5 napak zaradi katerih pelargonije ne cvetijo dovolj bujno
Pelargonije so med najbolj hvaležnimi rastlinami za okenske police, balkone in terase. A tudi pri teh sicer nezahtevnih lepoticah lahko hitro pride do težav, zaradi katerih cvetov kar ni in ni. Če ste med tistimi, ki letos zaman čakate na bujen cvetni razcvet, preverite, ali morda delate katero od teh petih pogostih napak.

Preveč sence, premalo sonca
Čeprav pelargonije marsikaj prenesejo, senčne lege niso med njimi. Večina sort najbolje uspeva na soncu – vsaj pet ur neposredne svetlobe dnevno je skoraj pogoj, če želimo bogato cvetenje. V pomanjkanju sonca rastline razvijejo le bujno zeleno maso, cvetovi pa ostanejo redki ali se sploh ne pojavijo.

Ker so pelargonije največkrat posajene v okrasnih loncih in okenskih koritih, jih brez težav prenesemo na svetlejše mesto. Če tako z njihovim cvetenjem niste zadovoljni, jih prestavite na južno ali zahodno okno oziroma balkon. Te lege so najbolj soncu izpostavljene, seveda pa še vseeno preverite, da izbrano mesto ne lovi senca katerega od sosednjih objektov.
Uporaba napačnega gnojila
Za pelargonije je znano, da potrebujejo veliko hranil, zato smo prepričani, da jih redno dognojujemo. A če kljub temu ne cvetijo dovolj, je možen razlog, da ne uporabljate pravilnega gnojila. Gnojila z visokim deležem dušika spodbudijo rast listov, zagon cvetenja pa zavrejo. Če dognojujete s takim gnojilom, boste opazili, da ima rastlina veliko listov, a premalo cvetov.

Pravilno je, da uporabimo gnojilo za cvetoče rastline, ki ima več fosforja in kalija. Največkrat so taka gnojila v tekoči obliki in jih mešamo z vodo, s katero rastline zalivamo. Pelargonije z gnojilom za cvet dognojujemo enkrat tedensko.
Zalivamo preveč ali ob nepravem času
Pelargonije sicer potrebujejo redno zalivanje, a ne prenašajo stalne mokrote. Zato moramo biti pri zalivanju nekoliko previdni. Preobilno zalivanje vodi v zastajanje vode, kar povzroči propadanje korenin in posledično slabši razvoj cvetov.
In kako pravilno zalivati? Raje manj kot preveč. Vedno naj se zgornja plast prsti nekoliko osuši, preden znova zalijemo. Če je zelo vroče, to sicer še vedno pomeni, da jih bomo verjetno morali zalivati vsak dan, saj pelargonije na sončnih mestih hitro porabijo vodo. A ključno je, da je substrat dobro odceden, lonček pa mora imeti drenažne odprtine za odvajanje vode. Poleti zalivamo zjutraj ali zvečer, nikoli v največji vročini.

Ne odstranjujemo redno odcvetelih cvetov
Pelargonije so rastline, ki za neprekinjeno cvetenje potrebujejo odstranjevanje odcvetelih cvetov. Če namreč na rastlini pustimo ovele cvetove, slednja začne vlagati energijo v tvorbo semena namesto v tvorbo novih cvetnih popkov.
Tako je pomembno, da redno odstranjujemo odcvetele cvetove in rumene liste. To spodbudi rastlino, da razvija nove cvetne poganjke, podaljša se tudi čas cvetenja. Pregled rastlin opravimo vsaj enkrat tedensko – ne vzame veliko časa, učinek pa je izjemen.
Neprimerna zemlja ali presajanje ob nepravem času
Če smo pelargonije sadili v težko, zbito zemljo, ki ne diha dovolj in ne odvaja vode, lahko to vpliva na njihovo zdravje in cvetenje. Prav tako ni priporočljivo, da rastline presajamo sredi poletne vročine, ko so že v polnem cvetenju, saj jih to izčrpa.
PREBERITE TUDI:
Da bodo pelargonije bujno cvetele, je tako pomembno, da jim namenimo specialno zemljo za balkonske rastline, ki je zračna, odcedna in bogata s hranili. A če sumite, da je težava v substratu, vseeno ni dobro ukrepati takoj - s presajanjem raje počakajte do zgodnje jeseni ali prihodnje pomladi.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se