Boris Spaski – neverjetno življenje šahovskega velemojstra in svetovnega prvaka
Ruski šahist Boris Spaski (1937–2025) je umrl letos februarja star 88 let. Njegovo življenje je bilo tako zanimivo, da bi z lahkoto iz njega naredili scenarij za film — tudi brez Bobbyja Fischerja.

A kljub vsem dosežkom bo v zgodovini vedno ostal zapisan kot veliki poraženec slavnega šahovskega dvoboja stoletja: finala proti Fischerju leta 1972 v Reykjavíku, na vrhuncu hladne vojne med ZDA in Sovjetsko zvezo.
Umrl v Moskvi
Spaski, deseti svetovni šahovski prvak (1969–1972), je umrl 27. februarja 2025 v Moskvi. Tja se je vrnil leta 2012 po nenavadnem pobegu iz Pariza, ki ga je izvedel s pomočjo ruske ambasade, da bi zapustil ženo Marino in začel novo življenje z novo partnerico Valentino.
Otrok vojne
Spaski se je šah naučil igrati pri petih letih, na vlaku polnem otrok, ki so jih evakuirali iz Leningrada (danes Sankt Peterburg) pred nacistično blokado. Kljub težkemu začetku je že kot desetletnik slovel kot čudežni deček – celo premagal je Mihaila Botvinika, ki je leto kasneje postal svetovni prvak.
Leta 1969 je Spaski v dramatičnem dvoboju premagal Tigrana Petrosjana, enega izmed legend sovjetskega šaha. Postal je svetovni prvak – a le za tri leta.
Reykjavík 1972:Hladna vojna na šahovnici
Ko mu je nasproti stal Bobby Fischer, se je začelo novo poglavje – ne le v šahu, ampak tudi v svetovni politiki. Tekma Spaski–Fischer je postala svetovni medijski spektakel: Sovjetska zveza je v šahu videla dokaz svoje intelektualne premoči nad kapitalizmom, Američani pa so hrepeneli po zmagi v “njihovi igri”.
Celo Henry Kissinger je poklical Fischerja iz Bele hiše in mu v imenu predsednika Nixona naročil: “Zmagaj.”

Psihično zlomil Rusa
Fischer je s svojimi kapricami in škandali psihično zlomil Spaskega. Ta je sicer navzven deloval mirno in dostojanstveno, a ni zmogel pritiska. Izid: 12,5 : 8,5 za Fischerja. In s tem poraz Sovjetske zveze. Ob vrnitvi v Moskvo so ga obravnavali kot skorajšnjega izdajalca.
Vendar pa je Spaski v Islandiji izjavil nekaj presenetljivega: “Nisem razočaran. Ne vem točno zakaj, a zdi se mi, da bo moje življenje po tej tekmi boljše. Prvenstvo mi je naložilo preveč obveznosti – moral sem delati za šah, ne zase.”
Ljubezen v Parizu
Namesto da bi utonil v depresiji, je Spaski naredil velemojstrsko potezo – na dveh področjih. Zaljubil se je v francosko-rusko diplomatinjo Marino Šerbačevo, nato pa predlagal sovjetskim oblastem dogovor: naj mu dovolijo, da se preseli v Pariz, v zameno pa ne bo nikoli govoril proti ZSSR in bo vedno na voljo za reprezentanco. Dogovor je bil sprejet.

Lepo življenje
Spaski si je v Franciji ustvaril lepo življenje. Pogosto je partije končal z remijem že po nekaj potezah – včasih je prišel v dvorano kar v teniški opremi z loparjem v roki, pripravljen na hitro “mirovno pogodbo”.
1992: Sveti Stefan
Spaskega in Fischerja je povezovalo nekaj posebnega – kljub vsem razlikam sta ostala prijatelja. Spaski je bil eden redkih, ki je Fischerju stal ob strani tudi po tem, ko se je ameriški zvezdnik povsem umaknil iz javnosti.
Leta 1992 sta se znova pomerila – tokrat v Svetem Stefanu (Črna gora), sredi balkanske vojne, v organizaciji kontroverznega jugoslovanskega tajkuna Jezdimirja Vasiljevića.
Fischer aretiran na Japonskem
Tekma je potekala kljub ameriškemu embargu – Fischer je bil zaradi tega 13 let kasneje aretiran na Japonskem. Islandija mu je nato podelila politični azil. Spaski je ponovno izgubil (10:5, 15 remijev), a prejel 1,65 milijona dolarjev. Tisti denar mu je omogočil lagodno življenje v Franciji – vse do njegove bolezni.
Možgansak kap in “beg” v Moskvo
Leta 2010 je utrpel možgansko kap, ki ga je delno ohromila. In leta 2012 je presenetil vse: s pomočjo prijateljev iz Rusije je “zbežal” iz Pariza, brez vednosti žene Marine. Preko ruske ambasade si je uredil enkratni potni list in se preselil v Moskvo k novi partnerici Valentini Kuznjecovi. Umrl je 27. februarja 2025 in je pokopan v Moskvi.
O aktualnem svetovnem prvaku v šahu Magnusu Carlsenu je novinarju El Paisa dejal: “Carlsena vidim kot škratka. In pametno se izogiba politiki – danes je to nevarno.”
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se