
Bolezni / stran 138

'Čudežno zdravilo' za diabetike je nevarno zavajanje, omenjeni zdravnik sploh ne obstaja
Oglas o "čudežnem zdravilu" inspilar za sladkorno bolezen, ki naj bi ga prodajal predstojnik inštituta za diabetologijo Lojze Bizjak, je nevarno zavajanje, svarijo v Diabetološkem združenju Slovenije. V združenju opozarjajo, da zdravnik diabetolog s tem imenom in priimkom v Sloveniji ne obstaja, kakor tudi ne inštitut za diabetologijo.

Beseda alergija je danes zelo popularna
Zdi se, da so danes alergije, od tistih na cvetni prah do aktualne ambrozije, vse pogosteje prisotne. Ljudje poročajo tudi o vse več močnih reakcijah na pike žuželk.

Ginekologi: preobremenjeni in tik pred upokojitvijo, kaj čaka Slovenke?
Pred časom je precej zanimanja vzbudila spletna debata, kjer se je mati najstnice pritožila, da je želela najstniško hči naročiti pri ginekologu na prvi pregled, vendar je dobila datum pregleda šele čez leto dni; druga je zapisala, da že skoraj 4 leta ni bila pri ginekologu, saj ne dobi termina. Kakšno je torej stanje v ginekologiji pri nas, je čas epidemije podaljšal čakalne dobe, imamo dovolj ginekologov in ali je za prvi ginekološki pregled res takšna vrsta?

Največ mikroplastike našli v blatu dojenčkov, so res krive plastične stekleničke za mleko?
Plastika je dobesedno povsod okoli nas. Podatki o tem, kdo je najbolj ogrožen in zakaj, so šokantni - v človeški krvi so našli stiren, iz katerega je narejen stiropor, iz katerega je narejena embalaža, v katerih dandanes dostavljajo hrano in v kateri se kupuje pripravljene obroke.

Znane bodo usmeritve posvetovalne skupine glede obvladovanja epidemije v hladnejši polovici leta
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) bodo popoldne predstavili strokovna izhodišča in usmeritve za pripravljenost in odzivanje na epidemijo covida-19 v jesensko-zimskem času. Usmeritve je pripravila posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel, so sporočili z NIJZ.


Izpoved mlade mamice, ki si z "norimi" gobami pomaga skozi vsakdan
Zdravniki so ji zaradi daljše bolniške že začeli najedati. Nevrologinja ji je predpisala antidepresiv, še preden je videla kakršen koli izvid.

Kako poleti preprečiti zastrupitev s hrano?
Zagotovo ste se že kdaj srečali z zastrupitvijo hrane, ki so ji sledile huda slabost, driska, bruhanje, glavobol ali celo povišana telesna temperatura. Ker gre za izjemno neprijetno situacijo, ki pa je v vročih poletnih mesecih še pogostejša, preverite, kako jo lahko preprečite oziroma kako jo sploh prepoznati ter na kakšen način si pomagati, če vas kljub vsej previdnosti vseeno doleti.

Kako ravnati ob pojavu alergije na sonce?
Poleti se morajo močnim sončnim žarkom izogibati posebej tisti, ki imajo alergijo na sonce. Ob pojavu alergije moramo kožo ohladiti in namazati s kremo ali gelom, ki reakcijo blaži. Najučinkovitejša preventivna zaščita je izogibanje soncu ter nošenje svetlih in zračnih oblačil.

Narašča trend hipevitaminoze D, kakšni so simptomi?
Od pojava covida-19 je dodajanje vitamina D postalo stalnica za mnogo ljudi, a zaradi nenatančnih in prevelikih odmerkov lahko hitro končate v bolnišnici.

Florence Pugh razkrila Bear Gryllsu o svoji bolezni!
Florence Pugh ima redko bolezen, zaradi katere se je morala iz Anglije preseliti v Španijo

Srečo imam, da sem še živ
Hollywoodski zvezdnik Ashton Kutcher je razkril, da je povsem okreval po redki avtoimunski bolezni, zaradi katere so ga na cedilu pustile oči, noge in ušesa.

Vplivi pretežke šolske torbe na hrbtenico
Šolske torbe postajajo vse težje, učinki nošenja pretežke šolske torbe pa lahko vplivajo na otrokov razvoj.

Gorišnica: 80.000 evrov za ohranitev avtohtonih želv
Na območju reke Drave, v občini Gorišnica, živi tudi ena izmed ogroženih živalskih vrst – močvirska sklednica, naša edina avtohtona želva celinskih vod. Njen življenjski prostor so med drugim tudi mrtvice, ki pa so marsikje izsušene in brez plitvin, ki so nujno potrebne za preživetje želvjih mladičev. Zaradi slabšanja njenega habitata je Direkcija RS za vode v okviru projekta za Dravo začela z obnovo mrtvice v Muretincih, ki bo stala 80.000 evrov.

Policistični jajčniki predstavljajo nevarnost
Sindroma policističnih jajčnikov ne gre zamenjevati s cistami na jajčnikih, ki so v primerjavi s sindromom policističnih jajčnikov praktično nenevarne.

So se tudi vam naredili na obrazu ti madeži?
Običajno se pojavijo poleti, do izraza pa pridejo tudi po poletju, saj je za nastanek pigmentnih madežev v največji meri kriva sončna UV-svetloba.

Se vas je nenadoma polastil močan glavobol? Vas boli okoli popka?
Vsaka drobna bolečina še ne pomeni, da je z vami kaj narobe. A če opazite katerega od spodaj naštetih simptomov, se morate takoj odpraviti k zdravniku – na prvi pogled nedolžna nevšečnost je lahko znak resne bolezni.

Če bi bil hospitaliziran, bi novinar Matijanić imel možnost preživeti
Na portalu Index so dobili izvid patologa, ki je opravil obdukcijo novinarja Vladimirja Matijanića. Bi preživel, če bi ga sprejeli v bolnišnico?

Barvanje las lahko zahteva velik davek
Ker je barvanje las pri frizerju za mnoge predrago, postajajo barve za lase za domačo uporabo najbolj prodajan kozmetični izdelek. Pa veste, kako varne so?

Po krvni skupini lahko predvidevamo bolezni
Nesreče, zapleti v nosečnosti, operacije in ne nazadnje nagnjenost k določenim obolenjem: v nekaterih primerih je ključno poznavanje krvne skupine.