EU avtomobilske emisijske cilje odložila za tri leta
Avtomobilska industrija bo imela več časa za prilagoditev.

EU bo avtomobilskim proizvajalcem dala tri leta za dosego ciljev glede emisij ogljikovega dioksida, ki so bili prvotno določeni za leto 2025, je sporočila Evropska komisija. "Namesto letnega izpolnjevanja ciljev bodo podjetja imela na voljo tri leta po načelu shranjevanja in izposojanja," je povedala Ursula von der Leyen. "Cilji ostajajo enaki, vendar to pomeni več manevrskega prostora za industrijo in več jasnosti, ne da bi spreminjali dogovorjene cilje." V praksi to pomeni, da bodo lahko proizvajalci letos presegli ciljno vrednost, če bodo v naslednjih dveh letih poskrbeli za večje zmanjšanje emisij.
Avtomobilski industriji je življenje še dodatno otežilo dejstvo, da je lani prodaja električnih vozil padla, zaradi česar bi še težje dosegli zastavljene cilje in si s tem pridelali večmilijardne globe. Niso pa se za zamaknitev roka potegovali vsi. Medtem ko so pri Volkswagnu opozarjali, da bi zaradi pravil lahko utrpeli 1,5 milijarde evrov stroškov, so podjetja, kot je Volvo, pozvala komisijo, naj ohrani cilje in s tem zagotovi regulativno predvidljivost za tiste, ki so že veliko vložili v nove tehnologije. Predlagano spremembo morajo zdaj potrditi države članice in Evropski parlament.

Ubili bodo sanje o evropski prevladi izključno električnih vozil
Po nedavnem poročilu okoljskega think-tanka Transport and Environment (T&E) z odlaganjem ciljev zmanjšanja emisij "praktično ubijajo sanje" lokalne industrije vozil, ki vozijo izključno na elektriko. "Če bo EU odstopila od svojih ciljev, bodo posledice škodljive," je dejal Chris Heron, generalni sekretar zagovorniške skupine E-Mobility. Da ima že sama razprava o odložitvi ciljev CO₂ ima negativen vpliv na investicije, pa opozarjajo analitiki Circular Energy Storage.
A težava pri električnih vozilih je tudi ta, da imajo akumulatorska električna vozila (BEV) nižje marže, se pravi prinašajo manj denarja. "Več BEV vozil ko prodamo, bolj upadajo naše marže – to velja za celotno industrijo," tožijo v Volkswagnu. Tudi zaradi tega bodo ob napovedanih 120 milijardah evrov investicij v elektrifikacijo in digitalizacijo vložili tudi 60 milijard evrov v tehnologijo motorjev z notranjim izgorevanjem.
Nekateri analitiki pa se sprašujejo, ali je lobiranje evropskih avtomobilskih proizvajalcev res na mestu ali pa morda odvrača pozornost od pravega problema – polnilnih postaj, v katera je treba še veliko vložiti. Zanimanja za električna vozila je namreč očitno dovolj, saj se delež kitajskih blagovnih znamk električnih vozil na evropskih trgih še naprej povečuje.

Lani je bilo sicer 21 od 27 držav EU na dobri poti, da dosežejo cilje javne polnilne infrastrukture, letos pa bo očitno uspelo le dvema – Bolgariji in Češki, navaja poročilo T&E. A gneče na polnilnih postajah ni. S tem pa ni dovoljšnje motivacije postavljati novih. Brez dobre mreže pa spet ne bo močno povečanega povpraševanja po električnih vozilih in zavrti se začarani krog.
Čeprav počasneje kot bi želeli, prodaja BEV vozil v EU in Veliki Britaniji vseeno raste in se je januarja povečala za 37,3 %, kažejo podatki Združenja evropskih proizvajalcev avtomobilov (ACEA). Predvidevajo, da se je to zgodilo v veliki meri prav zato, ker so začeli veljati cilji Evropske komisije za emisije CO₂.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se