
Bolezni / stran 127

(FOTO) S srcem za vsako srce sklenili triletno izvajanje Programa ozaveščanja in opolnomočenja o srčnem popuščanju
Sodelavci Programa ozaveščanja in opolnomočenja o srčnem popuščanju 2020–2022 (Program) so z zaključnim dogodkom S srcem za vsako srce v prostorih Društva upokojencev (DU) Murska Sobota zaokrožili njegovo triletno izvajanje.

S timijanom nad jesenski prehlad in trebušno virozo
Sivi in muhasti jesenski dnevi bodo iz marsikaterega nosu privabili »svečko«. Da bi se zaščitili pred prvimi jesenskimi obolenji, poiščite zdravilo z domačega vrta.

Pretresljivo: znana pevka ima raka
Pevka skupine Nightwish, Floor Jansen, je razkrila, da je zbolela za rakom.

Vidne rdeče razširjene žilice ne bodo izginile same od sebe
Kapilare so najtanjše žilice v telesu. Potekajo v sloju kože pod povrhnjico, zgrajene pa so iz enega samega sloja. Skoznje prehajajo hranilne snovi do tkiv, ki jih nujno potrebujejo za delovanje.

Krepak imunski sistem z ameriškim slamnikom
Vse od sredine poletja pa do začetka jeseni nas ameriški slamnik vztrajno razveseljuje s svojimi cvetovi. Pogosto ga opazimo v okrasnih vrtovih in parkih, zadnja leta pa je priljubljen v zdravilstvu, saj ugodno učinkuje na imunski sistem.

Konoplja pri nas zelo razširjena, sploh med mladostniki, nihče pa ne pomisli na posledice
Konoplja je najbolj razširjena prepovedana droga v Sloveniji. Slovenski mladostniki pa se po njeni uporabi uvrščajo nad povprečje vrstnikov iz drugih držav, ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Ob tem opozarjajo na številne posledice, povezane z uporabo konoplje, ki jih potrjuje vse več različnih raziskav.

Slovenski mladostniki po uporabi konoplje nad povprečjem vrstnikov iz drugih držav
Konoplja je najbolj razširjena prepovedana droga v Sloveniji. Slovenski mladostniki pa se po njeni uporabi uvrščajo nad povprečje vrstnikov iz drugih držav, ugotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Ob tem opozarjajo, da na številne posledice, povezane z uporabo konoplje, opozarja vse več različnih raziskav.

Rak ustne votline še zmeraj diagnosticiran prepozno
Vedite, da se vsaka sprememba ustne sluznice, zlasti če traja nekaj tednov, lahko razvije v raka. Ta je pogostejši pri moških.

Kako pravočasno prepoznati možgansko kap?
Danes obeležujemo svetovni dan možganske kapi, ene najpogostejših srčno-žilnih bolezni. Ker so njene posledice lahko za posameznika hude, zdravniki poudarjajo pomen preventive, med njimi zdravega življenjskega sloga in redne telesne aktivnosti, vse od otroštva.

Srečko ne ve, kdo mu je daroval jetra, ve samo, da je mlajši od njega
Triinštiridesetletni Srečko Cizl je prejemnik organa, in sicer jeter. Po poklicu je orodjar, pot pa ga je vodila med poklicne voznike. Vozil je tovornjak in kombi v Sloveniji in tujini. Nič posebnega, bi se reklo. To je trajalo osemnajst let.

Nataša je bila najsrečnejša, ko je prvič zaslišala svoje novo srce
Nataša Šuen iz Svetega Jurija ob Ščavnici je pred šestimi leti dobila novo priložnost za življenje. Presadili so ji srce, saj je njeno prejšnje povsem omagalo zaradi zdravstvenih težav.


Radijec pozival ženske, naj se primejo za ‘joške’
Oktober je mesec boja proti raku in v oktobru zato tudi praznujemo Dan brez modrca. Dan je posvečen spodbujanju žensk po celem svetu, da za en dan pozabijo na modrček in ga odvržejo, medtem pa je voditelj na Radiu Aktual Kum ženske opozarjal, da je dojke treba tudi redno pregledovati.

Če veste, kaj ste po horoskopu, boste lažje poskrbeli za svoje zdravje
V popolnosti narave je vsak posamezen element v sozvočju z drugimi. Nič ni, kar ni povezano s celoto. Makrokozmos se odraža v mikrokozmosu.

Globok sen za trdnejše zdravje
Za dober počitek je pomembno zlasti globoko spanje. V mladosti imamo ponoči v krvi veliko melatonina – hormona stanja, v starosti pa ga je v najboljšem primeru štirikrat manj. Spanje je takrat kvečjemu plitko, kar 30 % do 50 % starejših od 50 let pa celo muči nespečnost.

Globok sen za trdnejše zdravje
Za dober počitek je pomembno zlasti globoko spanje. V mladosti imamo ponoči v krvi veliko melatonina – hormona stanja, v starosti pa ga je v najboljšem primeru štirikrat manj. Spanje je takrat kvečjemu plitko, kar 30 % do 50 % starejših od 50 let pa celo muči nespečnost.

Petdeset odstotkov delovnih dni izgubljenih zaradi stresa v službi
Ta teden obeležujemo Evropski teden varnosti in zdravja pri delu. Ob tej priložnosti Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da sta stres in duševne težave na delovnem mestu pogosto stigmatizirane in napačno razumljene in sicer kot šibkost oziroma težava posameznika, vpliv neurejenih delovnih pogojev pa je spregledan.

S preprostim pregledom do odkritja raka v zgodnji fazi
Rak na modih velja danes za enega najpogostejših rakov pri moških, njegova obolevnost pa se je povečala v zadnjih desetih letih za dobrih sedemnajst odstotkov.

Mladina ne posega več po cigaretah - to je popularno med srednješolci
»Lažje prikrijem, ni mi treba ven, pa fajn me pribije« se hahlja naš 17-letni sogovornik, ki je ponosen, ker se s kolegi, kot pravi, tako dobro znajdejo. Preverite po čem posegajo najstniki.

Koristni nasveti za pravilno sedenje v pisarni
Nepravilno sedenje na sploh lahko povzroča bolečine, na daljši rok celo poškodbe najrazličnejših delov telesa.