© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Kako pravilno zagnati avto s kabli in kdaj je čas za nov akumulator


Andraž Zupančič
21. 7. 2025, 05.05
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sodobni akumulatorji so do trikrat bolj zmogljivi kot nekdanji svinčeni akumulatorji. Največji korak naprej je bil narejen z uvajanjem sistemov start in stop, novi materiali pa omogočajo večjo ciklično odpornost. Kupec mora biti pri nakupu novega vseeno previden, poleg tega lahko tudi sam postori marsikaj, da podaljša delovno dobo baterij.

akumulator, akumulatorji, akumulatorska-baterija
K.A.
Kakovosten akumulator je ključnega pomena.

Sodoben avtomobil je sestavljen iz več tisoč sestavnih delov, za večino pa običajni uporabniki skorajda ne vemo, da sploh obstajajo. Seveda le do trenutka, ko ta del odpove, in še takrat je vprašanje, ali vemo, kako ravnati. Čeprav je to eden od najpomembnejših delov ustroja avtomobila, kot je akumulator. Nekoč so imeli akumulatorji manj »dela«, bili so lahko tudi manj zmogljivi, enostavni. A z leti in razvojem se je njihova vloga kot vir energije za zagon motorja in oskrbo svetil spremenila do te mere, da so danes pravi mali tehnološki čudeži. Ravno zato ni vseeno, po kakšen akumulator se odpravite v trgovino, če se vam je dosedanji tako izpraznil, da je treba kupiti novega.

Nekoč le za zagon, danes pomembnejši

Nekoč je bil namenjen le za zagon motorja. Največji korak naprej je prišel z uvajanjem sistemov start in stop, ki zahtevajo bolj ciklično odporne baterije. Baterije prejšnjih generacij ne zmorejo več oskrbovati celega sodobnega, a pri nakupu novega akumulatorja velja biti zelo previden. Najbolje je, da se v trgovino k strokovnjaku odpravite z natančnim modelom avtomobila in dosedanje baterije, kajti tudi oblike niso vedno ustrezne.

okvara avtomobila, akumulator, motor
Profimedia
Na daljši poti ste v primeru okvare vozila v še večjih težavah.

Današnja vozila imajo torej veliko elektronskih pomagal in preostalih tehnoloških novosti, ki vplivajo na obremenjenost akumulatorja med vožnjo, pa tudi takrat ko vozila ne uporabljamo. Mnogi vozniki se ne zavedajo, da je akumulator danes veliko pomembnejši za nemoteno delovanje vozila.

Tudi akumulatorje je treba redno pregledovati ter vzdrževati. Kot pravijo pri AMZS, opažajo, da do odpovedi akumulatorja pogosto pride zaradi njegove starosti in daljše neuporabe. Akumulator z leti in uporabo izgublja svojo moč, dodatno pa ga obremenjujejo tudi vremenski vplivi, kot so vročina, mraz in vlaga. Tako lahko pred daljšo potjo preverite delovanje akumulatorja in ga ob najmanjšem sumu, da ni vedno kos nalogam, zamenjate.

Pri menjavi pazite na pravi tip

Res je tudi, da danes uporabnik vozila v akumulator vedno težje posega. Ko se izprazni, ga je treba zamenjati ali ponovno napolniti. 

Za vsako vozilo je predpisan določen tip akumulatorja, ki mora biti ustrezno zmogljiv (izraženo v amper-urah Ah) ter mora imeti pravo količino zagonskega toka (izraženo v amperih A).

Dobro je tudi, da na pot na počitnice vzamete s seboj kable za zagon, in če se zgodi, da vam na poti odpove akumulator, vam lahko pridejo še kako prav. Narobe povezan akumulator pri takem zagonu pa je zelo nevaren; zgodilo se je že, da je tak akumulator zaradi kratkega stika in narobe povezanih kablov razneslo.

akumulator, kleme
Profimedia
S seboj vzemite tudi kable za zagon.

Zagon s kabli

Kako torej povezati akumulator na nedelujočem avtomobilu z akumulatorjem na delujočem? Kable vedno priklapljate, ko motor ne deluje. Rdečo žico povežemo na nedelujočem avtomobilu na plus pol, nato rdečo na plus pol na delujočem vozilu. Črno žico na delujočem avtu priklopimo na minus pol, drugi del črne pa na neizoliran prevodnik na motorju ali karoseriji nedelujočega avtomobila (na primer vijak). Nato zaženete avtomobil z delujočim akumulatorjem in ga pustite teči 10 minut. Nedelujočega vozila v tem času ne zaganjate. Po pretečenem času motor ugasnete in zaženete vozilo z izpraznjenim akumulatorjem. Pustite, da 10 minut teče na mestu, da se akumulator stabilizira.

Pomemben je tudi vrstni red pri odstranjevanju povezovalnih kablov. Te odstranite šele, ko ste ugasnili motor avtomobila, s katerim ste zagnali izpraznjeni akumulator. Kable odstranite v obratnem vrstnem redu. Najprej odklopite črn kabel za minus pol z okvarjenega vozila, nato pa še delujočega, zatem pa rdeči kabel z okvarjenega in nazadnje z delujočega avtomobila.

Poleti so preobremenjeni

AMZS-jevi strokovnjaki povedo, da v zimskem času odpovedujejo stari in dotrajani akumulatorji, v poletnem času pa pride do okvar predvsem zaradi preobremenjenosti. Sicer imajo sodobni avtomobili tudi dodan sistem za pametno polnjenje akumulatorja, kar pomeni, ko je vklopljenih več porabnikov, je tudi polnjenje ustreznejše.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.