Izmenjevalnica oblačil dobro obiskana: Odgovor na hitro modo nizke kakovosti
Uporabo rabljenih, že nošenih oblačil ali obutve mnogi še vedno povezujejo z revščino oz. nižjim socialnim položajem. A Marta Vrhovec iz Vidma pri Ptuju, gonilni motor izmenjevalnice oblačil, knjig in sadik, na prvo mesto postavlja trajnost, odnos do narave, sebe in drugih.

Pravi, da so izmenjevalnice odgovor na hitro modo nizke kakovosti, ki ne pušča le velikega ogljičnega odtisa, temveč se napaja tudi iz izkoriščanja tekstilnih delavcev. »Izmenjevalnice in trgovine z rabljenimi, a še vedno uporabnimi in povsem lepimi oblačili so predvsem v skandinavskih državah, pa tudi drugod, nekaj običajnega. Že kot najstnica sem kupovala oblačila na ljubljanskem bolšjem sejmu in reciklirala oblačila. Od sredine 80 let sem zahajala v tedaj edino trgovino iz druge roke v Ljubljani. Tam sem tako kupovala kot tudi prodala kakšno svojo kreacijo. Od takrat je kar nekaj desetletij, tako da ta ideja ni nič novega,« pravi Marta Vrhovec, ki se je pred nekaj leti priselila v Haloze.
Ob tem opaža, da na podeželju obstaja izmenjava oblačil, a je omejena le med družinske člane, saj da je javna izmenjava oblačil med starejšimi in tudi mladino še vedno neke vrste tabu, medtem ko je pri otrocih bolj sprejeto in običajno, da se oblačila ponosijo. »Moja ideja pa je, da izmenjavo oblačil razširim med čim več ljudi, tudi izven družinskih krogov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se