Mednarodna delavnica za upravljavce zavarovanih območij

##IMAGE-2219549##
V organizaciji Mednarodne akademije za varovanje narave, v sodelovanju z Nemško zvezno agencijo za varovanje narave in mednarodnima organizacijama The Nature Conservancy in WWF, od srede do danes na otoku Vilm v Baltiškem morju poteka intenzivna delavnica za upravljavce zavarovanih območij in odgovorne za to področje na ministrstvih.
Udeleženci iz devetih evropskih držav so prisluhnili izkušnjam strokovnjakov iz ZDA, ki imajo bogate izkušnje tako v strokovnem delu v naravovarstvu, predvsem pa v finančnem in poslovnem načrtovanju. S številnimi praktičnimi vajami in primeri dobre prakse iz Latinske Amerike, še posebno pa z uspešnim modelom iz Kostarike, so tečajniki spoznavali korake, potrebne za pripravo uspešnega poslovnega načrta.
Delavnice so potekale v skupinah po državah, tako da so rezultati dela odražali kar se da realno stanje. Za zaključek pa je slovenska delegacija, v sestavi dr. Katarina Zeiler-Groznik (MOP), Andrej Sovinc (Krajinski park Sečoveljske soline) in Boris Grabrijan (Krajinski park Kolpa), pripravila ogrodje finančnega načrta za obdobje desetih let za Krajinski park Kolpa, z namenom postavitve informacijskega središča za ohranjanje biodiverzitete, vlaganj v izboljšanje stanja ihtiofaune v reki Kolpi in dva pilotna projekta ohranjanja biodiverzitete s spodbujanjem tradicionalnega kmetovanja in projekta sobivanja prebivalstva z velikimi zvermi. Rezultate so vse delegacije tudi predstavile, tečajniki pa so jih skupno ovrednotili.
Kot predavatelj je z dvema prispevkoma (Analiza RAPPAM ankete in primer partnerstva Sečoveljskih solin z Mobitelom) sodeloval tudi Andrej Sovinc iz KP Sečoveljske soline.
Ob zaključku petdnevnega izobraževanja so nekatere delegacije izkoristile možnost lastne promocije: Slovenija se je predstavila s projekcijo fotografij iz Krajinskega parka Kolpa in razstavo izdelkov (lan, volna, pisanice, košare, opletene steklenice...), ki so nastali na delavnicah, ki jih na zavarovanem območju organizira Javni zavod KP Kolpa. Tečajniki so poskusili tudi belokranjska vina, odziv pa je bil zelo dober.
Sedaj udeležence čaka delo doma -uporaba pridobljenega znanja za izboljšanje poslovanja zavarovanih območij, ki jih upravljajo.
Boris Grabrijan, KP Kolpa
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se