
Bolezni / stran 60

Statistiki in številkam dajmo obraz. To so Barbara, Miha, Igor, Jona …
4. februarja smo obeležili svetovni dan boja proti raku, le dva dni zatem, pa je v Ljubljani potekala 4. konferenca Življenje z rakom, letos usmerjena v bolnikovo pot skozi zdravstveni sistem in reintegracijo v poklicno življenje. Pomembno je, da si strokovnjaki izmenjujejo izkušnje, ki niso le statistični podatki in številke, pač pa realne zgodbe ljudi kot so lahko soseda Brigita, mož Miha, prijateljičina hči Jona, sošolka Tina...

Zaradi hazarda za zdravje nič več črnih zobnih zalivk
V Evropski uniji bosta od začetka prihodnjega leta prepovedana uporaba in izvoz amalgamskih oziroma črnih zobnih zalivk. Spremembe zakonodaje prinašajo tudi prepoved žarnic z živim srebrom.

Zakaj se lahko hrbtenica preveč ukrivi? Kaj so vzroki?
Hrbtenica drži telo pokonci, podpira glavo in varuje hrbtenjačo. Ker je zgrajena iz kar 33 vretenc, ki nosijo težo celega telesa, je tudi najobčutljivejši del okostja.

Največ mišje mrzlice v Podravju
Lani je bilo po podatkih NIJZ potrjenih kar 64 primerov mišje mrzlice, zbolelo je 10 žensk in 54 moških. Število okužb se zopet zvišuje.

Premalo fizioterapevtov, vedno več ortopedskih težav
Sedeč način življenja, dolgotrajna uporaba elektronskih naprav, pomanjkanje telesne aktivnosti in stres so dejavniki, ki pri marsikom vplivajo na slabše splošno telesno počutje, kar se kaže tudi v mišično-skeletnih težavah. V Sloveniji imamo na področju ortopedije precej težav s pomanjkanjem kadra. Fizioterapevtov je premalo. „To v praksi pomeni, da so fizioterapevti ponekod pod pritiskom doseganja normativov in časovnih omejitev. Posledično lahko prihaja do nizko kakovostnih in prekratkih obravnav,“ priznava magister fizioterapije Žan Pukšič, ki je pred kratkim na Ptuju odprl zasebno ambulanto.

Ptičja gripa pri labodih v Markovcih
Pri osmih labodih grbcih, ki so jih našli v občini Markovci, je nacionalni veterinarski inštitut potrdil visoko patogeno aviarno influenco H5N1, je sporočila uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Rejce perutnine poziva, naj dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

Raziskovalna dejavnost v SBMS je dodana vrednost za zdravje v regiji
Razvoj je omogočilo več sprememb. Delo zdravnikov naj zajema strokovni, vedoželjni in pedagoški del. Raziskave ustvarjajo novo znanje, ključno za ohranjanje zdravstva.

Pri osmih labodih v Markovcih potrdili ptičjo gripo
Pri osmih labodih grbcih, najdenih v občini Markovci, je nacionalni veterinarski inštitut potrdil visoko patogeno aviarno influenco H5N1, je sporočila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Rejce perutnine in ptic poziva, naj dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.


Neverjetne zdravilne lastnosti jabolčnega kisa
Tokrat se ponovno potikamo po domači lekarni, v kateri stare mame hranijo tudi domač jabolčni kis.Ta ni primeren zgolj za pripravo solat, temveč je tudi zelo zdravilen in pomaga premagovati številne težave.

Ko se iz nosu ulije kri, morate hitro ukrepati
Krvavitve iz nosu se pri otrocih in odraslih pojavljajo v enaki meri, pogosto pa že sam pogled na kri povzroči paniko, čeprav vsi vemo, da ta simptom ni nujno nevaren.

Intervju: dr. Matjaž Roženbergar -<strong> </strong>Posledica ateroskleroze je lahko tudi demenca <strong><br></strong>

Ne ignorirajte stalne utrujenosti, bledice in slabokrvnosti
Krvnih bolezni je kar nekaj, v glavnem pa nastanejo, ker sta se spremenila število ali zgradba krvnih celic.

Vsak drugi moški in vsaka tretja ženska, rojen(a) leta 2020, bo do 75. leta po napovedih zbolel(a) za rakom
Rak je v Sloveniji in tudi po svetu vedno večje javnozdravstveno breme.

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku
Rak v Sloveniji in v svetu predstavlja vedno večje javnozdravstveno breme, zato ob svetovnem dnevu boja proti raku, ki ga obeležujemo danes, strokovnjaki pozivajo k udeleževanju v preventivnih programih. Ob tem lahko vsak posameznik k preprečevanju raka prispeva z zdravim načinom življenja in odkritim govorjenjem o raku v družbi.

Rečemo ji tudi tresoča paraliza in je neozdravljiva bolezen
Parkinsonova bolezen je napredujoča nevrološka bolezen, pri kateri propadajo živčne celice v delu možganov, kjer nastaja živčni prenašalec dopamin.

Največ okužb s kampilobaktrom in salmonelo ponovno zabeležili v Pomurju
Po podatkih NIJZ je bilo letos do začetka tega tedna prijavljenih 43 primerov kampilobaktrskih in 13 primerov salmonelnih okužb. Enako kot lani so največ primerov obeh okužb zabeležili v pomurski statistični regiji. Za kampilobakteriozo je zbolelo največ otrok do prvega leta starosti, za salmonelozo pa odraslih med 65 in 74 let.

Na NIJZ intenzivno sezono gripe pričakujejo še dva tedna
Med respiratornimi okužbami, ki trenutno krožijo, je tudi gripa, ki so jo po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) potrdili v vseh starostnih skupinah.

Mamo osnovnošolca skrbi izbruh nalezljive bolezni na Celjskem
Konec januarja so se garje pojavile na dveh gorenjskih šolah, očitno pa to ni edina regija, kjer opažajo primere nalezljive bolezni.

NIJZ januarja prejel 65 prijav primerov oslovskega kašlja, v pomurski regiji jih je bilo sedem
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v letošnjem letu do 1. februarja prejeli 65 prijav primerov oslovskega kašlja, v celotnem lanskem letu pa 120. Medtem je v času pandemije covida-19 upadla precepljenost predšolskih in šolskih otrok proti različnim boleznim, tudi proti oslovskemu kašlju, so navedli na spletnih straneh NIJZ.
Trenutno
21 °C
Delno oblačno
četrtek, 15. 5
Deževno
petek, 16. 5
Deževno
sobota, 17. 5
Delno oblačno
7-dnevni obeti