
Bolezni / stran 128

Boste pojedli tableto namesto, da bi telovadili?
Znanstveniki (končno!) odkrili zdravilo, ki posnema učinke vadbe na mišice

Okrepimo in zaščitimo hrbtenico v zlatih letih
Poleti nas ščipa, ker smo aktivni od jutra do večera, pozimi pa, tako se radi opravičujemo, zaradi nižjih temperatur in ležernega življenja.

Zdravila za eno bolezen lahko povzročijo drugo
Se kdaj vprašate, kakšne stranske učinke ima zdravilo, ki vam ga je predpisal zdravnik ali ste ga morda sami kupili v prosti prodaji?

Je tudi vašo hišo zavzela "vojska" invazivnih harlekinskih pikapolonic?

Kaj ti je, deklica? Dobrodelni pogovorni večer o odnosih in nasilju - ''Govoril mi je kurba''

Vas je presenetil »muskelfiber«? Tako se ga znebite
»MUSKELFIBER« Ali po naporni telovadbi obupano iščete nekaj proti bolečinam v mišicah, ki so vas nič hudega sluteč doletele šele po počitku?

VIDEO: Okulistka ženski izpod veke odstranila 23 kontaktnih leč
Američanka si je vsako jutro vstavila nove kontaktne leče za enkratno uporabo – a nobenih zvečer ni odstranila! Na koncu je morala po pomoč k okulistki.

Diagnoza demenca: še kar sramota za vso družino
Dr. Milica Gregorič Kramberger, nevrologinja iz Centra za kognitivne motnje v ljubljanskem UKC, poudarja, kako pomembno je prepoznati prve znake demence, saj zanjo ne zbolijo zgolj starejši. »Veseli me, da se odpirajo te točke, da se ljudi ozavešča o demenci in da imamo medijsko podporo, saj se samo tako o njej več govori in rušijo tabuji, oboleli pa pridejo po pomoč prej, ko jim še lahko pomagamo z zdravili, da živijo čim bolj dostojno življenje. Kajti na žalost zdravila proti demenci še ni, edina rešitev za obolelega v težjem poteku bolezni je nastanitev v domu za starejše ali pa da zanj skrbi več oseb, ker ena sama tega ne zmore.«

Pri poginulih labodih odkrili ptičjo gripo
Pri labodih grbcih v Sloveniji se je spet pojavila visoko patogena ptičja gripa (aviarna influenca), rejce perutnine in ptic v ujetništvu opozarja uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Ta bolezen se je pojavila pri štirih labodih v občini Apače.

Čudežni slez: Nekoč sladilo, danes zdravilo
Tokrat pišemo o slezu. Ali ste ga že pokusili, naj vas spomnimo na ameriške »marshmallows«, ki jih zagotovo vsi poznamo, če ne drugače, iz filmov.

Brez presaditve jeter bi umrla
Tina Belej, ki je že nekaj let direktorica Centra za šport, turizem, informiranje in kulturo Laško, se je z akutno odpovedjo jeter iz neznanega vzroka soočila pri 22 letih. Znaki, ki so sporočali, da je nekaj narobe, so bili utrujenost in rumene beločnice. Stanje se ji je zelo hitro slabšalo, edina rešitev zanjo je bila takojšna presaditev jeter.

Priporočljiva jesenska cepljenja: proti gripi, covid-19 in pnevmokoknim okužbam! Brezplačno, sočasno.

Tom Felton iz Harryja Potterja o težkem obdobju svojega življenja
Tom Felton je razmišljal o tem, kaj se je naučil po tem, ko je pobegnil med bitko z odvisnostjo.

Mladenič ima bizarno alergijo - na lastne orgazme
Na njegovo srečo so zdravniki uspeli najti presenetljivo zdravilo.

Matthew Perry o zasvojenosti: mislili so, da sem mrtev
Matthew Perry iskreno spregovoril o svoji zasvojenosti z alkoholom in drogami, ki ga je skoraj stala življenja.

Pomurske lekarne predstavile zaključke projekta opolnomočenja starejših o pravilni uporabi zdravil
Javni zavod Pomurske lekarne je ob podpori Občine Beltinci lani uspešno kandidiral na razpisu za pridobitev sredstev Evropske unije za mednarodni projekt Opolnomočenje starejših pacientov za pravilno uporabo zdravil. V sodelovanju z Ljekarno Čakovec so projekt izvajali v letošnjem letu, ob zaključku projekta pa so predstavili njegove rezultate.

Zaradi smrti otrok prepovedali sirupe proti kašlju
Zaenkrat še ni znano, ali so bili sirupi uvoženi ali proizvedeni lokalno.

Bojan Umek ima vsaj tri rojstne dneve
Odličen celjski gledališki igralec Bojan Umek je 26. septembra praznoval tretji rojstni dan. Na ta dan je dobil novo srce. Na svoji FB-strani je ob rojstnem dnevu zapisal: »Čas hitro beži. Če mi kdo reče: ›Škoda, da nisi bil tam,‹ mu rečem, da je škoda samo umreti. Res bi bila škoda. V treh letih se je marsikaj zgodilo. Menda ne pogrešaš, če ne veš, da nekaj obstaja. Zdaj vem, da bi veliko zamudil, če bi se obrnilo drugače.« A na srečo se ni in prav sreča je bila pogosto odločilna, da lahko še vedno uživa v življenju.

Arktika je lahko kmalu vir naslednje smrtonosne pandemije
Zaradi segrevanja Zemlje in nadaljnjega taljenja ledenikov bi lahko Arktika postala inkubator za nove virusne pandemije.

Rak in beljakovine
Kot je znano, je Svetovna zdravstvena organizacija objavila, da uživanje rdečega (zlasti predelanega) mesa spodbuja razvoj raka.