
Bolezni / stran 136

Kmetija: Janova preobrazba iz vitkega dečka
Žaljivke lahko na odraščajoči duši pustijo velike posledice. Jan Zadravec je stisko obrnil sebi v prid in z močno voljo pokazal, kaj lahko naredi iz sebe.

Povprečen Kitajec živi eno leto dlje od povprečnega Američana, kako dolgo pa Slovenec?
Največji dejavnik zmanjšanja pričakovane življenjske dobe v ZDA je covid-19, ki predstavlja kar 50 odstotkov zmanjšanja. Na drugem mestu so "nenamerne poškodbe".

Zaradi več kot 300 Slovencev bodo v soboto zvečer na oknih gorele svečke
Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije samomor na leto stori 703 tisoč ljudi, v Sloveniji pa okoli 300, od tega večina žensk.

Exatlon: Anamarijina bitka iz oklepa teme
Tekmovalka Exatlona Anamarija Kastelic se je pred časom soočala z depresijo. Zaupala nam je, kaj ji je pomagalo, da se je izvila iz oklepa temnih občutkov.

WHO: Onesnažen zrak diha 99 odstotkov sveta
Svet danes tretjič obeležuje mednarodni dan čistega zraka za modro nebo. Letos poteka pod geslom Zrak, ki si ga delimo. Osredotoča se na čezmejno naravo onesnaževanja zraka, hkrati pa poudarja potrebo po skupni odgovornosti z globalnim, regionalnim in lokalnim sodelovanjem.

Tatjana Lejko Zupanc: Paxlovid že v Sloveniji, v soboto ga je prejel prvi bolnik
Predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je v ponedeljek razkrila, je v soboto eden od covidnih bolnikov že prejel zdravilo paxlovid. V UKC Ljubljana so namreč že prejeli 10 škatel tablet, sicer pa bo NIJZ zdravilo, ki je ta teden prišlo v Slovenijo, distribuiral bolnišnicam in lekarnam prihodnji teden.

Čakalne vrste za otroke s temi težavami so predolge
V razvojni ambulanti s centrom za zgodnjo obravnavo, ki deluje v okviru otroškega oddelka Splošne bolnišnice Ptuj, obravnavajo otroke z najrazličnejšimi težavami; od razvojnih zaostankov do motenj na telesnem, spoznavnem, zaznavnem, socialno-čustvenem in govornem področju.

Določena plesniva hrana je pogojno celo užitna
V poletnih mesecih je hrana precej bolj pokvarljiva kot sicer, zato moramo biti ob njenem shranjevanju še previdnejši. Kaj se zgodi, ko se na hrani pojavi plesen? Katero hrano lahko še uživamo in katero je treba nemudoma zavreči?

Krvavitev med spolnim odnosom? Ukrepajte
Vsak netipičen pojav lahko nakazuje, da je nekaj narobe. Raje preventivno obiščite ustreznega zdravnika in ne čakajte brez ukrepanja.

Skrivnostne smrti povezali z legionarsko boleznijo
V Argentini so skrivnostne smrti zaradi pljučnice v zadnjih dneh, ki so begale pristojne, vendarle povezali z legionarsko boleznijo.

Jane Fonda znova bije bitko z rakom
Holivudska igralka Jane Fonda je razkrila, da je znova zbolela za rakom. Za seboj ima šestmesečno kemoterapijo in je odločena, da se ne bo predala.

Tia Sara ne more govoriti, namesto nje to naredi računalnik
Sporazumevanja je za večino samoumevno, nekateri pa denimo zaradi bolezni, ne morejo govoriti. To je zgodba 16-letne Tie Sare.

September – mesec ozaveščanja o raku pri otrocih
V Sloveniji vsako leto približno 80 otrok in mladostnikov zboli za rakavo boleznijo, pri čemer jih približno 20 odstotkov boj z zahrbtno boleznijo izgubi. Septembra si zato prizadevamo ozaveščati o otroškem raku, saj lahko s kolektivno zavestjo in razumevanjem junakom 3. nadstropja Pediatrične klinike v Ljubljani pomagamo v njihovem boju (za življenje). Tudi vsak od nas lahko doprinese k boljšemu jutri, saj neprofitno društvo Junaki 3. nadstropja v septembru zbira namenska sredstva za nakup naprave, ki bo v pediatrični kliniki pomagala pri zdravljenju otrok.

S pričetkom šole novi val epidemije
Novi val epidemije naj bi vrh dosegel konec oktobra, napovedi pa so optimistčne. Morebitne težave sedaj lahko lajšamo tudi z novim zdravilom in posodobljenim cepivi.

Strupena preobjeda jih je spravila v bolnišnico
V restavraciji na obrobju Toronta v Kanadi se je konec prejšnjega tedna s hrano zastrupilo 12 gostov. Se zgodi, a redko je vzrok za zastrupitev preobjeda.

Kako preprečiti športno stopalo?
Drobne in očem nevidne glivice puščajo še kako vidno sled. Ker ljubijo toplo in vlažno okolje, je njihov najljubši letni čas poletje, najljubši deli telesa pa bolj skriti, zlasti stopala.

Dobro je čistiti srce, ker tako iz njega izganjamo sovraštvo
Naše srce je središče zavedanja sebe. V njem nosimo prečudovito energijo ljubezni, in ko smo povezani z njo, imamo svoje magnetno polje močno ter privlačimo vanj samo dobro. Takrat smo povezani s svojim Izvorom in Dušo ter lahko slišimo njen glas, ki mu zlahka sledimo.

(Mednarodni dan ozaveščanja o predoziranjih zaradi drog) Iz radovednosti se razvije huda odvisnost
Droga je danes zaradi večje dostopnosti bolj prisotna, saj ni naselja v Pomurju, kjer ne bi zaznali težav z nedovoljenimi drogami. Nekoč so bili odvisniki zgolj mladi, zdaj pa se zgodi, da otroci odraščajo v družinah, kjer so starši odvisniki.

V torek manj okužb kot v dnevu pred tem
V torek je bilo opravljenih 646 PCR in 5090 hitrih antigenskih testov, potrjenih pa 1531 primerov koronavirusa.

V ptujski porodnišnici še letos Enota za bolne novorojence
V ptujski porodnišnici lahko oskrbijo nedonošene otroke, ki so rojeni med 35. in 37. tednom. Gre za tako imenovane »pozne« nedonošenčke s povprečno težo med 2.000 in 2.500 grami. Kot je pojasnila pediatrinja in specialistka neonatologije Dušanka Meglič, pri tej starosti praviloma ne zaznavajo težav z dihanjem, so pa lahko temperaturno nestabilni, saj nimajo podkožnega maščevja, koža je tanka. V takih primerih jih namestijo v inkubatorje ali tople posteljice, na voljo pa imajo tudi posebna grelna gnezdeca.