Naivni občan je zaupal klicatelju in mu omogočil dostop do svoje spletne banke. S tem pa mu je omogočil tudi, da je posledično za več 10 tisoč evrov oškodoval več fizičnih oseb, so sporočili s Policijske uprave Nova Gorica, ki okoliščine kaznivega dejanja še preiskujejo.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Policisti opozarjajo, da v zadnjem obdobju policija obravnava večje število različnih spletnih goljufij, ki se začnejo s klici lažnih bankirjev oz. trgovcev s kriptovalutami, z lažno e-pošto v imenu bančnih ustanov ipd., pogosto pa se končajo tudi z vdorom v elektronsko banko in praznim bančnim računom oškodovancev. "Internet je namreč neznansko privlačen za spletne kriminalce, napadalci z umetelnimi zvijačami in obljubami iz vas izžamejo denar ali pridobijo dragoceno finančno informacijo," so zapisali. Spletni kriminalci postajajo čedalje bolj inovativni in čedalje teže jih je odkriti. "Sodobni spletni prevaranti bodo storili vse, da se dokopljejo do vašega denarja in/ali vaših bančnih podatkov, pri tem pa so se pripravljeni vživeti v najrazličnejše vloge," so dodali.
Ob morebitnem oškodovanju občanom svetujejo, da zberejo vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP številke) in se za prijavo čim prej obrnejo na najbližjo policijsko enoto in oškodovanje prijavijo policiji. "Prav tako o morebitni zlorabi nemudoma obvestite svojo banko," še svetujejo.