© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Dognanja
Čas branja 1 min.

Ne samo da Pluton ni planet, niti pritlikavi planet ni


R.T.
1. 6. 2018, 08.52
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Že desetletja se raziskovalci sprašujejo kako kategorizirati najmanjši planet v našem osončju. Je sploh planet? Je pritlikavi planet? Je nekaj popolnoma drugega?

pluton.jpg
NASA
Pluton

Konec leta 2006 je mnogo ljubiteljev astronomije z jezo ugasnilo svoje televizijske sprejemnike. Mednarodna astronomska zveza je namreč takrat uradno odločila – Pluton ni planet. Nima namreč dovolj mase. Iz kategorije planetov je zato padel v kategorijo pritlikavih planetov, nebesnih teles, ki izgledajo kakor planeti, a so od njih bistveno manjši in lažji.

Sedaj pa znanstveniki iz San Antonia v ameriški zvezni državi Teksas trdijo, da bi lahko Pluton v resnici bil del tretje kategorije. Ne planet, ne pritlikavi planet, ampak komet.

Pluton.jpg
Profimedia
Površina Plutona.

Pluton naj bi bil v resnici sestavljen iz nešteto kometov, ki so se strnili skupaj v dolgi zgodovini našega osnočja, so zapisali raziskovalci v članku v znanstveni reviji Icarus.

Znanstveniki so dolgo časa verjeli, da je Pluton nastal, kakor nastanejo vsi planeti – iz vrtinčastega prahu, ki ga sčasoma v kroglasto obliko potegne gravitacija. A po tem, ko so ugotovili, da Pluton spada v kategorijo pritlikavih planetov, so se raziskovalci začeli bolj podrobno ukvarjati z njegovim nastankom. Tako je leta 2015 mimo Plutona poletela sonda Novi horizonti, ki je posnela nekaj dih jemajočih fotografij in pobrala mnogo pomembnih podatkov o njegovi sestavi. Iz njih so ameriški znanstveniki sklenili na možnost drugačnega nastanka. Nivoji dušika v Plutonovi notranjosti naj bi namreč ustrezali hipotezi, po kateri je pritlikavi planet nastal s trkom mnogih različnih kometov in ne kot kondenzacija vesoljskega prahu.

58_pluton
Profimedia
Pluton

A hipoteza še ni potrjena in obstaja le en način za njeno potrditev – pristanek nove sonde na Plutonu in zbiranje novih podatkov o njegovi sestavi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.