© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kdo sem jaz in kdo ste vi?


lokalno
12. 8. 2008, 00.00
Posodobljeno
14:18
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nenavadno preprosto vprašanje, na katerega imamo v sodobni družbi vedno manj konkretnih odgovorov, za kar je deloma kriv, eh, spet, tudi internet. A vprašanje je preprosto in si ga velja kdaj pa kdaj zastaviti.

Ja, kdo smo, ali kakšna je naša identiteta, bi se bolj učeno reklo. V sodobni družbi imamo hočeš nočeš več odgovorov na to vprašanje oziroma več identitet. Smo starši, strojevodje, študenti, otroci, šefi in podrejeni, praktično velikokrat vse to naenkrat v eni osebi. Kdo smo potem, kaj od tega naštetega? Budisti bi mirno odvrnili - mnogo več kot vse našteto in nič od tega in uganki dodali pomemben stavek: »Pa še spreminjamo se vsak dan in vsak trenutek.« Uf.

Identiteta Včasih, menda, je bilo vse preprosto, saj se je za otroka ob rojstvu vedelo, kaj bo, ko bo velik. Čevljar kot oče ali dama kot mama. V sodobni družbi pa imamo svobodno voljo in izbiro, da smo to, kar si želimo biti, in še več, da igramo različne vloge v različnih situacijah. Poglejmo, kaj je osvobajanje (ali tudi feminizem) prineslo ženskam. Vloge mame se nekako niso uspele popolnoma rešiti, ob tem pa so si navesile še vloge uspešnih poslovnih žensk, zapeljivk ter astronavtk. Hm, kar je po moje naporno, kot je naporna vsaka svobodna volja ali izbira. Moški smo se morali na drugi strani ob tistem, kar edino res znamo (lov in ribolov in z njima povezane zgodbe), naučiti jokati, previjati dojenčke in skrbeti za vrt. Pa ja. Prostovoljno, zaradi svobodne izbire.

Vse te sodobne, post-moderne kolobocije seveda ne bi bile dovolj, če se ne bi pojavil internet, ki je omogočil vsem, da si ustvarijo še eno, spletno identiteto, še en, čisto nov spletni Jaz. Da fenomen ni od muh, dokazuje nov glagol, ki se je uspešno vrinil v pogovorni jezik - guglati (kar seveda izhaja iz imena iskalnika Google). »Guglati«, pomeni iskati na spletu, »guglati nekoga«, pomeni poiskati nekoga na spletu, enostavno. Da vse ne bo preveč teoretično, poskusite sami; v iskalnik (naj bo Google, da bo eksperiment metodološko držal vodo) vpišite svoje ime in priimek v navednicah - npr. »Janez Novak«, kliknite gumb za iskanje in... Ta-Ra! To ste vi na spletu.

Če se slučajno res pišete Janez Novak, ste v hudih težavah, saj pogostost vašega imena ovira pri razpoznavi, ali smo guglali vas ali koga drugega izmed Janezov Novakov. Star latinski rek Nomen est Omen na spletu pride zelooo do izraza. Sicer pa poglejte, koliko spletnih strani govori o vas. Tristo, deset, sedem? Nič? Če nič, potem na spletu ne obstajate, vaša spletna identiteta ne obstaja in vas v tem svetu ni. Preprosto. Pa kaj, bi rekel kdo, saj me tudi ni v telefonskem imeniku. Prav, vendar sodobne prakse guglanja sežejo zelo daleč, saj mnoga podjetja v kadrovskem postopku nadebudne kandidate preprosto poguglajo, da vidijo, kdo in kaj so »v resnici«. Kar privede do novega zapleta, saj lahko vašo spletno prisotnost v veliki meri upravljate sami - odprete blog, pišete pomembne komentarje na Lokalno.si ali objavite spletni manifest proti mučenju živali. Vse to je danes preprosto, zato ni izgovorov za slabo identiteto na spletu. Kakršnakoli že je, je odvisna predvsem od tega, kaj na spletu počnete ali ne. Dobro, tudi od tega, kaj drugi pišejo o vas, ampak to je že druga zgodba, raje ostanimo pri lastni kreaciji spletne identitete.

Za razliko od našega dnevnega Jaza so namreč na spletu podatki dosegljivi precej za nazaj oziroma v nekaterih primerih nimamo možnosti zbrisati nečesa, kar smo na spletu objavili pred leti. V naši zemeljski identiteti lahko preprosto zamenjamo šal in že navijamo za drug fuzbalski klub pa nas bodo tako videli tudi drugi. Na spletu pa... ostajamo študenti na nek način tudi po končani fakulteti, saj na spletu najdemo naše cinične vpise v študentske forume, našo diplomo ali vmesne ocene praktične naloge pri profesorju, ki je vse skupaj objavljal kar na eni spletni strani, da je za vse bolj pripravno. Groza!

Nek modrec je nekoč dejal, da je normalno, da se ves čas pretvarjamo, kdo smo, saj je naš Jaz vedno umetno sestavljen iz tega, kar bi radi bili. Je iluzija. Vendar je zato toliko bolj pomembno, v kaj se pretvarjamo in kakšen jaz kažemo drugim. Tudi na spletu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.