Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nezaupanje Romov do zdr. osebja narašča


Bogdan Miklič, predsednik ZRD Foto: Ema Koncilija
15. 2. 2015, 14.00
Posodobljeno
16. 02. 2015 · 08:46
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ric001.jpg
Arhiv Lokalno.si
ric001
ric005.jpg
Arhiv Lokalno.si
ric016.jpg
Arhiv Lokalno.si

Zveza Romov za Dolenjsko (ZRD) je v četrtek v prostorih RIC Novo mesto pripravila posvet o možnostih izboljšanja stika med Romi in javnimi institucijami na področju zdravja na Dolenjskem. Njegov namen je bil ozavestiti neugodno zdravstveno stanje med prebivalci romske skupnosti z območja JV Slovenije in možnosti za izboljšanje stika med Romi in javnimi institucijami, ki skrbijo za zdravje ljudi. Zveza Romov za Dolenjsko je nevladna organizacija, ki deluje na področju izboljšanja stanja za Rome na območju JV Slovenije in pri tem verjame, da če se izboljša stanje Romov se izboljša tudi življenje ne-Romov.

Tudi romska manjšina je razslojena in imamo revne in bogatejše. Predvsem so revni tisti, ki so v večini in pomoči potrebni. Vsaj večinoma Rome v JV Sloveniji zaznamujejo neugodno bivanjske razmere. Te bivanjske razmere pogojujejo, da je Romom izpolnjevanje družbenih norm oteženo. Kdor ni videl in izkusil, kakšno je stanje na terenu, pri ljudeh, to težko razume, ker je preveč oddaljeno od običajnih predstav »normalnosti«. Stališče ZRD je, da so bivanjske razmere eden ključnih vzrokov za slabo zdravstveno stanje Romov.

Rezultat prizadevanj za izboljšanje zdravstvenega stanja Romov se lahko pokaže le skozi sodelovanje različnih institucij na daljši rok. Tudi s čim manj predsodki – da razumemo Rome in zdravstveno osebje, ko prihaja do nestrpnosti, da ne prihaja do obsojanj in posploševanj na vse Rome, da se razume položaj Romov in zdravstvenega osebja.

Izhodišči za posvet sta bili predvsem:

1. Slabo zdravstveno stanje Romov, tako fizično kot tudi psihično,

2. Nestrpnost, do katere včasih prihaja, ko Romi pridejo po pomoč.

Po naših opažanjih s terena narašča nezaupanje Romov v zdravstveno osebje. Mislimo, da bi bilo dobro, da se Rome čim več ozavešča, pri čemer je pripravljena sodelovati ZRD in aktivni romski posamezniki. Nekateri Romi imajo težave z razumevanjem zdravstvenih navodil in posledično pride do nerazumevanja navodil. Dober korak bi bil več informiranja ter tudi ambulanta na terenu, še zlasti za starejše Rome.

»Moje mnenje je, da bi od zdravstvenih institucij pričakovali predvsem to, da Roma sprejmejo kot človeka in pacienta, torej strpno. Da se zdravstveni delavec zaveda, da nek romski pacient prihaja iz drugačnega okolja, lahko iz človeka nevrednih razmer. Pa vendarle kot človek zasluži enakovredno obravnavo,« je povedala članica ZRD Dušica Balažek.

Posvetovanja so se iz Zdravstvenega doma Novo mesto in Splošne bolnišnice Novo mesto udeležili Milena Kramar Zupan in Mira Retelj s sodelavci, Zlata Rebolj - Zastopnica pacientovih pravic za območje Dolenjske in Bele Krajine, Bernarda Kociper iz Ministrstva za zdravje, Leopold Jevšek iz CSD Novo mesto, Brigita Herženjak z RIC-a Novo mesto, Janez Doltar iz MO Novo mesto in romski predstavniki iz Zveze Romov za Dolenjsko. Posvetovanje je moderirala Emilija Skrt.

Gostje so izpostavili vrsto kompleksnim izzivov, ki se pojavljajo v teh institucijah ob stiku z romskimi pacienti – od vzpostavljanja reda pri obračanju na zdravstvene institucije, do odzivnosti Romov, ko so vabljeni v zdravstvene ustanove, odnosa do cepljenja, antibiotikov, razvojne težave otrok, skrbi za duševno zdravje, ne-izdajanje opravičil za izostanek od pouka idr. Pretežna večina udeleženk in udeležencev je poudarila veliko potrebo po preventivi, informiranju, izobraževanju, ozaveščanju.

Za izboljšanje zdravstvenega stanja Romov v JV Sloveniji si bodo prizadevali tudi v projektu, ki ga financira Norveški finančni mehanizem, pri njem pa sodelujejo tudi romska društva.

ZRD bo v kratkem oblikovala sklepe s posvetovanja, ki bodo predani MO Novo mesto in Ministrstvu za zdravje, da se čim prej sprejme strategija na tem področju javnega zdravja za Rome.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.