Tri kazenske ovadbe

Železniška tragedija pri Postojni: Znani izsledki kriminalistične preiskave

S.R.
11. 11. 2024, 11.20
Posodobljeno: 11. 11. 2024, 12.04
Deli članek:

Koprski kriminalisti so danes pojasnili ugotovitve preiskave tragične železniške nesreče, ki je konec lanskega leta pri Postojni terjala dve življenji.

Bobo
Policija na kraju železniške nesreče pri Postojni.

Spomnimo, konec lanskega decembra je na železniški progi pri starem železniškem prehodu Rakitnik med Postojno in Prestrankom potniški vlak trčil v skupino delavcev Slovenskih železnic. Na kraju sta dva delavca, 59-letni Novo Ilić in 43-letni Borislav Bogdanič, zaradi poškodb umrla, dva pa sta utrpela poškodbe. En delavec je bil hudo telesno poškodovan, drugi pa jo je odnesel z lažjimi poškodbami. Prav tako je na vlaku in delovni opremi nastala večja materialna škoda. Na vlaku ni bil poškodovan nihče od potnikov.

Kot je že januarja letos dejal direktor SŽ-Infrastruktura Matjaž Kranjc, je bil vzrok nesreče "v celoti v človeškem faktorju, vse naprave na vlaku so delovale brezhibno". Kranjc je takrat pojasnil, da progovni prometnik ni oddal najave o odhodu vlaka iz Postojne, zato skupina delavcev ni bila obveščena vožnji. Poleg progovnega prometnika je zatajil tudi progovni čuvaj. Ta je imel pri sebi izvleček voznega reda, a ni reagiral in preveril kaj se dogaja, ko je imel vlak štiriminutno zamudo.

Danes je ugotovitve koprskih kriminalistov predstavil vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Koper Primož Ogrinc, ki je izpostavil, da so morali v preiskavi proučiti kar obsežne pravilnike in akte, da so lahko ugotovili natančen potek dogajanja in odgovornost posameznikov za nesrečo. To je terjalo čas, saj so morali med drugim pridobiti in proučiti poročilo interne komisije Slovenskih železnic in poročilo službe za preiskovanje letalskih, ladijskih in železniških nesreč in incidentov pri ministrstvu za infrastrukturo.

Tragedija je bila po njegovih besedah posledica malomarnosti in kršenja pravil o varnosti. Sicer pa je Ogrinc poudaril, da se je nesreča zgodila v nepreglednem kamnitem useku, na odseku, kjer so delavci opravljali redna vzdrževalna dela. Glede na pridobljene dokaze so zoper tri zaposlene na Slovenskih železnicah podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja ogrožanja posebnih vrst javnega prometa. Grozi jim do osem let zaporne kazni. Dodal je, da trojica ovadenih dela na različnih delovnih mestih.