
Najnovejše

Z vztrajnostjo in večjo željo do preobrata
Aluminij – Beltinci Klima Tratnjek 2:1 (1:1) STRELCI: 0:1 Ikenna (15.), 1:1 Domjan (40.), 2:1 Tanyi (85.). ALUMINIJ: Petek, Kosi, Hunjet, Zeljković, Šubarić, Koderman (od 74. Kolednik), Maher (od 57. Kočar), Jagić (od 74. Prenkpalaj), Susso (od 57. Gorenak), Tanyi, Domjan (od 87. Simonič). Trener: Jura Arsić BELTINCI: Zver, Težački, Kamenšek Pahič, Majcen, Ikenna, Oštrek, Štimac, Težak, Štrakl (od 74. Gabrovec), Sočič (od 86. Florjanc), Rantaša (od 88. Emruli). Trener: Blaž Krauthaker Nogometaši Aluminija so v petkovem popoldanskem terminu pred kakšnimi 400 gledalci gostili ekipo Beltincev in se na koncu veselili treh točk. A zmaga je bila vse prej kot rutinska, gostje iz Prekmurja so se izkazali kot zelo čvrsti tekmeci.

V prestolnici navdušili zadnji italijanski modni trendi
V naši prestolnici poteka mesec italijanske mode, v okviru katerega dokazujejo, zakaj je koncept 'Made in Italy' že od nekdaj sinonim za kakovost.

Pirc Musar v Metliki in Semiču o cestah, urgenci, gasilcih in prostovoljcih
Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je drugi dan regijskega obiska v Beli krajini mudila v Metliki in Semiču. Zaradi slabih prometnih povezav se soočajo z odseljevanjem mladih in selitvijo podjetij, zato si želijo izgradnje tretje razvojne osi, je dejala metliška županja Martina Legan Janžekovič. V Semiču je predsednica nagovorila gasilce.

Najcenejše je ogrevanje s sekanci, najdražje s kurilnim oljem
Ogrevanje je zajeten strošek za vsako gospodinjstvo. Po podatkih statističnega urada naj bi povprečno gospodinjstvo za (toplotno in električno) energijo namenilo okrog sedem odstotkov proračuna. Glede na podatke Gozdarskega inštituta Slovenije pa naj bi bili vsaj izdatki za ogrevanje z lesnimi energenti letos nekoliko nižji, saj so cene lesnih energentov in tudi kurilnega olja v primerjavi za lani upadle.

Na kaj lahko nakazujejo krči v nogah?
Krči so precej pogosta težava stopal in so lahko povsem nenevarni, lahko pa so znak česa bolj resnega.

Šmarjeta bo do srede prihodnjega leta celovito in lepo urejena
Danes opoldne so na Karlovškovem trgu sredi Šmarjete slovesno podpisali pogodbo za izgradnjo oz. obnovo komunalne infrastrukture v jedru Šmarjete, kar je zelo pomembna naložba za sam razvoj občinskega središča, pa tudi za celotno občino, ki je zelo turistično naravnana.

Takšen odnos do sebe ima človek, ki ljubi svoje telo
Ljubiti samega sebe in biti zadovoljen v svojem telesu je postala že skoraj oguljena fraza. Zdi se, da smo to že usvojili in se naučili, kaj pomeni resnično ljubiti svoje telo. Pa res vemo?


"Pozzzdravljena, jesen!" obarvala Mirno Peč
KD Četrtkova brenčanja je tretje leto zapored pripravilo ustvarjalni nagradni natečaj "Pozzzdravljena, jesen!", ki je, kot sporočajo organizatorji, pritegnil tako male kot velike ustvarjalce: ''S prepletom domišljije, izvirnosti in narave so dokazali, kaj vse lahko nastane, ko se združita ljubezen do ustvarjanja in lepota jesenskih darov.'' Njihove dekoracije že krasijo Mirno Peč.

Lea Mederal: Materinstvo ji je spremenilo življenje
Lea Mederal v hribe vodi številne znane Slovence. Zasebno pa je tudi predana mamica in pravi, da ji je materinstvo spremenilo pogled na svet.


Tanja Žagar je bila v času zdravljena iskreno hvaležna Mikiju
Pevka Tanja Žagar je spregovorila o soočenju z boleznijo raka. Presenetila je z razkritjem datuma prve kemoterapije in razkrila, zakaj je hvaležna Mikiju.

»Moje poslanstvo je evolucija, ne revolucija«
S 1. marcem letos je mesto generalnega direktorja Adrie Mobil prevzel 46-letni Gregor Adler, univerzitetni diplomirani ekonomist z bogatimi izkušnjami v industriji – zadnjih deset let je bil zaposlen v skupini SIJ. Izhaja z Obale, živi v Ljubljani. »Sem mediteranski človek in rad veliko govorim. Zato me kar ustavite, če bo treba,« pove takoj na začetku. Daje vtis prijetnega, odprtega, sproščenega človeka. Primorec, pač.

Šarec: Odhod zadnjega vojaka JLA zaključek dolgega boja za samostojnost
Brežiško območno združenje veteranov vojne za Slovenijo in občina Brežice sta včeraj pripravila osrednjo posavsko proslavo v počastitev dneva suverenosti, ki je bila v Viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, pred tem je bila popoldne slovesnost pri Obelisku zmage 1991 v Brežicah.

FOTO: Spominski pohod Šentjošt; grobne gomile še vedno vidne
Krajevni organizaciji ZB Žabja vas in Stopiče vsako leto v oktobru organizirata pohod od Žabje vasi do grobišča žrtvam belogardističnega nasilja v vojnem letu 1942. Tragični dogodki so bili v gozdu za vasjo Šentjošt blizu Stopič.

Jože Podgoršek je novi predsednik KGZS
Novoizvoljeni člani sveta KGZS so na današnji ustanovni seji za novega predsednika zbornice izbrali nekdanjega kmetijskega ministra in predsednika foruma za kmetijstvo in podeželje SDS Jožeta Podgorška. Njegov protikandidat je bil mlad hribovski kmet Žiga Kršinar. Dosedanji predsednik Roman Žveglič kandidature ni vložil.

80. obletnica osvoboditve Beograda - trije dnevi v srbski prestolnici
Delegacija ZB za vrednote NOB Straža je bila na proslavi 80. obletnice osvoboditve Beograda, ki se je zgodila 20. oktobra na več mestih po vsem Beogradu.

Laško Gremo v hribe 2024: Presegli vse mejnike in večkrat obsegli svet!
Ko legendarne domače znamke združijo ljubezen do narave z glasbo in odlično družbo, nastane nekaj nepozabnega! In prav to je letos vnovič potrdila akcija Laško Gremo v hribe, kjer je nosilka projekta Pivovarna Laško skupaj s Planinsko zvezo Slovenije, medijskima partnerjema Aktualom in Veseljakom ter kultnima Alpino in Elanom povezala tisoče pohodnikov, ambasadorjev, glasbenikov in legend.



Vrtoglave cene najema sejemskih hišic v Ljubljani
Kakšne so cene najema stojnic in hišic na ljubljanskem Miklavževem sejmu? Cene za najem se gibljejo od nekaj sto do nekaj tisoč evrov, najdražja hišica pa je letos 16.500 evrov.

Z Jasno in glasno: Mama Manka, Ines Erbus in Janja Ulaga
Petkovi večeri so na TV Veseljak Golica rezervirani za komentiranje videospotov z Jasno Kuljaj in njenimi gosti!


Renault v tretjem četrtletju z višjimi prihodki
Francoska avtomobilska skupina Renault, pod okrilje katere sodi tudi novomeški Revoz, je v letošnjem tretjem četrtletju zabeležila 10,7 milijarde evrov prihodkov, kar je 200 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. Za prihodnje četrtletje pričakujejo rast prodaje avtomobilov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.



Ines Erbus je že imela ranjeno srce
Pevka ne skriva, da je bila tudi ona v ljubezni že razočarana.


24UR Inšpektor: kako poteka ustvarjanje novic
Ste se kdaj vprašali, koliko dela je potrebnega, da nastane v nekaj minut strnjen raziskovalni prispevek? Slednje je z nami delila prodorna novinarka Tea Šentjurc, ki jo poznamo po razkrivanjih in zanimivih zgodbah navadnih ljudi.

Razkrivamo Skrivnost akvarela, moč barve in svetlobe
V Galeriji likovnih samorastnikov Trebnje (GLS) nova začasna razstava odkriva Skrivnost akvarela, moč barve in svetlobe. Posebnost tokratne razstave je dvojnost - 13 umetnikov samorastnikov se predstavlja v galeriji, 57 ljubiteljskih slikarjev pa v dvorani STIK, ki domuje pod njo.

Spominske komemoracije in osrednja slovesnost v Starem piskru
Mestna občina Celje je pred dnevom spomina na mrtve pripravila spominski komemoraciji v Starem piskru in pri grobnici na Golovcu ter položila venec v Spominskem parku Teharje. (SŠol, foto: MOC)

Veselje dveh Slovencev: To se je zgodilo prvič po prenovi igre Loto
V zadnjem žrebanju igre Loto se je zgodilo nekaj, kar se od prenove loterijske igre z najdaljšo tradicijo v Sloveniji do sedaj še ni: dobitne številke 9-11-12-20-28-30 sta pravilno napovedala kar dva udeleženca, so sporočili z Loterije Slovenija.


Dirka po Sloveniji naslednje leto v zgodnejšem terminu
Krovna mednarodna kolesarska zveza Uci je spremenila termin kolesarske dirke po Sloveniji, je poročal portal RTV Slovenija. Po novem bo dirka po Sloveniji na sporedu med 4. in 8. junijem 2025.

Življenje na tehtnici: Adriana doma oklestila kilograme
Adriana je tudi izven šova Življenje na tehtnici nadaljevala s topljenjem kilogramov.

Dvorana Golovec v znamenju Jana Berusa in navijanja Viol
Predsednik organizacije VFN (Valhala fight night) Nejc Preložnik je kratko malo prireditev ocenil s čisto desetko: „Tako se tudi spodobi za jubilejno prireditev, ki se je v Celje vrnila v pravem slogu. Dokazali smo, da smo v zadnjih letih le še rasli kar se tiče ravni organizacije in kakovosti dvobojev. Kot kaže je naša meja zgolj nebo.“ Nekaj minut pred 23. uro je Preložnik opasal prvega prvaka svoje organizacije, Jana Berusa.

V zdraviliščih zadovoljni z zasedenostjo med jesenskimi počitnicami
V zdraviliščih so zadovoljni z zasedenostjo med jesenskimi šolskimi počitnicami, ki bodo prihodnji teden. V nekaterih bodo imeli letos celo več gostov kot v istem času lani. Večina gostov prihaja za nekaj dni, prevladujejo pa večinoma družine. Poleg domačih pričakujejo tudi precej tujih gostov, predvsem iz sosednjih držav.

Rokodelska delavnica na Uršnih selih
Mladi in starejši so se v petek, 18. oktobra 2024, zbrali v Domu krajanov na Uršnih selih, kjer sta starejša mojstra Anica in Silvo delila svoje znanje in veščine pletenja košar ter izdelavo različnih lesenih izdelkov. Delavnice se je udeležilo veliko otrok, njihovih staršev in dedkov ter babic.


Umik z razlogom: Tina Marinšek skrbela za bolno mamo
Tina Marinšek nas dolgo ni razveseljevala z glasbo, ker se je nanjo čez noč zgrnilo življenje. Misel, ki jo je povedala po srce parajoči izgubi staršev, vas bo spravila v solze.





Kdaj končno sprejem občinskega prostorskega načrta v Celju?
Doslej prostorskega načrta v Slovenji ni sprejelo še 23 občin, med njimi je tudi celjska. 295. člen aktualnega Zakona o urejanju prostora nalaga, da se stari občinski prostorski akti kot podlaga za izdajanje gradbenih dovoljenj in izvajanje posegov v prostor lahko uporabljajo do 31. decembra letos. Zaradi preprečevanja gospodarske, okoljske in družbene škode v občinah, ki sprejetih načrtov še nimajo, je ministrstvo za naravne vire in prostor v javno obravnavo posredovalo osnutek zakona, v katerem so ključne dopolnitve, ki bi podaljšale rok uporabe starih občinskih prostorskih aktov do 31. decembra 2026. Pripombe na osnutek je bilo možno oddati do 21. oktobra letos.

Kmetija: Boris ne more preboleti Marjanine izdaje
Boris preprosto ne more prežvečiti kamenčka, ki mu ga je namenila Marijana. 'Počutim se izdanega, kot še nikoli.'

FOTO: 80 let Gimnazije Črnomelj
Ob 80-letnici Gimnazije Črnomelj je sinoči v šolski športni dvorani potekala osrednja slovesnost, ki se je je poleg številnih uglednih gostov udeležila tudi predsednica države dr. Nataša Pirc Musar. V prepletu kulturnega programa, ki so ga pripravili dijaki in učitelji gimnazije, so nastopili Tamburaški orkester Dobreč s pevko, dijakinjo Tino Pezdirec, in člani Folklorne skupine Dragatuš. Govorci so med drugim poudarili pomen preoblikovanja meščanske šole v realno gimnazijo. Stavbo učenosti danes obiskuje 101 dijak gimnazije, skupaj na SŠ Črnomelj pa 202, ki prihajajo iz krajev od semiških goric in metliških vinogradov do Župančičeve Vinice in mejne reke Kolpe.


Adriana po slovesu podala jasno sporočilo gledalcem
Življenje na tehtnici je zapustila Adriana, ki je v minulih tednih v zunanjem svetu prejemala obilje negativnih komentarjev. Na slednje se je sinoči odzvala in pojasnila svoje stališče.

Prosta mesta za brezplačno varstvo med počitnicami so hitro zapolnjena
Pred vrati so krompirjeve počitnice, ki jih bo marsikatera družina izkoristila za krajši dopust. Tistim staršem, ki dopusta nimajo, pa počitnice povzročajo glavobole, predvsem zaradi varstva otrok, ki še ne morejo ostati sami doma.

Nova etapa sanacije brežin
Dravske elektrarne Maribor (DEM) so v zadnjih petih letih na Ptujskem jezeru sanirale dobrega pol kilometra brežin. Poškodovano asfaltno prevleko nadomeščajo z betonsko oblogo.

Bistriški zdravstveni dom ostal brez direktorice
Pred dobrim tednom je zaradi kadrovskih težav odstopil dolgoletni direktor Zdravstvenega doma Lenart Jožef Kramberger, pred nekaj dnevi je enako storila direktorica slovenjebistriškega zdravstvenega doma Urška Sedmak, ki je bila na čelu te zdravstvene institucije od leta 2020.

Slovenija na repu Evrope tudi zaradi starokopitnosti starokopitnosti gospodarjev kmetij
Le 4,6 % gospodarjev kmetij v Sloveniji je mlajših od 35 let, opozarjajo v Zvezi slovenske podeželske mladine. Posledično se sprašujejo, kdo bo v prihodnosti še prevzemal kmetije, saj na vsakega mladega prevzemnika trenutno prihaja kar 12 kmetov, starejših od 55 let. Generacijska pomladitev slovenskih kmetij mora biti ena glavnih politik kmetijskega ministrstva, a žal so prvi rezultati razpisov za mlade prevzemnike izrazito klavrni.

Nova močna testa za Aluminij in Dravo
Zelo različni sta bili razpoloženji v začetku tedna v nogometnih taborih Aluminija in Drave. Kidričani so prišli z derbija proti Gorici z neodločenim rezultatom, medtem ko so Ptujčani doživeli boleč poraz proti Taboru. Sežančani so jih nadigrali predvsem v prvem polčasu, medtem ko so v drugem delu igralci pokazali, kako se bori za ptujski nogometni grb. To borbenost in konstantnost v igri pa kažejo nogometaši Aluminija, ki jih uspešno vodi in usmerja Jura Arsić. Kot mlad trener jih usmerja v pravo smer proti zmagam in te si želijo v »rdečem taboru« tudi v petek, ko bodo v svojem športnem parku gostili Beltince. Gre za pravi test, s katerim bo ekipa preverjala svojo stabilnost in nesporno kakovost.

Kadetska ekipa precej višje od mladinske
Mladinska in kadetska ekipa Aluminija sta med tednom odigrali srečanji 1. mladinske in 1. kadetske nogometne lige. Zabeležil sta polovični uspeh.

Ptujski prvaki in Urška Kuharič zmagovito začeli novo sezono
S prvim turnirjem 1. A in 1. B državne lige z zračno puško in pištolo na 10 m se je minuli konec tedna na centralnem strelišču v Ljubljani – v organizaciji SD Trzin – začela nova strelska sezona 2024/25. Prvoligaški naslov prvakov s pištolo branijo Ptujčani, s puško Olimpija, tretji so bili lani Ormožani Kovinarja. Zelo uspešno so novo sezono začeli trikratni prvaki iz Ptuja, ki so slavili na uvodnem turnirju, med posamezniki pa je v 1. A-ligi s puško z novo zmago zablestela tudi Ormožanka Urška Kuharič.

So ustanove državne uprave rezervirane le za Ljubljano?
Da skladen regionalni razvoj razume kot delovno mesto z visoko dodano vrednostjo v oddaljenosti do 30 km od doma, kot zdravo in varno okolje ter močen nabor družbenih dejavnosti oziroma storitev v vsaki od razvojih regij, je septembra dejal minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek. Ministrove besede lepo zvenijo. Vsaka vlada ima polna usta besed o pomenu decentralizacije, a kaj glede tega naredi? Aktualna vlada je ustanovila medresorsko delovno skupino za decentralizacijo in dekoncentracijo državnih ustanov. Del enega od ministrstev in nekaj državnih agencij deluje v Mariboru. Kaj pa se dogaja z državnimi direkcijami in družbami s sedežem v Celju? Direkcija RS za vode ima na sedežu v Celju skoraj tretjino manj zaposlenih kot v prestolnici. Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji polovico svojih prostorov v Celju namenja arhivu.

Domove upokojencev pred kolapsom rešuje le še požrtvovalnost zaposlenih
Plačilo in pogoji dela za zaposlitev v domovih upokojencev očitno niso stimulativni v zadostni meri, zato imajo velike kadrovske težave. Te se odražajo tako na organizaciji dela kot kakovosti storitev za stanovalce. V domovih se trudijo na vse možne načine, a če država ne bo sprejela nujno potrebnih ukrepov, aktiv vodij služb zdravstvene nege in oskrbe pri Skupnosti socialnih zavodov napoveduje proteste zaposlenih.

Ptujčane bo treba zaprositi, naj igrajo loto …
Čeprav s predlogom proračuna za naslednje leto na ptujski občini niso zadovoljni ne svetniki ne županja Nuška Gajšek, je bil na mestnem svetu potrjen kot primeren za 30-dnevno obravnavo. Večkrat so poudarili, da so zgrešene investicije v preteklosti in prenizka povprečnina terjali svoj davek. Eden izmed svetnikov je celo dejal, da če bo šlo tako naprej, sploh več ne vidi smisla v tem, da mestni sveti obstajajo, saj na občinah izvajajo le še obvezne naloge. Denarja pa ni niti za vzdrževanje, kaj šele naložbe.

Ali Markovce ob odprtju nove ceste iz Ormoža čaka prometni kolaps?
Regionalna cesta iz Zavrča do Ptuja skozi Markovce je že zdaj zelo frekventna, zlasti ob prometnih konicah, saj predstavlja edino cestno povezavo dela haloških in hrvaških občin do avtoceste. Ob izgradnji težko pričakovane ceste Ptuj–Ormož, ki se bo na to regionalko priključila prav v Markovcih, nekoliko pred prvim krožiščem (gledano iz smeri Zavrča), pa se lahko zgodi pravi prometni kolaps.

Kaj vse se skriva v zaprašenih žalskih pismih?
Da stara pisma s poštnim žigom razkrivajo mnogo več, kot je videti na prvi pogled, že vrsto let poudarja znan žalski filatelist Veni Ferant. Z zbiranjem pisem, dopisnic in razglednic z žigom Žalca košček za koščkom odkriva delčke bogate zgodovine doline zelenega zlata. Do zdaj je izdelal in predstavil že več kot sto plakatov z različnimi zgodbami o Žalcu. »Tako na enem mestu zberem veliko zanimivih podatkov, ki so sicer razpršeni po različnih virih. Večina gradiva je iz moje lastne zbirke,« je poudaril Ferant, ki je tudi predsednik žalskega filatelističnega društva. Na zadnji razstavi v žalski knjižnici, ki je nadaljevanje ciklusa razstave Po sledeh zaprašenih žalskih pisem, je tako s pomočjo poštnih pošiljk med drugim razkril tudi, kako se je v Žalcu začela pot hmeljarstva.

Evropsko povprečje je 22, v Sloveniji pa kar 41 sodnikov na 100.000 prebivalcev
Svet Evrope v najnovejšem poročilu o oceni pravosodnih sistemov v evropskih državah ugotavlja, da Slovenija za pravosodni sistem, tako kot že v preteklih letih, namenja več sredstev od evropskega povprečja. Glede na podatke v poročilu, ki vključuje analizo 44 držav, ima Slovenija tudi skoraj dvakrat več sodnikov na 100.000 prebivalcev kot ostale države.

Kombuča
Kombuča je fermentiran napitek iz čaja z blagodejnimi učinki. Odkrijte, kako jo pripraviti doma in popestriti z okusi za edinstveno aromo.
Trenutno
13 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Delno oblačno
torek, 22. 4
Deževno
sreda, 23. 4
Deževno
7-dnevni obeti