Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Tramovi in obloge
Čas branja 3 min.

Les na stropu ustvari pridih domačnosti


M.K./Revija Dom2
1. 4. 2025, 14.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Les je eden osnovnih gradnikov človeških zatočišč že tisočletja. Je vsestranski, eleganten in ugodno vpliva na počutje v prostoru.

LESENE OBLOGE 1
Shutterstock
V sobi z lesenim stropom se vedno počutimo prijetno.

In kljub tehnološkemu napredku na področju novih materialov nam še ni uspelo ustvariti takšnega, ki bi bil bolj vsestranski, prilagodljiv in obenem trden in ki bi v nas vzbudil tako prijeten občutek topline, kot to uspeva lesu. Ne le, da se uporablja tako v gradbeništvu, izdelavi najrazličnejšega pohištva in najbolj prefinjenih detajlov, les je več kot material – je pravi dar narave, neprecenljiva dobrina.

Les je vsestranski. V večini domov ga srečamo v obliki talnih in stenskih oblog, pohištva, ključnih arhitekturnih elementov, dekorja in predmetov za vsakdanjo rabo. Nekoliko redkeje pa ga srečujemo na stropu – bodisi v obliki oblog ali tramov. Tam sicer lahko igra še kako pomembno estetsko in funkcionalno vlogo.

Leseni tramovi

Nekateri imajo v svojih hišah in stanovanjih to čast, da jim strop krasijo vidni leseni tramovi. Pogosto so to starejše gradnje, saj so bili nekdaj leseni tramovi ključni arhitekturni element vsake strehe. Seveda se lahko za gradnjo z odkritimi lesenimi tramovi odločimo tudi danes, a so novi leseni tramovi navadno veliko bolj pravilne oblike in ne nosijo primerljivega rustikalnega šarma. 

Povpraševanje po hišah z vidnimi lesenimi tramovi se vsako leto veča in mnogi razmišljajo tudi o dodajanju tramov zgolj z dekorativnim namenom. Pravi leseni tramovi so težki, dragi in se pogosto deformirajo zaradi sušenja.

Če si želimo doseči le videz, ki ga dajejo odkriti tramovi, in ne njihove strukturne opore, so dobra izbira tudi umetni votli dekorativni tramovi. Ker bodo večino časa daleč od naših oči (in ker nam tehnologija omogoča skoraj popolno kopiranje barve in teksture lesa), razlike med pravimi in umetnimi sploh ne bomo opazili.

LESENI TRAMOVI 1
Shutterstock
Ker so vidni tramovi zelo cenjen vizualni element, se mnogi odločajo za namestitev tudi po zaključeni gradnji.

Umetni dekorativni tramovi so, podobno kot preostali dekor za strope in stene, izdelani iz gostega poliuretana ali stiropora, na voljo pa so v več barvah in teksturah. Ker so izjemno lahki, je namestitev enostavna. Stroški namestitve umetnih tramov pa verjetno ne dosežejo niti desetine stroškov namestitve pravih lesenih tramov.

Preberite tudi:

Zakaj leseni tramovi?

Vidni leseni tramovi pritegnejo pogled navzgor in ustvarijo iluzijo višjega stropa. Tradicionalno so izpostavljeni tramovi pomenili, da smo v prostoru z visokim stropom, zato ima ta iluzija dvojni učinek. 

Lesene tramove nameščamo tudi, da bi skrili določene strukturne elemente, kot so razlike v višini stropov, preklade, električne napeljave, špranje in razpoke ter druge nepravilnosti na stropu. 

LESENI TRAMOVI 2
Shutterstock
Nekatere starejše stavbe imajo ohranjene originalne, tudi več sto let stare tramove, ki so že sami po sebi prava paša za oči.

Lesene obloge

Zaradi naravne teksture in očarljivega videza lahko z lesenim stropom vizualno ogrejemo vsak prostor. Lesene zidne obloge so in bodo ostale ena izmed najbolj priljubljenih izbir dovršenih oblikovalskih projektov. Ne glede na material, ki smo ga uporabili v preostalem delu stavbe (opeka, steklo, beton itd.), velikosti projekta in namembnosti prostorov, leseni strop ohranja status vsestranskega elementa, ki dodaja vrednost vsakemu dizajnu. 

Lesen strop v prostor vnese toplino in eleganco, ki ju z drugimi elementi veliko težje zagotovimo. Poleg tega je brezčasen in nikoli ne gre zares iz mode. Na voljo je v stotinah barv, oblik in načinov obdelave – zato za vsak slog opreme zagotovo najdemo takšen lesen strop, ki se bo ne le ujemal s preostalo opremo, pač pa jo povzdignil na nove ravni prefinjenosti. 

LESENE OBLOGE 2
Shutterstock
Ne glede na to, katere materiale smo uporabili pri gradnji preostalega objekta, lesen strop naredi stanovanje bolj toplo in domačno.

Zakaj lesene obloge?

Namestitev lesenih oblog je zelo preprosta. Običajno gre za lesene plošče ali letve, ki se združijo s sistemom preklopa ali s standardnimi sistemi za montiranje spuščenih stropov. Ker je les porozen material, deluje tudi kot naravni absorber zvoka in z njim lahko nadzorujemo akustični odmev prostora. 

Les pa ni le izolator zvoka, ampak tudi toplote. Leseni stropovi lahko zmanjšajo količino energije, ki je potrebna za ogrevanje. Poleg tega omogočajo dodajanje vgradnih svetil tudi v prostorih, kjer niso bila načrtovana v trenutku gradnje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.