Ladijske zgodbe v knjižnici



Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto že vrsto let odlično sodeluje s predstavniki številčne hrvaške skupnosti v Novem mestu in tako je bilo tudi tokrat, ko je pri organizaciji predstavitve knjige Parniki Jadrana na razglednicah združila moči z Društvom slovensko-hrvaškega prijateljstva in Hrvaškim kulturnim združenjem Novo mesto. Večer v nabito polni Trdinovi čitalnici novomeške knjižnice je tako minil v znamenju morja in ladijskih zgodb.
Avtorja knjige Mitjo Lamuta je že v rosni mladosti pritegnil, kot sam pravi, predvsem »vonj po ladijski kuhinji«, ki ga je prvič spoznal v pristanišču na Reki. Ladje in morje ga je povsem začaralo in oče mu je pri šestih letih kupil prvo razglednico z motivom ladje. Postal je vnet zbiralec razglednic ter časopisnih člankov na temo morja in danes njegova zbirka šteje okoli zavidljivih 10.000 primerkov razglednic. Omenjena knjiga je njegova druga in bralcem razkriva del zgodovine, ki se je dogajal v naši neposredni bližini – ob Jadranskem morju. Monografija razglednic potniških ladij, ki so plule ob obalah Jadrana od konca 19. stoletja pa vse do začetka druge svetovne vojne, prinaša življenjske zgodbe ladij od same izgradnje pa do njihovega konca, najpogosteje potopa ali razreza za staro železo. Preko razglednic tako lahko odkrivamo več kot 200 usod parnikov, njihovih lastnikov, mornarjev in potnikov. Hkrati pa knjiga, ki je izdana v hrvaškem in slovenskem jeziku, na nek način povezuje tudi slovensko in hrvaško ozemlje, saj gre po avtorjevih besedah za: »eno obalo, eno morje oz. isti prostor, ki združuje pomorce več držav.«
V drugem delu sta se pogovoru pridružila še Danijel Frka ter predsednik Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva dr. Božo Dimnik, ki sta navdušena potapljača in hkrati raziskovalca ladijskih razbitin na dnu morja. Danijel Frka je tudi avtor knjige Blago Jadrana, v kateri je opisanih 56 potapljaških podvigov in 56 lokacij potopljenih ladij na Jadranu. Knjiga je dopolnjena s čudovitimi barvnimi posnetki in avtorskimi fotografijami in originalnimi skicami s podatki o lokacijah ladij, ki postajajo del atraktivnega mozaika skrivnosti jadranskih globin. Sogovorniki so takoj našli skupni jezik in pogovor se je razvil v obujanje spominov in raziskovalno odkrivanje novih podatkov o potopljenih ladijskih lepoticah.
Številni obiskovalci prireditve so nadaljevali druženje ob ladijskih zgodbah in morskih dobrotah še pozno v noč, skovala pa so se tudi mnoga nova prijateljstva in sodelovanja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se