Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vrtni škodljivci na delu: Resar povzroči propad rastline


Štajerski Tednik
19. 6. 2020, 10.21
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Topli in sončni dnevi, ki jih občasno spremljajo plohe in nevihte, so pripomogli k bujnejši rasti paradižnikov, paprik, bučk, jajčevcev in še bi lahko naštevali. Te razmere pa prijajo tudi resarju.

1592482971_resar3.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Prijetne junijske temperature prijajo številnim rastlinam, seveda pa k bujnejši rasti pripomore tudi redno deževje, ki lahko na drugi strani povzroči določene težave s plesnimi. Rastline ljubijo veliko sonca, svetlobe in vode, a ne pozabimo, da te razmere pripomorejo tudi k razmnoževanju nekaterih škodljivcev in razvoju bolezni.

Tisti, ki mu trenutne razmere zelo prijajo, je trips ali resar. Če ne veste, za kaj gre, vam morda za začetek razkrijemo težave, ki jih povzroča. Njegovo delo prepoznamo po nepravilnih listih, praviloma so ti drugačne barve, plodovi paprike in bučk niso gladki, medtem ko je oblika pogosto iznakažena. Cvet je navadno delno rjavkast, okus pa steklen in nesočen. Resar je pogosto tudi prenašalec rastlinskih virusov. Okužene rastline so ob njegovem napadu v celoti bolne, plodovi zakrneli, rastlina je slabe rasti ali sploh ne požene cvetov, kaj šele plodove. Če posumite na virusno okužbo, je najbolje poškodovane rastline odstraniti z vrta, saj jih ne morete pozdraviti. Na mesto, kjer so bile posajene okužene rastline, lahko posadite novo sadiko iste kulture, saj se okužba ne prenaša prek tal.

Napada cvetove in liste

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.