Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zaščita pred klopi
Čas branja 4 min.

5 naravnih načinov, kako pregnati klope z domačega vrta


Uredništvo
19. 5. 2025, 18.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Klopi in njihovi ugrizi niso omejeni le na sprehode po gozdovih in kampiranje, ampak so pogosto bližje vašemu domu kot si mislite.

klopi na vrtu
Profimedia
Tudi okuženi so najpogosteje prav klopi, ki se spretno skrivajo na vrtovih.

Pričela se je sezona vsega lepega, pa tudi manj lepega - aktivnost klopov. Ta jenajvišja od aprila do septembra, lahko pa se tudi raztegne. Poveča se namreč takoj, ko se temperature dvignejo in ljudje in živali postanejo bolj aktivni zunaj. Ta čas se poveča tudi prenos bolezni, povezanih s klopi, kot je borelioza.

V Sloveniji vsako leto zabeležimo več kot 6.000 novih primerov bolezni, ki jih prenašajo klopi. Glede na število na novo odkritih primerov – v nekaterih letih več kot 300 bolnikov na 100.000 prebivalcev – sodimo med najbolj ogrožene države na svetu. Preventiva in s tem ukrepanje sta torej nujna!

Ste doma res bolj varni?

Klope namreč najpogosteje dobimo kar na domačih vrtovih, kjer zaradi občutka varnosti pogosto nismo ustrezno zaščiteni. Nosimo kratka oblačila, ne uporabljamo repelentov in smo zato bolj izpostavljeni. Kot da to ne bi bilo dovolj, jim na vrtu nevede ustvarimo tudi marsikatero skrivališče, namesto, da bi jim nastavili ovire.

To je pomembno tudi zato, ker težave s klopi ne izginejo same od sebe, ampak se množijo. Prav klopi, ki prenašajo bakterije, odgovorne za boreliozo, običajno izležejo jajčeca v skupinah po 3000 ali več. Nekatere vrste klopov izležejo celo do 15.000 jajčec, preden poginejo. Klopi mimogrede lahko živijo več let, nekatere vrste pa preživijo celo v zaprtih prostorih.

kosilnica, košnja trave.jpg
Profimedia
Čim krajša je vaša travnata zelenica, manjša je možnost pojavljanja klopov.

Nekoč smo verjeli, da klop »pade« iz krošenj in vej dreves, a se v resnici pojavljajo bližje tlom. Običajno preidejo na človeka ali žival, ko se ti ob hoji ali delu v naravi dotaknejo visoke trave, grmovnice ali plevela. Ko pridejo na kožo ali oblačila, se počasi pomikajo navzgor in iščejo primerno mesto, kjer bi se prisesali in začeli hraniti.

Po ocenah strokovnjakov se kar tri četrtine vseh ugrizov klopov zgodi med vsakodnevnimi dejavnostmi okoli hiše – med vrtnarjenjem, igro z otroki ali hišnimi ljubljenčki ter sproščenim druženjem na prostem. K sreči pa obstajajo preprosti načini, kako svoj vrt narediti manj privlačen za te zajedavce. Česa torej klopi ne marajo?

Redno kosite travo

Z redno košnjo trate boste odstranili priljubljena skrivna mesta, kjer se klopi najraje zadržujejo. Čim krajša je vaša travnata zelenica, manjša je možnost pojavljanja klopov. Odpadlo listje pograbite in namesto da ga zavržete, ga dodajte na kompost. Tudi pokošeno travo lahko posušite in uporabite kot naravno zastirko na gredicah.

Posebno pozornost namenite robovom vrta, saj se klopi tam pogosto skrivajo. Obrezovanje grmovja in vejevja okoli dreves bo omogočilo več sončne svetlobe na vrt, kar pomaga zmanjšati odvečno vlag. Manj vlažna območja so namreč za klope manj privlačna.

Ustvarite meje

Med zelenico in teraso, lesenim podestom ali tlakovci ustvarite mejo iz grobega peska, gramoza ali kamnov. Take prepreke klopi težje prečkajo, zato se jim raje izogibajo. Uporabite lahko tudi sesekljano lubje, ki bo preprečevala njihovo gibanje do trave ali vrta.

Preberite tudi:

Zasadite rastline, ki jih odbijajo klope

Tako kot grmovje, listnata drevesa in podrast klope privabljata, jih nekatere rastline odvračajo. Tak primer so krizanteme, ki so vir piretrina. To je tudi insekticid, ki se uporablja v vseh domačih in vrtnih odstranjevalcih mrčesa. Prav tako ne prenesejo vonja evkaliptusa, rožnovinke, sivke, rožmarina in mete. Skrivno orožje proti klopom je tudi česen, iz katerega lahko sami ustvarite naravni repelent, ki ga zgolj poškropite po vrtu.

Za pripravo potrebujete štiri olupljene glave česna, eno žlico mineralnega olja, čajno žličko mila in nekaj vode. Česen sesekljate ali stisne ter zmešate z mineralnim oljem. Mešanico pustite stati 24 ur, na koncu dodate še milo. Nato dve žlici te osnove zmešajte z dvema skodelicama vode. Pred uporabo pretresite, da se sestavine dobro premešajo.

916848_profimedia-0288431468.jpg
Profimedia
Skrivno orožje proti klopom je tudi česen, iz katerega lahko sami ustvarite naravni repelent, ki ga zgolj poškropite po vrtu.

Zložite les

Klopi se radi zadržujejo v kupih nametanega lesa, saj le-ta v senčnih legah dolgo ostane vlažen. Če pa les zložite na osončen del vrta, da se bo lahko hitreje sušil, se ga bodo tudi klopi izogibali. Pri tem ne pozabite niti na drvarnico! V tem primeru drva zložite čimbolj tesno drugo ob drugo, da klopom omejite morebitna vlažna skrivališča.

Sproti odstranjujte smeti

Če imate na svojem vrtu nameščene smetnjake, vam svetujemo, da jih premaknite na drugo lokacijo, stran od vrta. Organski in biološki ostanki hrane so privlačni gostiteljem za živali, med katere uvrščamo tudi klope.

Preventiva je boljša kot kurativa

Kljub temu, da naj bi z naštetimi ukrepi število klopov na našem vrtu omejili, pa moramo upoštevati tudi vse nasvete o naši zaščiti. NIJZ svetuje, da, sploh kadar se dlje časa zadržujemo na klopom »prijaznih mestih« nosimo oblačila kot so dolge hlače in dolgi rokavi svetlih barvu ter zaprta obutev, s katerimi pokrijemo čim več kože.

V pomoč so nam tudi drugi repelenti, ki odganjajo klope. Predvsem pa je pomembno, da po vrnitvi iz narave oblačila dobro otresemo, jih po možnosti operemo, natančno pregledamo telo, se stuširamo in si umijemo glavo. Ne pozabimo niti na naše hišne ljubljenčke, ki so prav tako ogroženi, saj klopne bolezni ne prizanašajo niti njim, ampak so tudi zanje lahko usodne.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.