukradena vozila istih znamk, kot so tista, s katerih so bile ukradene, in poskušajo vozilo odpeljati v tujino. To dejanje lahko storilcu otežita lastnika ukradenega vozila in ukradenih tablic, če tatvino hitro prijavita. Policisti poudarjajo, da so zato hitre prijave policiji izjemno pomembne. Storilec je namreč po tatvini vozila ali tablice lahko že naslednjo uro v tuji državi. Ko mejo prestopi, je preiskava otežena, saj morajo slovenski policisti na podlagi medsebojnih sporazumov sodelovati s tujimi kolegi, kar birokratsko podaljša čas preiskave.
Odkar obstajajo e-vinjete, ki so vezane na registrske tablice, storilci tablice ukradejo tudi zato, da jih namestijo na svoja vozila, preden se podajo na avtocesto.